Praha - Dění okolo pětice Čechů, kteří v létě zmizeli v Libanonu a kteří mají být nyní vyměněni za Libanonce Alího Fajáda, sleduje i bezpečnostní expert Andor Šándor. A nešetří ostrými slovy.
"Já samozřejmě mám k dispozici jen ty informace, které se objevují v médiích. Ale pokud je vše opravdu tak, že Libanonci unesli české občany proto, aby je mohli vyměnit za Fajáda, jde o bezprecedentní nepřátelský akt," má jasno Šándor.
A určitě by to podle něj nemělo zůstat bez odezvy. "Neříkám, abychom Libanonu vyhlásili válku, ale něco by se stát mělo," přemýšlí bývalý šéf vojenské rozvědky.
Šándor se také pozastavuje nad tím, jak dobré informace mají o celé údajné operaci libanonských tajných služeb média v blízkovýchodní zemi.
"To svědčí o tom, že redakce mají se zpravodajci velmi dobré vztahy. Byla to koneckonců právě média v Libanonu, která jako první napsala, že jeden z unesených Čechů je agentem vojenské rozvědky," připomíná Šándor s tím, že správně by se média o operacích tajných služeb vůbec neměla dozvědět. Pokud to tedy není už od začátku v plánu.
Zatím se navíc skoro vůbec neřešilo to, jak může výměna Alího Fajáda zpět do Libanonu ovlivnit vztahy ČR s USA. Američané totiž mají velký zájem Fajáda dostat do svých rukou, aby ho mohli soudit za terorismus a obchodování se zbraněmi.
"Popravdě si nedokážu představit, že by česká strana Američany o výměně Fajáda za unesené Čechy alespoň neinformovala. Zvlášť poté, co k nám USA vydaly Kevina Dahlgrena, což je z jejich strany neslýchaný krok," zamýšlí se Šándor.
A odhaduje, že pokud bychom jako Česká republika Fajáda do Libanonu vydali na vlastní pěst, mohlo by to mít ze strany USA nějakou negativní odezvu.
Související
Češi unesení v Libanonu nedostanou od státu odškodné
Češi unesení v Libanonu odškodné nedostanou, nezaplatili soudní poplatek
Zmizení pěti Čechů v Libanonu , Andor Šándor (bezpečnostní specialista) , libanon
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
včera
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
včera
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
včera
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
včera
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
včera
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
včera
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
včera
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
28. srpna 2026 22:06
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
28. srpna 2026 20:21
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
28. srpna 2026 18:52
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
28. srpna 2026 17:37
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
28. srpna 2026 16:20
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
28. srpna 2026 15:03
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
Severoatlantická aliance a Ruská federace by měly posílit vzájemný vojenský dialog, aby předešly riziku neúmyslného vypuknutí válečného konfliktu v důsledku chybné kalkulace. V rozhovoru pro server Politico to uvedl ruský velvyslanec v Norsku Nikolaj Korčunov.
Zdroj: Libor Novák