Brno - Stejně jako v obci Vyšní Lhoty také obyvatelé Zastávky u Brna, kde se nachází azylové centrum, si stěžují na více hluku. Jelikož cizinci nemohou ze zařízení odejít ven, jiné potíže s nimi nejsou.
Zařízení v Zastávce funguje už od roku 1990, v někdejším Československu bylo první. Tehdejší ministr vnitra Jan Ruml při jeho vzniku prohlašoval, že je pouze dočasné. Starosta Petr Pospíšil dnes ovšem dodává, že slovo dočasný se v českých dějinách už dost zprofanovalo. "Teď už ani nepřemýšlíme o tom, jak dlouho tady zařízení bude. Uprchlická vlna však jen tak neskončí," poznamenal.
Někteří místní říkají, že nebýt hluku, ani by o uprchlících nevěděli. "Když děti chodily v 90. letech do školy, chodila jsem jim k vlaku raději naproti. Tehdy se ještě mohli uprchlíci volně pohybovat a často se musela volat policie, když dělali nepořádek. Byli to většinou Rumuni a lidé z bývalé Jugoslávie," vzpomínala na první léta provozu centra Lenka Polehlová, která prodává v trafice.
Psali jsme: Vyšní Lhoty už měsíc žijí s uprchlíky: Obavy se nenaplnily, vznikají ale fámyS lidmi je denně v kontaktu, s leckým se dá do řeči. "Bydlím až na druhé straně obce na kopci, takže to tak ani moc nevnímám, i když večer jsem z balkonu slyšela hluk. Ale paní, co bydlí vedle azylového centra, je z toho nešťastná. Že v 11 večer nemůže spát, jaký je tam hluk. Nevím, co tam dělají, ale je to podobné, jako když vypustíte 20 dětí na hřiště," přibližuje Polehlová.
Starosta Pospíšil upozornil na to, že aktuálně se změnilo složení lidí, kteří v centru přebývají. Primárně je určené pro ty, kteří chtějí požádat o azyl v České republice. Jenže nyní je v něm řada těch, kteří chtějí pokračovat do Německa.
Mnozí lidé, kteří bydlí na druhé straně od železniční trati, už často ani koncentrovanou přítomnost cizinců nevnímají. Jako například matka malého syna Radmila Dostalíková, která se do Zastávky přistěhovala před třemi měsíci. "Víme, že tady jsou a že některé ruší hluk. Ale nikoho jsme nepotkali, když nemohou ven, a nijak to neřešíme," řekla Dostalíková.
Související
Extrémní počasí tvrdě dopadá na Blízký východ. Voda je vzácná, lidé volí mezi pitím a hygienou
Mohutný požár zachvátil tábor Rohingů, obchody a stovky provizorních příbytků lehly popelem
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno před 1 hodinou
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
před 2 hodinami
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
před 4 hodinami
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
před 4 hodinami
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
před 5 hodinami
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
před 6 hodinami
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
před 7 hodinami
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
před 7 hodinami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 8 hodinami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 9 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 10 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 11 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 11 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 12 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 14 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
Nedostatek pohonných hmot v Rusku dosahuje výrazných rozměrů a začíná stále více zasahovat do každodenního života tamních obyvatel. Na čerpacích stanicích v Moskvě i dalších částech země se tvoří dlouhé fronty automobilů a řidiči často čekají celé hodiny bez jistoty, zda se na ně palivo vůbec dostane. Vážná situace na trhu přichází po opakovaných útocích ukrajinských dronů na ruské rafinérie a ropná zařízení, které výrazně narušily zpracovatelské kapacity i logistiku.
Zdroj: Libor Novák