Zubní lékaři podle zákona nemohou očkovat v ordinacích, jen v centrech, upozornil Vojtěch

Zubní lékaři podle zákona nemohou očkovat proti covidu-19 ve svých ordinacích, mohou se zapojit v očkovacích centrech nebo pracovat s jiným lékařem specialistou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to dnes napsal na twitteru.

V iniciativě Lékaři pomáhají Česku právě zástupci stomatologů vyzvali, aby se lékaři včetně zubních přihlásili a urychlili očkování posilující dávkou vakcíny. Dlouhodobě se k očkování hlásí také lékárny, ani tam to zákon neumožňuje.

"Nyní mohou zubaři očkovat v očkovacích centrech nebo ve spolupráci s lékaři se specializací (...). Zákon ale nedovoluje, aby očkovali ve svých ordinacích. Budeme to dále řešit," napsal Vojtěch.

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku byla aktivní už na začátku očkování v ČR, podílela se například na nastavení organizace očkování v Národním očkovacím centru v pražské O2 areně. Na výzvu z konce listopadu, aby se další lékaři přidali k očkování, se podle informací na webu do dnešního dne přihlásilo 134 ordinací a více než 1200 dobrovolníků.

Řešili jsme s iniciativou Lékaři pomáhají Česku očkování v zubních ordinacích. Nyní mohou zubaři očkovat v očkovacích centrech nebo ve spolupráci s lékaři se specializací (tzv. L3). Zákon ale nedovoluje, aby očkovali ve svých ordinacích. Budeme to dále řešit.

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) December 10, 2021

V Česku je zhruba 6800 praktických lékařů pro dospělé a 4800 pro děti a dorost. Podle dat ministerstva očkuje jen asi 3360 ordinací. Zubních lékařů je asi 7500, gynekologů kolem 1600 a dalších ambulantních specialistů asi 12.700. Iniciativa je vyzvala, aby se ve volném čase zapojili do očkování v očkovacích centrech nebo lidem nabídli vyhrazené časy očkování ve svých ordinacích.

Aplikovat měli zejména třetí dávky očkování. Dosavadní očkování dvěma dávkami podle odborníků po několika měsících slábne, a doporučují proto po pěti měsících podávat dávku třetí. Méně účinné jsou dvě dávky podle výrobce vakcíny Pfizer/BioNTech zřejmě také proti nové nakažlivější variantě omikron, protože obsahuje velké množství mutací. Třetí dávka ale ochranu znovu navyšuje už zhruba po týdnu.

Politici současné i budoucí vládní koalice, ale také například Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) proto očkování třetí dávkou doporučují. Je vhodné ji podat po pěti měsících. V současné době má pět měsíců po druhé dávce asi 3,7 milionu lidí a třetích dávek bylo dosud podáno jen 1,44 milionu.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování zubaři Adam Vojtěch (ANO)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy