Praha - Letos v únoru zařadilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) do svých výzkumů otázky, v nichž Češi vyjadřovali svoji spokojenost nebo nespokojenost se stavem ve vybraných oblastech veřejného života.
Dlouhodobě jsme nejvíce spokojeni s nabídkou zboží a služeb (75 % velmi či spíše spokojeno, 6 % naopak velmi či spíše nespokojeno) a kulturou (69 % spokojeno, 6 % nespokojeno). Okolo hranice padesáti procent se pohyboval podíl spokojených v případě dopravní obslužnosti (51 % spokojeno, 19 % nespokojeno) a též vědy a výzkumu (48 % spokojeno, 8 % nespokojeno).
Kromě těchto oblastí spokojenost nad nespokojeností převažuje také při hodnocení životního prostředí (44 % : 19 %), školství (44 % : 16 %), dodržování lidských práv (42 % : 18 %), zdravotnictví (42 % : 26 %), vztahů ČR se zahraničím (39 % : 15 %) a situace v armádě (24 % : 17 %), byť zde již jen mírně s rozdílem 7 procentních bodů.
U ostatních zkoumaných oblastí již nespokojenost převažovala nad spokojeností, přičemž zdaleka nejhorší hodnocení bylo zaznamenáno v případě korupce (79 % velmi či spíše nespokojených, 4 % velmi či spíše spokojených), nezaměstnanosti (73 % : 4 %) a hospodářské kriminality (71 % : 5 %). Trochu méně jednoznačně pak nespokojenost převládá u sociálních jistot (58 % : 11 %), stavu veřejných financí (55 % : 8 %) a přistěhovalectví (51 % : 10 %).
Méně než poloviční, avšak v poměru ke spokojeným stále zřetelně převažující nespokojenost šetření zaznamenalo v případě soudnictví (38 % nespokojených : 16 % spokojených), fungování hospodářství (39 % : 18 %), celkové nálady ve společnosti (39 % : 18 %), možnosti účasti občanů na rozhodování (39 % : 19 %), mezilidských vztahů (41 % : 21 %), bezpečnosti občanů, respektive obecné kriminality (41 % : 21 %), politické situace (37 % : 19 %) a fungování úřadů (36 % : 22 %).
"Menší převis nespokojenosti nad spokojeností, který nepřevýšil úroveň deseti procentních bodů, byl zaregistrován u hodnocení právního prostředí (31 % : 21 %), bezpečnostní situace ČR (30 % : 22 %), postavení ČR v EU (31 % : 24 %), životní úrovně (32 % : 26 %) a zemědělství (32 % : 26 %)," uvedlo CVVM na serveru soc.cas.cz.
S rostoucím vzděláním roste spokojenost, případně klesá nespokojenost s fungováním hospodářství, s bezpečností občanů (obecnou kriminalitou), se sociálními jistotami, s nezaměstnaností, s přistěhovalectvím, s politickou situací, s možností účasti občanů na rozhodování, s životní úrovní, s dopravní obslužností, s nabídkou zboží a služeb, s dodržováním lidských práv, s právním prostředím, s celkovou náladou ve společnosti a s bezpečnostní situací ČR.
Z hlediska sebezařazení na pravolevé škále politické orientace od levice k pravici roste spojenost nebo klesá nespokojenost s fungováním hospodářství, s bezpečností občanů (obecnou kriminalitou), s kulturou, se situací v armádě, s fungováním úřadů, se sociálními jistotami, s nezaměstnaností, se soudnictvím, s přistěhovalectvím, se zemědělstvím, s politickou situací v ČR, s možností účasti občanů na rozhodování, s životní úrovní, s postavením ČR v EU, s dopravní obslužností, s dodržováním lidských práv, s právním prostředím, s celkovou náladou ve společnosti, s mezilidskými vztahy a s bezpečnostní situací ČR.
18. února 2026 16:46
Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích zachvátil tragický požár. Jedna osoba zemřela
Související
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
před 1 hodinou
„Vítězství amerického lidu.“ Rozhodnutí soudu oslavují demokraté i republikáni
před 2 hodinami
Nejvyšší soud Spojených států zrušil Trumpova cla
před 3 hodinami
Může boj s extrémním počasím fungovat? Stačilo málo a nedaleký stát zachránil tisíce lidských životů
před 3 hodinami
Hamás volí nového vůdce. Hlasuje se v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu i v zahraničí
před 4 hodinami
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
před 6 hodinami
Zelenskyj: Kyjev je v rámci snah o ukončení války připraven k velkému kompromisu
před 6 hodinami
Policie králova bratra Andrewa propustila, vyhráno ale nemá. Co jej teď čeká?
před 7 hodinami
50 tisíc bytů ročně, více migrantů, revize emisních povolenek. Babiš představil hospodářskou strategii Česka
před 8 hodinami
Trump se směje, v Evropě padají hlavy. Následky zveřejněných Epsteinových spisů naráží na propastné rozdíly
před 8 hodinami
Opevňuje jaderná pracoviště, schovává podzemní komplexy. Írán se horlivě připravuje na válku s USA
před 9 hodinami
Trumpova administrativa hrozí Evropě odvetou, pokud bude upřednostňovat domácí výrobce zbraní
před 10 hodinami
Írán může čelit stovkám amerických náletů denně. Na jadernou dohodu dostal 10 dní
před 11 hodinami
Británií hýbe největší skandál od smrti Diany. Král se od svého bratra distancoval
před 12 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Srážky změní skupenství
včera
Bývalý princ Andrew je opět na svobodě. Vyšetřování ale pokračuje
včera
Muž mohl mít na svědomí tři životy. Napadl taxikářku, pak se srazil s autem
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Policie je po letech obvinila
včera
Curleři se dočkali první výhry pod pěti kruhy. V akci byli sdruženáři, bronz v Big Airu získal pražský rodák
včera
Policie obvinila dva lidi z týrání zvířat v Litoměřicích
Policie obvinila dva lidi v případu týrání zvířat v Litoměřicích, který v únoru rozlítil spoustu lidí v Česku. Podezřelí, kteří si podle dostupných informací natáčeli hrůzný čin, jsou vyšetřováni na svobodě.
Zdroj: Jan Hrabě