GLOSA | Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus

Milí moji, je tu další nedělní vydání Událostí Petra Nutila, čili výběru toho nejabsurdnějšího, čím nás uplynulý týden obdařil. Tak pojďme na to. 

Kabinet Petra Fialy dostal nyní od obyvatel Česka nejhorší hodnocení od dob vlády Petra Nečase v roce 2013. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), prováděném letos od konce ledna do 20. března. Většina lidí je nespokojena s programem, činností i složením vlády a také s osobou předsedy kabinetu. Tak si jen řekněme dvě věci, které tuhle „šokující“ nespokojenost trošku usadí na zem reality. Tak za prvé – premiéra Fialu hodnotí lidé negativně v takřka stejné míře jako předtím premiéra Babiše, což jaksi z titulků novin nějak vypadává.  

A za druhé – naprostá a drtivá většina obyvatel této země by nebyla schopna ani vyjmenovat složení vlády, natož pak pojmenovat cokoli z aktuálního programu, a pokud tomu nevěříte, zkuste se ve svém okolí zeptat náhodných deseti lidé na jedno či druhé.  

No a samozřejmě, na což nejde zapomínat - v našich zemích je prostě nespokojenost s vládami, ať už jsou jakékoli, prostě národním kulturním bohatstvím, což mimochodem máme dost podobné s jinými zeměmi střední Evropy.  

Tím samozřejmě kroky vlády nelze apriori hájit, stejně jako její členy. Nicméně pohlédneme-li na kvalitu opozice v čele s Babišem a Okamurou, můžeme oblíznout všech deset, že tam aspoň nesedí úplní vyžírkové a všehoschopní populisté. Což – i když to tak na první pohled vůbec nemusí vypadat – vůbec není málo.  

Nicméně noví spasitelé se snaží dostat na politickou mapu. Naposled třeba Březina. Neúspěšný prezidentský kandidát Tomáš Březina, pro připomenutí. Tak ten se pokouší po vzoru jiných neúspěšných kandidátů o návrat pod mediální reflektory a vyhlásil přípravu vzniku nového politického subjektu, jemuž bude tento pán vládnout. Já teda nevím, ale neužili jsme si s podobnými podnikatelsko-politickými projekty už dost? Nestačily fakt českému voliči zkušenosti s Věcmi veřejnými, Úsvitem přímé demokracie, SPD či ANO? Jestli ne, pak si svůj budoucí osud naše země zplna zaslouží.  

Tak pojďme dál.  

Kvazi-mikrostát Liberland, formálně vyhlášený v dubnu 2015 českým politikem a aktivistou Vítem Jedličkou, na ploše cca 7 kilometrů čtverečních neobydleného sporného území mezi Chorvatskem a Srbskem, začala na prvočástice rozebírat chorvatská policie. Asi jim už došla s tímhle experimentem trpělivost. Myslete si o něm co chcete, faktem zůstává, že Liberland je zhruba tak legitimní jako komici ze Společenství legitimních věřitelů ČR, kteří svými papíry tu a tam „zaberou“ nějaké ministerstvo, nebo banku a jestli vám přijde ok něco podobného provozovat, zkuste si třeba založit něco podobného třeba ve vybydleném domě a říkejte tomu třeba squatoland. A uvidíte jak dlouho to vydrží fungovat.

Britský deník Guardian informoval o protestech stovek lidí v Londýně za opětovný vstup Británie do EU. „Brexit byl obrovskou chybou, doplácíme na to všichni, zejména dělnická třída a chudší lidé, a musíme s tím něco udělat,“ řekl jeden z organizátorů shromáždění. Není bez zajímavosti, že letos v květnu vyšel průzkum, z něhož vyplynulo, že Brexit považuje za úspěch jen devět procent Britů. No jo, to je tak, když se necháte v geopolitickém směřování země ovlivnit populisty, kterým je všechno úplně jedno, teda kromě svého vlastního prospěchu. Jak se říká, necháš-li se vést supem, dovede tě jen k mrtvole. A to neplatí jen pro Brity, že ano.  
V Rusku byl k osmi letům ve vězení odsouzen politický aktivista Richarda Rouz. Důvodem byly příspěvky na sociálních sítích, ve kterých kritizoval ruskou válku na Ukrajině. To je zhruba tak všechno, co potřebujete vědět o ruské demokracii.  

Polští kněží z města Dabrowa Górnicza nedaleko Katovic si objednali prostituta a statečně se posilnili přípravky na potenci. Chudák prostitut přijel, ale takový nápor nevydržel a zkolaboval, načež k němu bratři v Kristu nechtěli pustit záchranku. ž po zásahu uniformovaných strážníků byla muži v bezvědomí poskytnuta lékařská pomoc. To je zhruba tak všechno, co potřebujete vědět o vypjatém homofobním konzervatismu.  

A to by asi pro dnešek stačilo, že ano.  

Související

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.
Kontroverzní kampaň hnutí ANO Komentář

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

​Nedávné kampaně hnutí ANO a koalice SPOLU odhalují znepokojivý trend v české politické kultuře, kde se místo věcné debaty uchylují hlavní politické síly k osobním útokům a zjednodušeným sdělením.​ V době, kdy by politické strany měly občanům přinášet vize, naději a konkrétní řešení pro budoucnost, se v české politice stále více setkáváme s ubohým titulováním a levnými útoky. Kampaňové strategie, které jsme viděli v poslední době, nejsou nic jiného než pokusem odvést pozornost od skutečných problémů – místo aby se politiky snažily navrhnout konkrétní reformy a předložit konstruktivní alternativy, upřednostňují osobní osočování a provokativní slogany.

Více souvisejících

komentář Petr Nutil Liberland (Svobodná republika Liberland) Vláda ČR Brexit

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy