Padly tresty za loupež u Slavkova: Roman Dolíhal si má odsedět 20 let

Brno - Soud dnes vynesl verdikty v kauze deset let staré loupeže u Slavkova u Brna, kdy tři maskovaní muži přepadli vůz bezpečnostní služby a ukradli 77 milionů korun. Roman Dolíhal jako hlavní aktér dostal 20 let se vězení se zvýšenou ostrahou.

Bratr hlavního aktéra Antonín Dolíhal si vyslechl trest deset let vězení, ponechal si lhůtu na odvolání. Dalšímu komplicovi Jaroslavu Havlíkovi soud uložil 11 let vězení, Havlík se také na místě odvolal. Jiřího Bartoně, který následně pomáhal odklízet tělo velitele vozu, potrestal soud 2,5 lety podmíněně odloženými na čtyři roky. Bartoň se odvolání vzdal. Roman Dolíhal se odvolal na místě. Státní zástupkyně Ludmila Doležalová byla s rozsudkem spokojená.

Podle předsedy senátu Miloše Žďárského byla u Romana Dolíhala jediná polehčující okolnost, a to, že před spácháním trestného činu vedl řádný život. U Antonína bylo výraznou polehčující okolností kromě předchozího řádného života i jeho přiznání a následné svědectví.

"Nejproblematičtější je pro nás rozsudek, těch 20 let, kdy tady vyskočili svědci, kterým se někdo měl svěřovat ve výkonu vazby. To je v poslední době takový nešvar," uvedl obhájce Romana Dolíhala Robert Grund.

Podle soudu obžaloba stála i na dalších důkazech. Jak předseda senátu řekl, výpověď Antonína Dolíhala byla vyrovnaná a korespondovala i s dalšími důkazními materiály.

Roman Dolíhal sám vinu popírá. "Jsem zoufalý, snažím se dokázat, že mám pravdu. Není jediný důkaz, že bych se dopustil trestné činnosti, která mi je kladena za vinu. Trestné činnosti jsem se nedopustil," řekl už dříve před soudem. Podle něj pouze pomáhal pohřbít mrtvé tělo.

Účastníkem soudního řízení byla i bezpečnostní služba Brink's C.L. Firma ale nedohledala doklady, zda uplatnila škodu jako pojistnou událost a návrh na odškodnění na poslední chvíli vzala zpět.

Při loupeži v srpnu 2006 měla trojice u sebe pistole, ale hrozila také napodobeninou bazuky. Podle státní zástupkyně se 35 milionů korun nepodařilo dohledat. Velitel vozu zemřel čtyři roky po loupeži za nevyjasněných okolností. Tělo se našlo až nedávno na skládce u Drásova.

Související

Soud, ilustrační foto

Rodina lupičů přijde o nemovitosti. Stát mi okrádá maminku, stěžuje si Dolíhal

Krajský soud v Brně dnes usnesením opět zabral vybraný nemovitý majetek příbuzným bratrů Dolíhalových odsouzených za loupež 77 milionů korun z vozu bezpečnostní služby u Slavkova u Brna. Bratři nemovitosti na své příbuzné převedli krátce před nástupem do vězení, podle soudu je aspoň částečně pořídili za peníze z trestné činnosti. Krajský soud nemovitosti odsuzujícím rozsudkem už dřív zabral, olomoucký vrchní soud ale tuto část rozsudku zrušil a věc vrátil. Rozhodnutí není pravomocné.
Ilustrační foto

ÚS odmítl stížnost Dolíhala, za loupež u Slavkova a vraždu dostal 20 let

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Romana Dolíhala v kauze loupeže 77 milionů korun z vozidla bezpečnostní služby u Slavkova na Vyškovsku. Má si odpykat 20 let ve vězení, a to nejen za samotnou loupež, ale také za pozdější vraždu velitele vozu s penězi. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází.

Více souvisejících

Roman Dolíhal loupež soudy

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Pavel Telička

Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce

Bývalý diplomat a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička se ostře opřel do současného dění na české politické scéně, přičemž varoval před bující cenzurou. Podle jeho slov dochází k nepřípustné situaci, kdy ministr obrany Jaromír Zůna cenzuruje vrchního velitele ozbrojených sil. Telička v této souvislosti poznamenal, že o práci samotného ministra obrany není příliš slyšet, neboť má zakázáno mluvit s médii a působí spíše jako stínová postava.

před 1 hodinou

Petr Macinka

Macinka zveřejnil „zakázaný“ rozhovor s Pavlem. Že jej nevydalo ministerstvo prý není cenzura

Ministr zahraničních věcí Petr Macinka, zastupující hnutí Motoristé sobě, v noci na středu nečekaně zveřejnil na svém facebookovém profilu videozáznam. Jedná se o rozhovor, který s prezidentem Petrem Pavlem původně pořídila Anežka Vrbicová, mluvčí Kanceláře náčelníka Generálního štábu. Macinka k příspěvku připojil také ostrý komentář zaměřený proti opozičním politikům, novinářům i skupině lidí, kterou označuje jako pražskou kavárnu.

před 2 hodinami

včera

včera

Olympijský hokejový stadion v Miláně

Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu

Po nedávných zimních olympijských hrách v Miláně, na kterých s českými hokejovými reprezentantkami došla do čtvrtfinále, trenérka Carla MacLeodová ukončila úspěšnou spolupráci s Českým svazem ledního hokeje. Kromě toho v kanadsko-americké PWHL vedla také klub Ottawa Charge. Nyní si dává od trénování pauzu, aby se mohla věnovat léčbě rakoviny prsu, která ji byla diagnostikována loni v listopadu.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Oto Klempíř (ministr kultury)

Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj

Babišova vláda nadále plánuje změnu financování veřejnoprávních médií. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v úterý představil mediální novelu, která zruší poplatky. Česká televize i Český rozhlas by měly být od příštího roku financovány ze státního rozpočtu. Sněmovní opozice už ale avizuje, že bude bojovat proti schválení návrhu. 

včera

včera

Péter Magyar

Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem

Příští maďarský premiér Péter Magyar už od nedělního volebního triumfu mluvil s deseti evropskými lídry. Zdůraznil, že sám od sebe rozhodně nebude volat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který je považován za blízkého spojence končícího premiéra Viktora Orbána. Magyar ale zmínil, že by zvedl telefon, pokud by mu Putin zavolal. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zatím nehodlá zabývat složením české delegace na červencovém summitu NATO v turecké Ankaře, kam chce stále jet i prezident Petr Pavel. Hlava státu v minulém týdnu poslala dopis premiérovi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy