Za středu přibylo téměř 4000 nakažených koronavirem

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem v mezitýdenním srovnání v Česku rostou desátý den. Ve středu testy odhalily 2625 nově nakažených, což je zhruba o 350 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za středu zaznamenali 1256 lidí s podezřením na opakovanou nákazu.

V mezitýdenním srovnání rostou i počty hospitalizovaných s prokázanou nákazou. Ve středu v nemocnicích leželo 817 pacientů s covidem, před týdnem jich bylo asi o 60 méně. Počet pacientů ve vážném stavu se v poslední době příliš nemění a pohybuje se kolem 30. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou od minulého pondělí. Každý všední den minulého týdne přibylo více než 2000 nakažených, šíření nákazy pokračovalo i o víkendu. Toto pondělí přibylo poprvé od začátku srpna víc než 3000 pozitivně testovaných, v úterý byla tato hranice překonána znovu.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek očekává, že počty nakažených se proti nynějším údajům v říjnu a listopadu minimálně zdvojnásobí. "Jdeme do období respiračních nemocí a jdeme do období, kdy nemáme žádná plošná opatření významná," řekl ve středu v České televizi (ČT). Zdůraznil, že i když je nynější nejrozšířenější koronavirová varianta výrazně nakažlivější než předchozí typy, zároveň nemá tak závažné následky a populace je více imunizovaná. Pokud zůstane stejná varianta viru a zranitelné skupiny obyvatel se nechají naočkovat další dávkou, je možné podzim zvládnout bez významných zdravotních dopadů, dodal.

V poslední době rostou i počty testovaných na koronavirus. Ve středu laboratoře zpracovaly téměř 11.200 antigenních i PCR testů, před týdnem jich bylo asi o 2000 méně. Pozitivita v mezitýdenním srovnání klesla u všech typů testů. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky nemoci se podíl pozitivních pohybuje kolem 29 procent. U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, přesáhla 17 procent a u preventivních je pozitivních téměř šest procent vzorků.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno téměř 4,07 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 319.000. S potvrzenou nákazou dosud zemřelo 40.932 lidí.

Proti nemoci bylo v Česku plně očkováno 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo přes 4,3 milionu lidí a druhou asi 208.000. Ve středu bylo očkováno skoro 6400 zájemců, asi o 300 méně než před týdnem. Většina očkovaných si chodí pro posilující dávky.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

Letošní únor byl v Česku nejteplejší v historii. Zima byla bohatá na srážky

Letošní únor byl nejteplejším únorem na českém území od roku 1961, potvrdil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Odchylka průměrné měsíční teploty byla zároveň rekordně vysoká. Uplynulý měsíc byl také srážkově bohatý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy