Zatím se nezdá, že by nějaká varianta měla vytlačit deltu, uvedl SZÚ

ová varianta koronaviru SARS-CoV-2, která by vytlačila současnou deltu, zatím podle mezinárodních institucí ve výhledu není. Pravděpodobný není ani její vznik v Česku. V rozhovoru s ČTK to dnes řekla ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. V tiskové zprávě dnes ústav informoval, že dosud bylo potvrzeno 15 případů subvarianty AY.4.2, která může být nakažlivější než delta.

Kvůli velkému počtu případů SZÚ laboratořím doporučil, aby hygienici podrobněji vyšetřovali metodou diskriminačního PCR méně vzorků. Uvolní to kapacity pro nové případy.

"Světová zdravotnická organizace a evropské středisko ECDC pravidelně aktualizují seznam takzvaných variant, které jsou předmětem zájmu a bližšího zkoumání. Zatím nemáme informace, že by se taková vyskytla," řekla Macková. Varianta AY 4.2 může být podle dosavadních studií nakažlivější, ale protilátky na ni zabírají stejně. Osm případů bylo zachyceno za poslední měsíc.

Vznik nové varianty přímo v ČR není podle ní po zkušenostech z loňského roku pravděpodobný. "Situace není nepříznivá v této chvíli jen u nás, ale v celé Evropě. Pro to, aby vznikla nová varianta, je potřeba obrovský prostor, jak pro tu nemoc, tak pro ten virus, aby tu možnost dostal. Zatím to nepředpokládám," dodala.

Podle poslední zprávy o monitoringu variant na webu SZÚ bylo od 11. do 19. listopadu vyšetřeno metodou diskriminačního PCR přes 50.000 vzorků. "Pozitivní vzorek vyšetříme ještě jednou speciální soupravou, která má možnost říct, jestli tam je některá vybraná specifická mutace," uvedla Macková. V 98 procentech případů obsahovaly variantu delta.

Podle pravidel z léta, kdy bylo nových případů málo, měly laboratoře takto vyšetřovat všechny vzorky. SZÚ podle Mackové doporučil laboratořím, aby se počet vzorků snížil. Od 15. listopadu to má být každý třetí. Kapacity se tak uvolní pro nově testované vzorky. V tiskové zprávě dodala, že se pracuje na algoritmu pro výběr relevantního podílu vzorků.

Od začátku roku pak bylo téměř 14.500 vzorků vyšetřeno ještě podrobněji, takzvanou celogenovou sekvenací. "Sekvenace je důležitá z hlediska monitoringu a sledování mutací. Stejně jako jsme měli dominantní alfu a jak se to přeměnilo na deltu. Tak i teď je třeba mít představu o tom, jaké varianty kolují," doplnila. Díky tomu je podle Mackové možné sledovat nejen situaci v ČR, ale také ji porovnávat s Evropou či světem.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Státní zdravotní ústav (SZÚ)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy