Za pátek přibylo méně než 2000 nákaz covidem, ve všední den poprvé od 2. září

V pátek přibylo v Česku 1940 potvrzených případů koronaviru. Poprvé za šest týdnů tak byl nárůst ve všední den nižší než 2000 případů. Ve srovnání s minulým pátkem je to pokles zhruba o třetinu. Epidemie zpomaluje zhruba od začátku října. Ubývá také hospitalizovaných, v nemocnicích je méně než 1500 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání stoupaly s několika výjimkami od začátku září. V prvním říjnovém týdnu denní počet nakažených klesl a pokles pokračuje i celý tento týden.

Méně se ale testuje. V pátek laboratoře provedly zhruba 9000 testů, před týdnem jich bylo více než 11.500. U všech tří typů testů také klesla pozitivita. V případě preventivních testů se covid prokázal u méně než šesti procent vzorků. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky, byla pozitivita zhruba 27 procent, u epidemiologických testů, které se dělají kvůli kontaktu s nakaženým, pak přibližně 14 procent.

V nemocnicích bylo v pátek s covidem 1491 pacientů. Méně než 1500 hospitalizovaných bylo naposledy na konci září. Před týdnem leželo v nemocnicích s nákazou více než 1900 lidí. Zvýšil se ale počet pacientů v těžkém stavu. Je jich 59, o devět více než minulý pátek.

Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 131 nakažených. Takzvané incidenční číslo klesá desátým dnem. Nejvyšší je v hlavním městě, v uplynulém týdnu připadá na 100.000 Pražanů 152 případů nákazy. Naopak v Karlovarském a Moravskoslezském kraji má incidence hodnotu shodně 98, nejméně v Česku.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,14 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví 349.446. S nákazou dosud zemřelo 41.376 lidí. Za posledních sedm dní bylo obětí 123, při dalších aktualizacích ale obvykle údaje ještě rostou.

Proti covidu se v pátek nechalo očkovat 19.894 lidí, asi o 1250 více než před týdnem. Téměř 18.000 z nich si přišlo pro druhou posilující dávku, asi 1800 lidí dostalo první posilující dávku.

Proti nemoci koronaviru bylo v Česku plně očkováno přes 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a druhou asi 443.000 lidí. Očkování je podle ministerstva zdravotnictví ochranou před těžkým průběhem a úmrtím na covid-19.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 10 hodinami

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

před 10 hodinami

Počasí v noci dalo hasičům zabrat. Zlámané stromy místy zastavily dopravu

Bouřky a silný vítr, které v úterý večer a v noci zasáhly Česko, lámaly stromy, ničily střechy i elektrická vedení. Hasiči měli napříč několika kraji stovky výjezdů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy