V Česku přibylo 1722 nakažených. Začíná očkování kritické infrastruktury

K očkování proti nemoci covid-19 se ode dneška mohou začít registrovat zaměstnanci superkritické infrastruktury a vybraní policisté a hasiči. Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo bezmála 10.000 nových případů nákazy koronaviru. A v neděli přibylo v Česku 1 722 nakažených. Situaci ohledně pandemie sledujeme online.

21:21 - Anglie dnes vstoupila do další fáze rozvolňování protikoronavirových opatření a tamní obyvatelé si tak mohou po několikaměsíční uzávěře užívat nových svobod. Povoleno je nově venkovní setkávání až šesti lidí nebo provoz venkovních sportovišť. Premiér Boris Johnson však vyzval k opatrnosti.

20:30 - Ve francouzských nemocnicích leží na jednotkách intenzivní péče 4974 pacientů, nejvíce od listopadového vrcholu druhé vlny. Absolutní rekord zažila Francie v dubnu, kdy bylo na JIP na 7000 pacientů. Za jediný den přibylo ve francouzských nemocnicích 610 pacientů s covidem-19, celkem je obsazeno 28.322 lůžek, nejvíce v letošním roce.

19:55 - Hygienici v jižních Čechách evidují za posledních 24 hodin k dnešnímu večeru 140 nových případů koronaviru, o 46 méně než před týdnem. Laboratoře vyšetřily PCR metodou 324 vzorků. Počet aktuálně pozitivních klesl o 846 na 11.886. Vyléčilo se nově 977 lidí, třetí den v řadě jde o významný nárůst uzdravených. Hygienici nově evidují devět úmrtí. 

18:55 - Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson dodá první zásilku vakcín proti koronaviru do Evropy 19. dubna, píše agentura AFP s odvoláním na informace od společnosti. Přípravek od firmy Johnson & Johnson je čtvrtý, který získal povolení k použití od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Vakcína se zatím používá ve Spojených státech, Jihoafrické republice a schválená je i v Kanadě.

18:20 - Častější testování ve firmách se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nezavede dříve než od 12. dubna. Je stále ale otázkou, zda se tak vůbec stane. Některé firmy by to podle něho nezvládly. Vláda téma na dnešním zasedání neřešila. Havlíček to řekl po jednání kabinetu novinářům.

18:01 - Od 12. dubna do 31. května nebudou smět Češi a cizinci s bydlištěm v České republice kvůli vývoji koronavirové epidemie cestovat do Kolumbie a Peru. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Země byly zařazeny na seznam zemí s extrémním rizikem.

17:37 - Vysočina hodlá v příštím týdnu zrychlit očkování proti koronaviru. Očekává, že obdrží 13.000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Zatím se musí kvůli nižším dodávkám vakcín očkovací centra soustředit hlavně na podávání druhých dávek. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

17:22 - Pákistán dnes navzdory dalšímu nárůstu počtu nově nakažených koronavirem zahájil pětidenní vakcinační kampaň proti dětské obrně. Dnešní kampaň proti dětské obrně začala jen několik hodin poté, co úřady po rychlém nárůstu počtu nových případů koronavirové infekce vyhlásily částečný lockdown v několika nejvíce zasažených oblastech. Pákistán dosud zaznamenal zhruba 659.000 nakažených koronavirem a 14.256 úmrtí.

16:26 - Rodiče mladších dětí, které budou mít po otevření škol takzvanou rotační výuku, budou moci pobírat krizové ošetřovné. Budou ho dostávat za dny, kdy budou s potomky doma kvůli jejich vyučování na dálku. Natwitteruto dnes oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Při rotační výuce se žáci ve škole střídají. Část dnů se učí distančně, část ve třídách.

16:09 - Protiepidemické opatření, kterým vláda zakázala pohyb mezi okresy, snížilo pohyb mezi okresy hlavně o víkendu. Z Prahy lidé proti normálu vyjížděli méně až o 70 procent. Pohyb a setkávání obyvatel se omezil od začátku března i jinde, asi o čtvrtinu méně lidí než obvykle bylo o víkendech i v parcích, v únoru jich bylo naopak o pětinu víc. V tiskové zprávě na webu to dnesuvedloministerstvo zdravotnictví. Vychází z dat mobilních operátorů a Google Mobility Report.

15:35 - Pražské Městská nemocnice následné péče a Městská poliklinika Praha dostanou od magistrátu pro boj s koronavirem tisíce vakcinačních sad. Obě organizace je využijí v očkovacích centrech, která provozují. Magistrát rovněž poskytne několika svým příspěvkovým organizacím osobní ochranné prostředky a testy. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

15:04 - V Libereckém kraji se otevřou další očkovací centra, zatím ve zkušebním režimu. V úterý by měla začít očkovat EUC Klinika Liberec, očkovací centra v Tanvaldu na Jablonecku a Hrádku nad Nisou na Liberecku otevře soukromá společnost SMRŽO-MEDIC. V příštím týdnu se chystají očkovací centrum otevřít také v Novém Boru na Českolipsku. 

14:45 - Policejní prezidium nadále čeká na zodpovězení klíčových otázek ohledně plánované pomoci policistů hygienikům při kontrolách karantén a izolací nařízených kvůli covidu-19. Novinářům to dnes řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Policisté nemohou začít při kontrolách pomáhat, dokud ministerstvo zdravotnictví či hlavní hygienička nepřipraví metodiku.

13:52 - Počet lidí, kteří se v Indii nakazili koronavirem, překročil od začátku pandemie hranici 12 milionů. Za poslední den přibylo ve druhé nejlidnatější zemi světa s více než 1,3 miliardy obyvatel 68.020 případů infekce, což je nejvíc od 11. října, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví.

13:07 - Lidé v Jihomoravském kraji mohou měsíčně dostat přes 350.000 dávek vakcíny proti koronaviru. Očkovací místa zvládnou mnohem větší dodávky vakcín, než jaké nyní chodí. Novinářům to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj lidé v kraji od 1. do 26. března dostali 108.000 dávek. Kraj chce do konce srpna podat vakcínu 70 procentům obyvatel, což je 770.000 lidí.

12:36 - Německo ještě nerozhodlo, zda v bude dubnu pokračovat ve stálých kontrolách na hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Stálé hraniční kontroly na pomezí s Českem a Tyrolskem obnovilo Německo 14. února, aby si tak kvůli pandemii nemoci covid-19 vymohlo dodržování karanténních opatření.

11:30 - K očkování proti covidu-19 se registrovalo více než 213.000 pracovníků ve školství z celkových přibližně 300.000. Rezervovaný termín vakcinace má 111.000 z nich. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Kódy od zaměstnavatelů, které přednostní registraci k očkování umožnily, platily zaměstnancům škol do neděle. Hlásit se mohli od 27. února.

11:16 - V Královéhradeckém kraji testy v neděli odhalily 84 nových případů nákazy koronavirem. Jde o nejnižší nedělní přírůstek od loňského 4. října, kdy bylo zjištěno 27 nakažených. Před týdnem v neděli 21. března bylo v kraji nových nákaz 139 a před dvěma týdny v neděli 14. března to bylo 211 nákaz. Trend poklesu nově diagnostikovaných v kraji trvá od konce února. 

10:48 - V Plzeňském kraji v neděli přibylo 79 nových případů nákazy koronavirem, což bylo nejméně od 20. prosince. Od začátku pandemie se v kraji dosud nakazilo 92.437 lidí, tedy přibližně 15,6 procenta všech obyvatel kraje. Pokračuje tak pozvolný pokles nově potvrzených případů. Pokračuje také očkování, za víkend zdravotníci očkovali v kraji 1431 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

10:29 - Testy v Pardubickém kraji odhalily v neděli 57 nových případů nákazy koronavirem. Počet nákaz postupně klesá. Minulou neděli bylo 145 nakažených, předminulou neděli 184. Od loňska se prokazatelně nakazilo 85 793 lidí.

10:18 - Podíl pozitivních záchytů koronaviru ve firmách podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) klesá. Ve druhém kole testování činil 0,61 procenta, ve třetím 0,44 procenta. V prvním kole to bylo 0,77 procenta. Firmy v 51 procentech případů využívají k povinnému testování samotestovací antigenní sady. Testy za více než 100 korun momentálně nakupuje 61 procent podniků, při prvním kole testování jich bylo 80 procent. Vyplývá to z průzkumu SP, jeho výsledky dnes představili zástupci svazu na virtuální tiskové konferenci.

10:12 - Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal v ČR výrazně růst zejména od loňského října, v listopadu a letos v březnu byla několikrát překročena hranice 200 mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je z 3. listopadu, následují letošní 8. březen s 234 mrtvými a 15. březen s 231 mrtvými. Loni na jaře trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní). Aktuálně počet zemřelých s covidem-19 přesáhl 26.000.

9:42 - Ve středních Čechách přibylo o víkendu 830 nakažených koronavirem. Oproti minulému víkendu je to o 390 případů méně. V sobotu přibylo 599 případů, v neděli 231. Lidé v regionu, který má asi 1,37 milionu obyvatel, dosud dostali 166.850 dávek očkování, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

9:39 - V Libereckém kraji poprvé od 1. ledna přibylo za den méně než 100 nově potvrzených případů covidu-19. Za neděli mělo pozitivní test na koronavirus 81 lidí, před týdnem 115 a 1. ledna 24 lidí. 

9:24 - Koronavirus způsobující nemoc covid-19 zřejmě pochází od netopýrů a na člověka se přenesl přes dalšího živočicha. Scénář, že virus SARS-CoV-2 unikl z laboratoře, je naopak "vysoce nepravděpodobný", uvádí podle agentury AP pracovní verze studie o původu viru, na níž se podílejí odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a Číny.

8:51 - V Praze v neděli přibylo 231 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně v tomto roce. Nižší nárůst byl v hlavním městě naposledy 6. prosince. V mezitýdenním srovnání je to pokles zhruba o 100 případů. Vyplývá to z aktuálníchúdajůministerstva zdravotnictví. Epidemie v Praze zpomaluje už zhruba dva týdny, kopíruje tak vývoj ve zbytku země.

8:39 - Chilský prezident Sebastián Piňera dnes navrhl odložit o měsíc volby do ústavodárného sněmu. Pokud by návrh schválil parlament, volby by se uskutečnily 15. a 16. května místo 10. a 11. dubna, napsala dnes agentura AFP. Prezident doufá, že do té doby bude naočkována proti covidu-19 polovina populace. V posledních dnech tato latinskoamerická země zažila silný růst nových případů nákazy koronaviru.

8:24 - Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 mohlo být v USA po první vlně epidemie výrazně méně. Stanici CNN to uvedla bývalá koordinátorka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová. Podle ní nebyla reakce amerických úřadů na federální i místní úrovní po první vlně dostatečně razantní, napsala dnes agentura Reuters. Birxová v rozhovoru poukázala také na obtížnou spolupráci s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem.

8:15 - K očkování proti nemoci covid-19 se ode dneška mohou začít registrovat zaměstnanci superkritické infrastruktury a vybraní policisté a hasiči. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) jde asi o 9000 lidí. Zařadí se tak mezi další skupiny obyvatel, kteří se mohli začít očkovat už dřív. Z nich s nedělní půlnocí skončila možnost registrace k přednostní vakcinaci pro zaměstnance škol.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice očkování lékaři

Aktuálně se děje

před 4 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

Izrael kvůli útoku Íránu odložil očekávanou invazi armády do města Rafah

Izrael se údajně rozhodl odložit dlouho očekávanou invazi své armády do města Rafah na jihu palestinského Pásma Gazy. Odklad souvisí s útokem na Izrael, který v noci na neděli podnikla íránská armáda. Informoval o tom deník The Times of Israel (TOI).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy