Praha - V Česku působí pět speciálně vyškolených asistentek, které nabízejí sexuální služby a poradenství zdravotně postiženým. Podobný servis už delší dobu funguje ve Švýcarsku, Německu, Dánsku, Belgii, Francii, Rakousku či Nizozemí.
Soulad služby se zákonem posuzovalo ministerstvo vnitra. Podle výsledků Rozkoš bez rizika či jiné organizace nemohou zájemcům sexuální asistenci zprostředkovat, nesmějí z ní mít také žádný "hmotný prospěch". Stát postihuje kuplířství. Prostituce v Česku sice není trestná, ale není ani legálním zdrojem příjmů. Informace o sexuálních asistentkách si klienti musejí dohledat sami. Každá z žen má vlastní webové stránky.
"O službu je zájem. Každá z asistentek má několik klientů týdně," uvedla výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika (R-R) Lucie Šídová. Tři asistentky jsou v Praze, jedna v Brně, další je z Trutnovska. Služba je placená. Hodina vyjde na 1200 korun. Úvodní konzultace stojí 500 korun.
Asistentky prošly speciálním školením. Musely také podepsat etický kodex. Handicapovaných se mohou dotýkat a mít s nimi sex. Učí je ale hlavně uvědomit si rozdíly mezi muži a ženami, říkat ne, mluvit o svých potřebách a pohlavním styku, používat sexuální pomůcky či navazovat partnerské vztahy. Pomáhají párům se začátkem intimního života. Informují o antikoncepci. Poskytují také poradenství příbuzným.
Na asistentky se obracejí samotní klienti, jejich rodiny i ti, kteří postiženým pomáhají. Podle Šídové se o službu začaly zajímat také domovy pro seniory či pro lidi s handicapem.
Práci zatím dělají jen ženy. Šídová nevyloučila, že by službu v budoucnu mohli začít poskytovat i muži.
Související
Minimální mzda se má po roce 2024 valorizovat, rozhodla vláda. NBÚ povede Čuřín
NRZP vadí nevyplácení příspěvku na péči ze Slovenska
zdravotně postižení , Pohlavní styk , ženy
Aktuálně se děje
před 31 minutami
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
před 1 hodinou
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
před 2 hodinami
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
před 3 hodinami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 3 hodinami
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 4 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
Aktualizováno před 5 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 6 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 6 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 7 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 8 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 10 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
Desítky humanitárních organizací budou muset v příštím roce přerušit svou činnost v Pásmu Gazy. Upozornil na to web DW. Organizace odmítly splnit nová pravidla izraelských úřadů, které si chtěly prolustrovat jejich palestinské zaměstnance.
Zdroj: Lucie Podzimková