V pátek přibylo v Česku 1940 potvrzených případů koronaviru. Poprvé za šest týdnů tak byl nárůst ve všední den nižší než 2000 případů. Ve srovnání s minulým pátkem je to pokles zhruba o třetinu. Epidemie zpomaluje zhruba od začátku října. Ubývá také hospitalizovaných, v nemocnicích je méně než 1500 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání stoupaly s několika výjimkami od začátku září. V prvním říjnovém týdnu denní počet nakažených klesl a pokles pokračuje i celý tento týden.
Méně se ale testuje. V pátek laboratoře provedly zhruba 9000 testů, před týdnem jich bylo více než 11.500. U všech tří typů testů také klesla pozitivita. V případě preventivních testů se covid prokázal u méně než šesti procent vzorků. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky, byla pozitivita zhruba 27 procent, u epidemiologických testů, které se dělají kvůli kontaktu s nakaženým, pak přibližně 14 procent.
V nemocnicích bylo v pátek s covidem 1491 pacientů. Méně než 1500 hospitalizovaných bylo naposledy na konci září. Před týdnem leželo v nemocnicích s nákazou více než 1900 lidí. Zvýšil se ale počet pacientů v těžkém stavu. Je jich 59, o devět více než minulý pátek.
Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 131 nakažených. Takzvané incidenční číslo klesá desátým dnem. Nejvyšší je v hlavním městě, v uplynulém týdnu připadá na 100.000 Pražanů 152 případů nákazy. Naopak v Karlovarském a Moravskoslezském kraji má incidence hodnotu shodně 98, nejméně v Česku.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,14 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví 349.446. S nákazou dosud zemřelo 41.376 lidí. Za posledních sedm dní bylo obětí 123, při dalších aktualizacích ale obvykle údaje ještě rostou.
Proti covidu se v pátek nechalo očkovat 19.894 lidí, asi o 1250 více než před týdnem. Téměř 18.000 z nich si přišlo pro druhou posilující dávku, asi 1800 lidí dostalo první posilující dávku.
Proti nemoci koronaviru bylo v Česku plně očkováno přes 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a druhou asi 443.000 lidí. Očkování je podle ministerstva zdravotnictví ochranou před těžkým průběhem a úmrtím na covid-19.
Související
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 1 hodinou
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 2 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
včera
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
včera
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
včera
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
včera
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
včera
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
včera
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
včera
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
včera
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
včera
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
včera
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
včera
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
3. května 2026 21:53
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
Spojené státy americké mají za sebou návštěvu britského panovníka. Karel III. je sice zejména reprezentativním představitelem Velké Británie, ale občas umí promluvit i do politiky. Americký prezident Donald Trump přiznal králi zásluhy ve věci zrušení cel na whiskey.
Zdroj: Lucie Podzimková