Pardubie - Hrozbu výbuchu v některé z budov Univerzity Pardubice neberou policisté na lehkou váhu. Anonymní dopis totiž obsahoval podrobný popis výbušného zařízení. Opatření se týkají od 15:00 objektů v Pardubicích, České Třebové, Litomyšli a Praze.
"V nočních hodinách policisté dokončili prohlídku školních budov a zapečetili je. Dnes se zaměří na koleje. Policie prohledá všechny objekty, které se nepodařilo prohledat od minulého týdne," řekla Vavřinová.
Na kolejích se ubytovalo přibližně 1200 studentů, ale většina z nich zase odjela pryč. V Pardubicích zůstává stovka studentů ze zahraničí, kteří dnes ráno museli pokoje opustit.
Policisté podrobnosti o anonymní výhrůžce sdělovat nechtějí. Pardubický deník uvedl, že má explodovat dvoukilogramová nálož Semtexu. Popis nástražného výbušného systému byl údajně hodně podrobný, hrozba je proto reálná, napsal list.
"Nechali jsme si tu tři nové sanitky, které jsme v pondělí převzali, kdyby se hrozba naplnila, abychom jich měli dostatečný počet," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.
Mýty o semtexu
Nejsilnější výbušninaPár gramů stačí na zničení letadla. Trhavina SEMTEX® není svým výkonem výjimečná, je na stejné úrovni jako celá řada zahraničních trhavin své kategorie. Od jiných plastických trhavin se liší pouze tím, že pojivový systém trhaviny, zajišťující dlouhodobou plasticitu má jiné složení.
Nelze ho najítSynthesia Semtín začala značkovat výbušniny dle mezinárodních dohod od roku 1991, tedy ještě předtím, než tehdejší Československo k dohodě o značkování přistoupilo, a o sedm let dříve, než dohoda vstoupila v platnost. V současné době se dá SEMTEX® zjistit technickými prostředky. Technika postoupila tak daleko, že lze poznat i SEMTEX® původní, neznačkovaný. Značkování, které by výbušninu bezpečně identifikovalo i po explozi, světoví výrobci plastických trhavin, tedy ani Explosia, běžně neprovádějí.
Jediní výrobciPlastické trhaviny vyrábí řada vyspělých zemí. Z USA pochází vojenská plastická trhavina C-4, dalšími státy, které se výrobou zabývají, jsou Rusko, Velká Británie (PE-4), Francie, Jugoslávie, Černá Hora, Řecko, Polsko. Pozoruhodné je, že už v roce 1995 česká policie zadržela tři muže s několika desítkami kilogramů americké trhaviny C-4.
Bez trhaviny SEMTEX® není terorObchodování s trhavinami na černém trhu je nebezpečné. Teroristé dnes vědí, že lze vyrobit výbušninu prakticky z čehokoliv, a to poměrně jednoduchým způsobem. Návody, jak z průmyslového hnojiva udělat účinnou trhavinu, lze najít na internetu. I milovník verneovek se v jedné z nich dozví, jak připravit střelný prach, píše explosia.cz.
Související
Kriminalisté zasahují v Pardubicích kvůli podezření na manipulace s veřejnými zakázkami
Novinky v případu smrti muže v Pardubicích. Poprvé rozhodoval soud
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
před 1 hodinou
Situace se zhoršuje. Proud vypadává na většině Ukrajiny, s kritickou situací se potýkají firmy i domácnosti
před 2 hodinami
Ve škole se střílí, nahlásil učitel policii. Chtěl vyzkoušet, jaká bude reakce
před 3 hodinami
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
před 4 hodinami
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
před 4 hodinami
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
před 5 hodinami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 6 hodinami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 6 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 7 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 8 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 8 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 9 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 10 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 10 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 11 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
Česko by po více než 16 letech měl opět navštívit papež. Lev XIV. přijal pozvání prezidenta Petra Pavla, který v pondělí zavítal s manželkou do Vatikánu. Naposledy se do Česka vydal Benedikt XVI.
Zdroj: Jan Hrabě