Praha - V únoru letošního roku zařadilo Centrum pro výzkum veřejného mínění SOÚ AV ČR, v.v.i., do svého pravidelného výzkumu několik otázek týkajících se tzv. Islámského státu. Konkrétně šetření zjišťovalo, zda se lidé zajímají o vývoj situace v těchto oblastech a zda jej pokládají za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, Evropu a mír ve světě.
O vývoj situace v souvislosti s tzv. Islámským státem se v současnosti zajímají podle vlastního vyjádření necelé dvě třetiny (65 %) občanů ČR, když na položenou otázku 25 % dotázaných odpovědělo „rozhodně ano" a dalších 40 % „spíše ano".
Zájem o vývoj situace v souvislosti s aktivitami tzv. Islámského státu v současnosti zřetelně převyšuje zájem o dění v jiných oblastech, který výzkumy CVVM zkoumaly v minulosti, s výjimkou v posledních měsících aktuálního vývoje situace okolo uprchlíků.
Porovnáme-li aktuální zájem o vývoj situace v souvislosti s aktivitami tzv. Islámského státu se situací zaznamenávanou v prvním pololetí 2015, vidíme, že je vyšší, přičemž významně stoupl samotný podíl těch, kdo se o vývoj situace v souvislosti s aktivitami tzv. Islámského státu zajímají „rozhodně" (o 8procentních bodů oproti červnu 2015). V aktuálním výzkumu v porovnání s posledním šetřením z ledna 2016 se celkový zájem snížil o 5 procentních bodů, čímž se zájem o aktivity tzv. Islámského státu vrátil k úrovni z listopadu 2015 či září 2015.
"Z podrobnější analýzy vyplývá, že více se o aktivity tzv. Islámského státu zajímají muži než ženy a zájem sílí s rostoucím věkem, zvyšujícím se vzděláním, rostoucí životní úrovní a především s rostoucím zájmem o politiku," uvedl soc.cas.cz.
Velká většina české veřejnosti vnímá aktivity tzv. Islámského státu jako hrozbu, a to zejména pro evropskou bezpečnost (90 % celkem, v tom 60 % „rozhodně ano") a rovněž pro mír ve světě (88 % celkem, v tom 60 % „rozhodně ano"), ale i pro bezpečnost České republiky (80 % celkem, v tom 45 % „rozhodně ano").
Pohled na aktivity tzv. Islámského státu jako na hrozbu ve všech třech zkoumaných rovinách v celkovém součtu od posledního šetření z ledna 2016 mírně poklesl (vždy o 5 procentních bodů), přičemž ještě výrazněji klesly podíly odpovědí „rozhodně ano" (o 12 procentních bodů v případě ohrožení evropské bezpečnosti a míru ve světě, o 10 procentních bodů v případě ohrožení bezpečnosti České republiky), což bylo částečně kompenzováno nárůsty u podílů odpovědí „spíše ano".
Aktuální hodnoty pocitu ohrožení jsou ovšem plně srovnatelné s výsledky z podzimu 2015 a jsou vesměs podstatně vyšší, než byly v první polovině roku 2015.
Z hlediska sociodemografických charakteristik se v názorech na to, zda aktivity tzv. Islámského státu představují hrozbu, prakticky neobjevují žádné statisticky významné rozdíly. Pouze z hlediska věku lehce narůstá spolu s ním mínění, že to představuje hrozbu pro bezpečnost České republiky, a respondenti, kteří se na pravolevé škále politické orientace jednoznačně řadí na pravici, relativně častěji odpovídali „rozhodně ano" u evropské bezpečnosti a míru ve světě.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Islámský stát (IS) , průzkumy , češi
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropa na pozadí energetického šoku zvažuje návrat k jaderným elektrárnám
před 2 hodinami
Posádka mise Artemis II překonala polovinu cesty k Měsíci
před 3 hodinami
Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet
před 5 hodinami
Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli
včera
StarDance bude výzva i pro kaskadérku. Na parketu se ukáže Hana Dvorská
včera
Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících
včera
Velikonoční mši vynechají dcery bývalého prince Andrewa. Rodina je ale nezavrhuje
včera
Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér
včera
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
včera
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
včera
Trump mluví o otevření Hormuzského průlivu. Už jím projela první západní loď
včera
Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků
včera
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
včera
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
včera
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
včera
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
včera
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
včera
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
včera
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
včera
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
Začalo čtyřdenní velikonoční volno, které má doprovázet poměrně teplé počasí. Maximální teploty během období překročí 20 stupňů. K jarním svátkům se zároveň vztahuje spousta pranostik. Často jde jen o pověry, zdůraznili meteorologové.
Zdroj: Jan Hrabě