Zdravotníci v nemocnicích jsou podle ředitelů nemocnic frustrovaní, že musí léčit i lidi, kteří by v nemocnicích být nemuseli, kdyby se nechali proti covidu-19 očkovat. Uvedli to dnes v diskusi na odborné konferenci Efektivní nemocnice ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.
V úterý bylo v nemocnicích podle aktuálních dat 5434 hospitalizovaných, neočkovaných bylo přes 2800 z nich. Na jednotkách intenzivní péče tvoří neočkovaní 69 procent.
"Naši zaměstnanci chtějí přežít tuhle vlnu, protože opravdu jsou frustrování z toho, že je to pořád dokola a že jsou tam hospitalizovaní lidé, kteří tam být nemuseli," řekl Šnorek. Jím vedená nemocnice v Českých Budějovicích měla v pondělí 182 pacientů s covidem-19. Podle něj byla nejzatíženější v zemi.
Vinohradská fakultní nemocnice měla při poslední vlně epidemie až 200 lůžek pro covidové pacienty, nyní má k dispozici 170 lůžek a 160 z nich obsazených. "Limitace je personální, a to nejen co do počtu rukou, ale také motivace, respektive frustrace personálu," dodal. Nemocnici podle něj také chybí externí spolupracovníci, například medici.
Podle Šnorka personální situaci komplikují také karanténní opatření ve školách. Přímo nakažených zdravotníků nemá českobudějovická nemocnice mnoho, ale hodně matek je doma na takzvané ošetřování člena rodiny, typicky malého dítěte v karanténě.
"Zdravotníci jsou takoví, že to zvládnou. Neexistuje, že to nezvládnou. Když doktor slouží, tak tu službu přežije, nemá jinou možnost," uvedl. Podle něj by se více mělo mluvit o tom, že "nemocniční kapacity" nejsou lůžka a přístroje, ale reální lidé. "I zdravotníci, kteří jsou převelení na covidové jednotky, odcházejí marodit s jinými věcmi. Zhroutí se, onemocní," dodal.
Do nemocnic podle aktuálních dat míří kolem 400 až 500 nových pacientů denně. Od minulého týdne je jich o 25 procentních bodů víc. "Na Moravě jsou nemocnice, které jsou zatížené tak, že mají téměř plnou kapacitu využitou. Ale nepochybně ta vlna dojde i do Čech," řekl v debatě bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Očekává, že celková kapacita nemocnic bude poměrně vytížená. "Doufám, že nedosáhneme maximální kapacity z první vlny," dodal. Maximální počet nahlásily nemocnice 15. března, kdy bylo najednou hospitalizovaných 9500 a 2000 lidí na JIP.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se denně nově nakazí kolem 1400 rizikových osob, kterým hospitalizace hrozí. "Čeká nás další růst počtu hospitalizací. Nevyhnutelně směřujeme k 6000 hospitalizací v danou chvíli. Nerostou tak prudce jednotky intenzivní péče," řekl. Přesto modely ukazují, že na počátku prosince je možné očekávat 900 až 1100 pacientů na JIP.
Zhruba 69 procent pacientů v intenzivní péči je podle Duška neočkovaných. Ze současných 764 pacientů vakcínu nemá 600. "Neočkovaní jsou bohužel mladí lidé, spíš bez velkých zdravotních potíží a končí na JIP," doplnil. Díky očkování podle něj není v současné době na JIP možných 2500 lidí, ale "jen" současných zhruba 700.
Související
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
Slovenskem otřásá skandální úmrtí: Pacientka nepřežila zákrok, lékař si z operace odskočil na tiskovou konferenci
nemocnice , lékaři , Petr Arenberger
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 2 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 2 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 4 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
Lídři Ukrajiny, Velké Británie, Francie a Německa definovali pět základních podmínek pro dosažení spravedlivé a trvalé dohody o ukončení války s Ruskem. Ve společném prohlášení po jednání v Londýně to oznámili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Friedrich Merz. Všichni přítomní státníci zároveň deklarovali, že budou pevně stát na straně Ukrajiny. Mezi stanovenými body je okamžité zastavení bojů, zahájení vyjednávání ze současných pozic na bojišti a také poskytnutí robustních bezpečnostních záruk pro napadenou zemi.
Zdroj: Libor Novák