Praha - Pár syrských uprchlíků mířících do Německa skončil po 24 dnech útěku z vlasti ve vazbě v České republice a zůstal v ní 40 dní. S využitím tohoto případu agentura Reuters v rozsáhlém materiálu kriticky upozornila na podmínky, s nimiž se uprchlíci setkávají v ČR.
Dva 23letí Syřané, přátelé z dětství, byli zadrženi, protože vstoupili do ČR bez víz. "Řekli nám, že to potrvá jenom několik hodin, ale bylo z toho 40 dní. Dali nám pouta a odvezli na policejní stanici někam do podzemí," řekl muž, jehož Reuters označil kvůli jeho ochraně fiktivním jménem Rámiz.
Podobnou zkušenost mají s přísnou imigrační politickou stovky dalších uprchlíků, píše Reuters. Zástupci ochránců lidských práv tvrdí, že podmínky, v nichž jsou někteří uprchlíci zadržováni, jsou horší než ve věznicích.
Českou republikou, která leží severně od běžných cest používaných uprchlíky na cestě do Německa, přitom prochází jenom zlomek ze stovek tisíc lidí, kteří se rozhodli odejít do Evropy. V ČR jsou lidé dlouho zadrženi a většina z nich je propuštěna s nařízením zemi opustit, což vyvolává otázky o smyslu české politiky. Podle ochránců lidských práv může jít o úmysl, aby tak byli další běženci odrazeni od průjezdu Českem.
Rámiz upozornil na to, že postup Čechů se velmi liší od toho, jak s uprchlíky jedná Maďarsko nebo Rakousko. "Policie v jiných zemích nám pomáhala, ne jako tady," řekl Rámiz, který byl zadržován v zařízení ve Vyšních Lhotách. Policie prý jemu a jeho kamarádovi odebrala telefon i peníze a Syřané museli za den pobytu a za stravu zaplatit deset eur. Nyní jsou v ubytovně v Praze a chystají se odjet do Německa.
Ministr vnitra Milan Chovanec na dotaz Reuters řekl, že policie jedná podle práva, když zadržuje lidi, kteří vstoupí do země nelegálně. "Nejsme xenofobní země. Musíte si uvědomit, že ti lidé porušují zákon: vstupují na české území bez platných dokumentů. Nejsou zadržováni tak dlouho, snažíme se je ve shodě s evropskými zákony vracet do nejbližší země. Do Rakouska do sedmi dní. Problémy jsou v případě Maďarska a Řecka, protože ty vrácené lidi nepřijímají, proto zůstávají 40 dní," řekl ministr.
Ochránci lidských práv tvrdí, že někteří jsou drženi ještě déle a že zákon umožňuje až 90denní zadržení. Minulý týden bylo ve třech centrech v ČR 533 osob. Zadržena je většina z lidí, kteří buď požádali o azyl v jiné zemi, nebo o něj chtějí požádat v Německu. Letos v ČR o azyl požádalo 1l15 lidí, přičemž polovina z nich byli Ukrajinci a jenom 73 Syřané.
Reuters shrnuje odmítavý postoj ČR vůči kvótám v rámci EU a také protiislámské výroky prezidenta Miloše Zemana. Připomíná také, že podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je polovina Čechů proti přijímání uprchlíků, a to i z válečných oblastí.
Dále se v materiálu Reuters kritizují podmínky v záchytných táborech. Situace v obci Vyšní Lhoty je prý ještě dobrá ve srovnání se zařízením v Bělé-Jezové. Na to upozornila ombudsmanka Anna Šabatová, která zařízení navštívila. Běženci podle ní nevědí, proč tam jsou, na jak dlouho a jaký je jejich status. Právě Šabatová řekla, že uprchlíci žijí hůř než vězni. V době její návštěvy dostávali jako jídlo třikrát denně rohlíky se sýrem, spali na lůžkách bez prostěradel a povlečení, nedostávalo se toaletních potřeb.
Pro 700 lidí bylo k dispozici pět sociálních pracovníků a jeden lékař se dvěma zdravotnicemi. Syn v jedné syrské rodině trpěl astmatem, nedostával náležité léky a sanitku, která pro něj byla několikrát přivolána, musela rodina platit. Reuters píše, že zařízení chrání dvojitý plot, jehož vnitřní část je zakončena ostnatým drátem. Zástupci Reuters prý nedostali povolení k návštěvě.
Ministr Chovanec přiznal část problémů a řekl, že je málo tlumočníků. "Bereme situaci velmi vážně, ale jsme přesvědčeni, že děláme maximum, aby ti lidé žili ve standardních, právních podmínkách," citoval ho Reuters. Vláda prý otevírá další centra a některá přizpůsobuje potřebám rodin, aby se situace zlepšila. Odebírání telefonů a peněz prý je v souladu se zákonem.
Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek se domnívá, že špatné zacházení je úmyslné a že má odradit další uprchlíky od průjezdu Českem. "Životní podmínky zahrnující strážce se psy, kteří kontrolují lidi v noci, špatné jídlo a hygienické podmínky, rozdělování rodin, to vše je ponižující a v rozporu s evropským právem. Obáváme se, že se to nezlepší, je to součástí státní politiky odradit co nejvíce lidí, kteří by mohli přijít v budoucnu," řekl.
Reuters citoval také ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který patří ke kritikům zavedené praxe. "Jediné, co podle našich zákonů spáchali, je přestupek. Nečekáte, že vás zavřou na 90 dní," řekl. Nevyloučil v budoucnu žaloby na stát.
"Když jsme byli v táboře, nenáviděli jsme Českou republiku. Až když jsme se setkali s lidmi z charity a Červeného kříže, zjistili jsme, že v téhle zemi jsou i dobří lidé," řekl Rámiz.
Související
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Venezuela chce důkaz, že Maduro žije. Po celé zemi bude nasazena armáda
před 57 minutami
Zimní počasí sužuje Česko. Meteorologové aktualizovali varování
před 1 hodinou
Babiš odhalil plány na příští týden. Pojede i na jednání koalice ochotných
před 2 hodinami
Máme Madura, tvrdí Trump. Američané ho měli zadržet i s manželkou
před 2 hodinami
Tragédii ve Švýcarsku nejspíš způsobily prskavky. Vyšetřování pokračuje
Aktualizováno před 3 hodinami
Trump nařídil útok na vojenská zařízení ve Venezuele. Exploze otřásají Caracasem
před 3 hodinami
Pavel reagoval na Okamurův projev. Budí to znepokojení, přiznal prezident
před 5 hodinami
Policisté objasnili první letošní vraždu v Olomouckém kraji
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V sobotu místy hrozí sněhové jazyky, v neděli budou srážky výjimečné
včera
Tesla přišla o pozici světové jedničky v prodeji elektromobilů
včera
Zelenskyj: Chceme konec války, ne konec Ukrajiny. Zbylých 10 procent mírové dohody rozhodne o osudu Evropy
včera
Muž útočil sečnou zbraní v obchodním centru v Hradci Králové. Zranil několik lidí
včera
Rok 2025 se do historie zapíše jako zlomový bod. AI promění každého z nás, míní expert
včera
Zelenskyj našel náhradu za Jermaka. Do čela prezidentské kanceláře jmenoval Budanova
včera
ISS končí. Startuje závod o novou vesmírnou stanici
včera
Politická kreatura, proruský kolaborant... Opozice požaduje odvolání Okamury za nenávistný novoroční projev
včera
Kreml plánuje provedení krvavé provokace pod falešnou vlajkou, varuje Kyjev
včera
Venezuelské bezpečnostní složky zadržely pět amerických občanů. Drží je jako rukojmí
včera
Pokud začnete do protestujících střílet, jsme v pohotovosti, pohrozil Trump Íránu
včera
Ukrajinský dronový útok v Rusku údajně zabil desítky lidí. Kyjev to popírá
První den roku 2026 přinesl tragické zprávy z okupované části Chersonské oblasti. Podle ruských úřadů zasáhl ukrajinský dronový útok hotel a kavárnu v letovisku Chorly na pobřeží Černého moře, kde právě probíhaly novoroční oslavy. Incident si podle Moskvy vyžádal nejméně 24 mrtvých, včetně jednoho dítěte, a dalších více než 50 zraněných.
Zdroj: Libor Novák