Praha - Devět z deseti lidí v Česku si myslí, že ženy v současnosti přebírají mužské role. Dvě pětiny dotázaných míní, že to po ženách vyžaduje společnost. Ukázal to výzkum agentury SC&C.
O výsledcích informovala ředitelka výzkumu SC&C Jana Hamanová. To, že ženy dnes častěji přebírají mužské role, si myslí 92 procent dotázaných. Tento posun považuje 62 procent lidí za správný. Celkem 43 procent osob míní, že mužské chování po ženách vyžaduje společnost. Třináct procent odpovídajících uvedlo, že ženy přebírají role mužů samy, aby se jim vyrovnaly.
Za typickou vlastnost žen považovali dotázaní schopnost zvládat víc věcí naráz. Zmínilo se o ní 55 procent mužů a 65 procent žen. Zodpovědnost u žen vidí 43 procent respondentů a 53 procent respondentek. Stejný je i podíl těch, co se zmiňují o empatii. O pořádkumilovnosti žen je přesvědčeno 48 procent mužů a 38 procent žen. Hrubost podle Hamanové považuje za typicky ženský rys desetina mužů.
"Je vcelku překvapivé, že téměř čtvrtina žen sebekriticky míní, že je pro ně typická necitlivost vůči okolí a hrubé chování. Rozdíly mezi mužskými a ženskými vlastnostmi stále existují, nicméně z dat průzkumu lze soudit, že ženy v dnešní době mají stále větší tendenci přebírat role mužské," uvedla Hamanová.
Související
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
před 2 hodinami
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
před 3 hodinami
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
před 4 hodinami
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
před 5 hodinami
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
před 5 hodinami
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
před 7 hodinami
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
před 8 hodinami
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
před 9 hodinami
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
před 10 hodinami
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
před 12 hodinami
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
včera
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
včera
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
včera
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
včera
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
včera
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
včera
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
včera
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
včera
OBRAZEM: Grolich má ambice stát se premiérem. Prvním místopředsedou lidovců byl zvolen Činčila
včera
Do údajné snahy USA o vyloučení Španělska se vložilo NATO
Severoatlantická aliance potvrdila, že její zakládací smlouva neobsahuje žádné ustanovení, které by umožňovalo pozastavení či vyloučení členského státu. Reagovala tak na zprávy o uniklém e-mailu z Pentagonu, podle něhož by Spojené státy mohly chtít potrestat Španělsko za jeho postoj k válce v Íránu.
Zdroj: Libor Novák