Za pátek přibylo více než 26 tisíc nakažených koronavirem

V Česku denní nárůst nově potvrzených případů koronaviru dál klesá. V pátek testy odhalily 22.118 nově nakažených, nejméně ve všední den za tři týdny. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 6600 méně. O tisícovku nižší oproti předchozímu pátku byl počet opakovaných nákaz, statistiky ministerstva zdravotnictví jich za tento pátek evidují 4081.

Stejně jako v předchozích dnech ale výrazně ubylo i provedených testů. Hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo v pátek 3785 lidí, což je proti předchozímu pátku nárůst o víc než desetinu. Na 247 také přibylo lidí ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstek nově pozitivních klesá v mezitýdenním srovnání čtvrtý den v řadě. V tomto týdnu laboratoře odhalily zatím přes 141.000 případů koronaviru. Minulý týden, kdy v úterý přibylo rekordních 57.233 nových případů, jich v pracovních dnech týdne bylo zhruba o 55.000 víc.

Vysoké počty nakažených v posledních týdnech způsobuje varianta omikron. Je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale podle dosavadních zkušeností méně závažný. Počet hospitalizovaných přesto začal růst, protože se nákaza podle epidemiologů přesouvá mezi starší lidi a ohrožuje zejména ty nenaočkované. Před týdnem bylo hospitalizovaných zhruba o 400 méně, těžkých případů pak přibyly asi tři desítky.

Incidenční číslo, tedy počet nových nákaz na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, se v tomto týdnu dostalo pod 2000. Nyní dosahuje 1627, nižší bylo naposledy 24. ledna, minulý pátek bylo 2231. Proti čtvrtku klesla incidence ve všech krajích. Nejvyšší zůstává v Jihomoravském na hodnotě 1914 , naopak nejnižší je stále v Karlovarském kraji, kde připadá na 100.000 obyvatel za poslední týden 1252 nově nakažených.

Laboratoře v pátek provedly přibližně 96.000 testů, asi o 50.000 méně než před týdnem. Počet záchytů mezi testovanými proti předchozímu pátku vzrostl. V případě nejčastějších preventivních testů stoupla pozitivita na 16,5 procenta, u takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, se podíl pozitivních zvýšil na 42,39 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, byla pozitivní asi pětina testů.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku přes 3,38 milionu případů koronaviru. Většina lidí se z nákazy vyléčila, zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19 evidují statistiky 37.765.

Zájem o očkování proti covidu v posledních týdnech klesá, v pátek zdravotníci aplikovali 22.605 dávek, před týdnem to bylo přibližně o 13.600 víc. Třetí, posilující dávku dostalo v pátek 18.094 lidí, naopak poprvé se nechalo naočkovat pouze 868 zájemců. V Česku je nyní naočkováno zhruba 65 procent dospělé populace.

Od čtvrtka není nutné se při využívání služeb a vstupu na hromadné akce prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19. Podle některých lékařů a epidemiologů je ale rozvolnění předčasné. Certifikáty jsou navíc dál potřebné pro cestování do zahraničí. Další zmírnění restrikcí má následovat od 18. února, kdy končí plošné povinné testování na koronavirus ve firmách a ve školách. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu uvedl, že od 1. března bude z opatření platit prakticky jen nošení respirátorů.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy