ČEZ vyhlásil kalamitní stav, tisíce domácností bez proudu

Praha/Olomouc - Firma ČEZ vyhlásila kalamitní stav v okresech Chrudim, Svitavy a Přerov. Bez proudu jsou kvůli kalamitě způsobené počasím stovky až tisíce domácností. Situace je ale vážná i v dalších regionech.

ČEZ dodává elektřinu asi 70 procentům tuzemských domácností. Výrazněji se problémy projevují také v západních Čechách, na Chebsku a Karlovarsku, jsou i na severní Moravě a v okolí Olomouce.

"Dispečink aktuálně eviduje na Olomoucku a Přerovsku pět poruch na vedení vysokého napětí, desítky poruch na vedení nízkého napětí. Díky úsilí energetiků se na řadě míst podařilo obnovit dodávky elektřiny," uvedla mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Týká se to například obcí Příkazy, Skrbeň, Břuchotín či Nové Dvory na Olomoucku, na Přerovsku se podařilo obnovit dodávky v Tovačově, Přerově - Kozlovicích a v Rokytnici.

V současné době energetici intenzivně pracují na obnovení dodávek na Olomoucku do části obce Věrovany. "Na Přerovsku elektřina stále nejde v částech obcí Stará Ves, Bohuslávky, Loučka a v Přerov I - Město," doplnila Holingerová.

Poruchy řeší technici také na Pardubicku, Choceňsku a Svitavsku. Problémy vznikly i v okolí Poličky, Moravské Třebové, Lanškrounu a České Třebové. "Poruchy na elektrických sítích způsobily větve a stromy, které nevydržely tíhu ledovky a popadaly do vedení," řekla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. "Obnovení dodávek energie zákazníkům předpokládáme během dnešního dne," dodala.

Počet domácností bez elektřiny na Vysočině se podle mluvčího firmy E.ON Vladimíra Váchy obtížně odhaduje, protože se situace mění. Na Třebíčsku bylo nad ránem hlášeno 21 poruch na linkách vysokého napětí a 36 poruch na nízkém napětí. "Určitě se podaří něco odstranit, ale na konci dnešního dne ještě zůstanou některé oblasti bez dodávek," upozornil mluvčí. Do některých míst v lesích se zatím nedá vstupovat kvůli nebezpečí padajících stromů. "Výpadky mohou být i na Žďársku, kolem Nového Města na Moravě, ale ta severní část Vysočiny je méně postižená," dodal Vácha.

Tisíce lidí ve středních Čechách byly dnes ráno bez elektrického proudu. Poruchy se objevily především na Příbramsku, Kladensku, Rakovnicku, Kolínsku. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže se ještě před polednem podařilo většinu poruch odstranit a zbývaly už jen tři. "To ale neznamená, že se nové nemohou objevit," řekl ČTK.

Související

ČEZ

ČEZ potěšil zákazníky už nyní. Po Novém roce slibuje další zlevnění

ČEZ se před začátkem topné sezóny rozhodl stanovit nové ceny energií. U plynu nově nabízí dvouletou fixaci za 1 180 Kč/MWh včetně DPH, v případě tříleté fixace zaplatí zákazníci 1 089 Kč/MWh. Lidé mohou využít také zlevněný dvouletý fix Elektřina v akci za 2 561 Kč/MWh. Další zlevnění slibuje společnost v lednu. Uvedla to v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

ČEZ kalamita Elektřina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka

Motoristé trvají na tom, aby se poslanec Filip Turek stal ministrem životního prostředí. Potvrdil to předseda strany a místopředseda vlády Petr Macinka. K Turkovi má výhrady prezident Petr Pavel, který dal najevo, že ho nechce do funkce jmenovat.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy