Praha - Vít Jedlička, který loni v dubnu na sporném území mezi Srbskem a Chorvatskem vyhlásil stát Liberland, dnes uspořádal tiskovou konferenci. Mimo jiné na ni uvedl, že přišlo již 87.000 žádostí o občanství. Liberland už má i svou měnu.
Jedlička vyhlásil Liberland loni 13. dubna na území v meandru Dunaje, které podle něj nepatří nikomu. Lokalita je předmětem hraničního sporu mezi Srbskem a Chorvatskem. Experti na mezinárodní právo se shodují v tom, že Liberland vznikl na území, kde nejsou přesně vytyčené hranice, neznamená to ale, že nikomu nepatří.
Mezi žadateli, kteří splňují podmínky pro zisk občanství, jsou podle Jedličky lidé z celého světa snad kromě Panamy. "Je to zajímavá skupina lidí, je mezi nimi 1200 právníků i architektů," uvedl Jedlička. Více než třetina žadatelů je z Blízkého východu, každý čtyřicátý z ČR, dodal.
Stát loni v prosinci představil tři ministry, ti dnes prezentovali novou měnu země nazvanou Merit a první firmu registrovanou v tamním rejstříku. Společnost Orosené a.s. na počest Liberlandu vyrobila pivo Liberal a zavázala se odvádět dobrovolnou daň. "Neváhají dobrovolnou daň k ceně přidávat a odvádět ji Liberlandu, ukazuje to, že koncept dobrovolné daně funguje," řekl ministr financí samozvaného státu Jan Purkrábek.
Merit má být podle něj navázán k dolaru v poměru 1:1 a fungovat na podobném principu jako bitcoin.
"Široká veřejnost může dostávat občanství až v případě, kdy se podaří ovládnout území státu a bude zajištěna jeho bezpečnost," sdělil ministr vnitra Liberlandu Ondřej Příhonský.
Související
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Prezident Liberlandu Jedlička pro EZ: Kolem nás prošly stovky tisíc migrantů, ani jeden se tu ale nezastavil
Liberland (Svobodná republika Liberland) , Vít Jedlička
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
19. července 2026 19:38
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
19. července 2026 18:24
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
19. července 2026 17:05
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
Hlavním varovným signálem pro Demokratickou stranu před letošními kongresovými volbami je skutečnost, že se jí nedaří získat dostatečnou podporu mezi voliči, kteří vyjadřují nespokojenost s působením prezidenta Donalda Trumpa. Tento jev, označovaný jako schvalovací propast roku 2026, představuje paradoxní situaci.
Zdroj: Libor Novák