Praha - Třetina občanů ČR (33 %) uvádí, že věří v Boha. Tento podíl se od devadesátých let mírně snížil. Mnohem méně lidí (8 %) však chodí do kostela víceméně pravidelně (aspoň jednou měsíčně). V době Vánoc však do kostela přichází i část těch, kteří věřící nejsou, návštěvu kostela mezi vánoční zvyky řadí více než třetina občanů (36 %).
V prosincovém průzkumu se STEM tradičně ptá občanů naší země, zda věří v Boha. V aktuálním výzkumu přesně třetina lidí uvádí, že v Boha věří (33 %). Z dlouhodobé časové řady je patrný mírný pokles podílu věřících (v roce 1995 uvedlo, že v Boha věří, 39 %).
Od roku 2011 zjišťujeme poněkud vyšší podíl těch, kteří v Boha určitě nevěří (nyní 41 %). Podle vlastních slov dotázaných pochází z nábožensky založené rodiny třetina respondentů. Tento podíl je rovněž v porovnání s polovinou devadesátých let poněkud nižší. Od roku 2009 se totiž poněkud méně lidí k původu z nábožensky založené rodiny hlásí.
Vazba mezi vírou v Boha a původem z nábožensky založené rodiny je velmi silná, samozřejmě nikoliv absolutní. Čtvrtina občanů věří v Boha a zároveň pochází z nábožensky orientované rodiny, ovšem desetina lidí v Boha věří, i když jejich rodina vztah k náboženství neměla. Na druhou stranu desetina dotázaných v Boha nevěří, i když pochází z nábožensky založené rodiny.
Podíl lidí, kteří věří v Boha, je výrazně vyšší mezi ženami (37 %) než muži (29 %), lidmi staršími 60 let (41 %) a obyvateli moravských krajů (45 %, české kraje: 26 %).
Podíl občanů, kteří jsou aktivními, praktikujícími věřícími, je mnohem nižší než podíl těch, kteří věří v Boha. Pravidelně, alespoň jednou měsíčně, chodí do kostela necelá desetina lidí, několikrát do roka další desetina.
V prosincových, předvánočních průzkumech se také STEM lidí ptá na to, zda k jejich vánočním zvykům patří návštěva kostela. Více než třetina dotázaných občanů (36 %) uvedla, že návštěva kostela mezi jejich vánoční zvyky patří. V porovnání s dřívějšími průzkumy to je poněkud méně (např. v roce 1995 kladně odpovědělo 45 %).
Do kostela chodí na Vánoce především lidé, kteří věří v Boha, ale návštěva kostela patří k vánočním zvykům i ve více než čtvrtině rodin těch, kteří spíše v Boha nevěří, a dokonce i u některých, kteří rozhodně věřící nejsou.
Související
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
průzkumy , češi , Náboženství
Aktuálně se děje
včera
Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries
včera
Britské zemědělství je kvůli počasí v hluboké krizi. Bude chybět jídlo, varují farmáři
včera
Trump opět blafoval? Tvrdí, že údery odvolal kvůli prosbám Teheránu o dohodu, podle Íránu je to lež
včera
ISW: Rusko veřejnosti lže. Za minimální posun na frontě platí enormními lidskými ztrátami
včera
Lesní požáry zasáhly i Řecko. Při hašení se srazily dvě helikoptéry
včera
Detaily výbuchu v Moskvě: Bombu do restaurace přinesla žena, mezi mrtvými je jeden z hostů
včera
Trump znepokojil svět. Kvůli válce s Íránem varuje před návratem Velké hospodářské krize
včera
Právo na opravu je tady. Rozbité spotřebiče už nemusíte vyhazovat, výrobci je musí opravit
včera
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
včera
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
včera
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
včera
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
včera
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
1. srpna 2026 22:09
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
1. srpna 2026 21:40
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
1. srpna 2026 20:22
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
1. srpna 2026 19:19
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
1. srpna 2026 17:59
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
1. srpna 2026 16:47
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
1. srpna 2026 15:35
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje dnes na síti X informovala, že speciální posádka biohazard týmu provedla transport osoby s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc. Cílem byl převoz z Fakultní nemocnice Hradec Králové do pražské Fakultní nemocnice Bulovka.
Zdroj: Libor Novák