Praha - Posílání nebo sdílení erotických fotografií není mezi dětmi v Česku výjimkou. Kromě ostatních rizik to však má ještě jedno důležité. Focení nebo rozesílání takových fotek je podle zákona šířením dětské pornografie, upozorňuje dnešní Právo.
Sexting, tedy elektronické rozesílání zpráv, fotek či videí se sexuálním obsahem, se často promění v nástroj k vydírání. Navíc takto zneužité dítě může být nejen obětí, ale pokud se samo vyfotí a snímek pošle, i pachatelem. Sex sice mohou mít od patnácti let, ale do osmnácti let jsou pořád dětmi, takže se jedná o šíření dětské pornografie, píše list.
"Fakt, že jsou případy, kdy si mladí lidé posílají přes online kanály své intimní fotky, nikoho asi nepřekvapí. Děti, a je třeba zdůraznit, že v Česku je dítětem osoba do osmnácti let, si však neuvědomují, že i když mohou mít od 15 let sex, nesmí se při tom fotografovat, natáčet a intimní materiály posílat. Pak by podle zákona mohly být pachateli trestného činu. Podílely by se totiž na výrobě, držení a šíření dětské pornografie," vysvětluje Zelenková.
Nicméně děti, které se ocitnou ve stejné nebo podobné situaci, by se neměly obávat nebo stydět a samy by se měly obrátit na sociální pracovníky či policii. Ta je vyslechne, promluví s rodiči, ale většinou je postupováno s ohledem na dítě tak, aby se například výslech nemusel opakovat a neprohlubovalo se jeho trauma.
Za přechovávání dětské pornografie hrozí odnětí svobody až na dva roky, za jeho výrobu a nabídku až tři roky a tomu, kdo zláká nebo zneužije dítě k výrobě pornografického díla, hrozí, že stráví ve vězení až pět let. "Trestní řízení mladistvých je upraveno zákonem č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže. Ale případy sextingu se v Česku řeší individuálně, některé jsou vyhodnoceny jako přestupek, jiné jako trestný čin. Některé případy se také řeší občanskoprávní cestou," řekla Právu Lucie Kopejtková z Linky bezpečí, která loni pomáhala více jak čtyřiceti zoufalým dětem, jež se zapletly do sextingu.
Před třemi lety zmapovalo pronikání sextingu mezi děti Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Z 9353 respondentů ve věku jedenáct až sedmnáct let během roku 2011 umístilo svoje sexuální materiály na internet přes osm procent z nich.
Související
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
Česko by mohlo dětem zakázat sociální sítě. Babiš se tomu nebrání
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Podvodníci mají novou metodu, upozornila ČSSZ
před 1 hodinou
Američané gólem v prodloužení potvrdili nadvládu nad světovým hokejem i na olympiádě
před 2 hodinami
Bývalý princ Andrew využil bodyguardy při večeři u Epsteina, ukazují emaily
před 3 hodinami
Töpfer se vyjádřil k obvinění estébáků, kteří ho pronásledovali. Sám nic neinicioval
před 4 hodinami
Trump ve zdánlivém ohrožení. Agenti v Mar-a-Lagu zastřelili mladého muže
před 5 hodinami
NASA znovu odložila misi k Měsíci. Po letech se tam mají podívat i lidé
před 5 hodinami
Zelenskyj oznámil zadržení člověka podezřelého z teroristického útoku ve Lvově
před 6 hodinami
Češi zřejmě nepocítili zemětřesení na sousedním Slovensku
před 7 hodinami
Českými vlajkonoši pro závěrečný ceremoniál budou rychlobruslaři Sáblíková a Jílek
před 8 hodinami
Novinky o počasí. Meteorologové rozšířili varování před povodněmi
před 8 hodinami
Jílek se s úspěšnou olympiádou rozloučil 14. místem v masáku, Klaebo jedenáctým zlatem
před 9 hodinami
Další rozměr kauzy bývalého prince Andrewa. Poslanci mohou zahájit vyšetřování
před 10 hodinami
Trump zase řeší Grónsko. Posílá loď, která se má postarat o nemocné
před 10 hodinami
Lvovem otřásly exploze. Zemřela policistka, spekuluje se o terorismu
před 11 hodinami
Finové si suverénně došli pro pátý hokejový olympijský bronz. Slováky porazili 6:1
před 13 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Nejtepleji bude v Čechách
včera
Apple pracuje na novém modelu iPhone. Ceny už jsou předmětem spekulací
včera
Pro skicrossařky bylo maximem osmifinále, v short tracku nedojela Vaňková. Zdráhalová čtrnáctá
včera
Policie vyšetřuje pobodání u Prahy. Panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Fico dal Zelenskému ultimátum. Jde o dodávky elektřiny i ropy
Bratislava v pondělí zastaví dodávky elektřiny na Ukrajinu, pokud ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neobnoví dodávky ropy na Slovensko. Na sociální síti to oznámil slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD).
Zdroj: Lucie Podzimková