Recidivista Doležal si odpyká výjimečný trest. Je nenapravitelný, stojí v rozsudku

Praha - Recidivista Adolf Doležal (65) si musí odpykat 25 let za mřížemi. Úhrnný trest mu dnes pravomocně potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze.

"Ve výkonu trestu se nenapravil a nehodlá se napravit. Relativně brzy po propuštění se dopouštěl další trestné činnosti," zdůvodnil uložení výjimečného trestu předseda soudního senátu Jiří Lněnička.

Doležal, jehož převýchova je podle znalců v podstatě vyloučena, přepadl v březnu 2013 před obchodním domem IKEA společně s dalším recidivistou Janem Čechem vůz bezpečnostní agentury Loomis. Muži měli policejní uniformy a maskovali se kuklami. Doležal vypálil na dodávku, která převážela 13 milionů korun a svážela tržby, dávku ze samopalu. Jedna ze střel pronikla až do auta, posádce se však podařilo ujet i s penězi.

Před nepodařeným přepadením uloupili Doležal s Čechem peníze i zboží z herny ve Voticích. Předtím společně kradli traktory z areálů zemědělských družstev a dopustili se také nedovoleného ozbrojování. Čech si odpyká 12 let.

"Nedočetl jsem se v rozsudku jediné pravdivé souvětí. Všechno je mystifikace od A do Z," hájil se u odvolacího zasedání Doležal. V soudní síni ho střežila eskorta těžkooděnců, protože ačkoliv se muž pohybuje obtížně a o berlích, ve věznici figuruje na seznamu nebezpečných vězňů. Navíc čelí obžalobě z přípravy vraždy Ondřeje Voráče, který ho usvědčil ze zosnování loupeže na Zličíně.

Média začala o Doležalovi rozsáhleji informovat poté, co ještě pod svým původním jménem Pavel Čech přepadl spořitelnu na Berounsku a společně s komplicem smrtelně zranil pokladní. Soudy mu za to uložily 14 let. Později sice dosáhl přerušení výkonu trestu kvůli operaci srdce, brzy však za mříže putoval znovu. Státnímu zástupci totiž poslal urážlivý dopis a na úřadech se po přejmenování domáhal vydání nového pasu. Panovala tedy obava, že by mohl utéct do ciziny.

Související

Ilustrační foto

Recidivista střílel ze samopalu na dodávku bezpečnostní služby, dostal 25 let

Praha - S pětadvacetiletým trestem odešel ve středu od pražského městského soudu recidivista Adolf Doležal. Pětašedesátiletý muž měl společně s komplicem Janem Čechem, který dostal dvanáctiletý trest, před třemi lety přepadnout dodávku bezpečnostní služby. Na její posádku dokonce Doležal střílel ze samopalu. Rozsudek je zatím nepravomocný.

Více souvisejících

Adolf Doležal (recidivista) přepadení

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Navalného pohřbí v pátek v Moskvě. Proběhne i poslední rozloučení

Poslední rozloučení se zesnulým opozičním politikem Alexejem Navalným proběhne v pátek odpoledne v Moskvě, uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová ve středu. Hlasitý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina bude následně pohřben na Borisovském hřbitově na jihu metropole. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy