Praha - Trestní stíhání podnikatele Luďka Fabingera, který je viněn z vyvádění majetku vytunelované společnosti H-System, pokračuje. ČTK to zjistila z justiční databáze. Fabinger čelí obvinění, že nelegálním způsobem získal rekreační areál v Rabyni u Slapské přehrady. Původně patřil zakladateli H-Systemu Petrovi Smetkovi. Areál obstavený policií měl přitom připadnout poškozeným klientům vytunelované firmy. V kauze H-Systemu přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.
Státní zástupci podali na začátku loňského roku na Fabingera obžalobu kvůli poškozování věřitele a maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ se týká nelegálního odstranění nemovitostí tak, aby nemohly být uspokojeny nároky věřitelů. Podle žalobců také přihlásil fiktivní pohledávky do insolvenčního řízení s úmyslem zkrátit uspokojení a práva věřitelů společnosti H-System.
Obvodní soud pro Prahu 2 v první polovině letošního roku stíhání Fabingera zastavil. Podle něj se u prvního skutku neprokázalo, že jde o trestný čin. U druhého, že by jej spáchal Fabinger. Se stížností proti tomuto rozhodnutí však nyní uspěli žalobci. Pražský městský soud původní rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání, potvrdila dnes ČTK mluvčí soudu Markéta Puci.
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti, odpykává si za to 12 let vězení. Smetka tvrdil, že je nevinný. Hájil se tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr.
Související
Nejvyšší soud řeší v kauze H-System spor o miliony mezi družstvem a Monsportem
Začal prodej 60 bytů v Horoměřicích po zkrachovalém H-Systemu
H-System , Luděk Fabinger (kauza H-System)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
včera
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
včera
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
včera
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
včera
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
včera
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
včera
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
včera
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
včera
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
včera
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
6. dubna 2026 21:53
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
Nový týden, další nové jméno. StarDance během Velikonočního pondělí odhalila jméno osmého hvězdného účastníka letošního ročníku oblíbené taneční show. Jde o známého zpěváka a frontmana jedné z populárních českých kapel.
Zdroj: Lucie Podzimková