Praha - Ve dnech 16. až 18. září se bude v Praze konat mezinárodní konference "Celková bezpečnost po studené válce. Jak řešit nové problémy? Evropská bezpečnost a Rusko", na které vystoupí řada diplomatů a politiků. Sovětský exprezident Michail Gorbačov (85) bude hovořit o ohrožení Evropy. Akci zaštítil prezident Miloš Zeman.
"Bude se zabývat hrozbami, které existují pro evropskou bezpečnost, i novými výzvami, které zpochybňují mírový vývoj v Evropě," uvedl k obsahu projevu Gorbačova český exministr zahraničí Jan Kavan, který je jedním z pořadatelů kongresu.
"Jistě si bude všímat i současného vzepětí politických sil, které zpochybňují evropskou integraci a spolupráci," dodal Kavan. Gorbačov podle něj vždy byl zastáncem klidného a mírového integračního procesu.
Česko bude zastupovat například ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček nebo Kavan. Vystoupí také bývalý disident a politik Ján Čarnogurský. Organizátoři domlouvají také účast rakouského exprezidenta Heinze Fischera.
Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat sovětskému impériu novou sílu. Sovětský svaz se ale rozpadl a komunistický systém se zhroutil.
Poprvé byl Gorbačov oficiálně v tehdejším Československu v roce 1969. Zatím poslední oficiální návštěva se uskutečnila roku 1999, kdy převzal spolu s dalšími světovými státníky od prezidenta Václava Havla Řád bílého lva. Poté Česko ještě navštívil soukromě v roce 2002 kvůli léčebnému pobytu v Karlových Varech.
Související
Ideologie, nebo velmocenská identita? Nad zdroji zahraniční politiky Moskvy
Pokus o zákaz chemických zbraní, který tak úplně nevyšel. Největší hrozbou jsou teroristé
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
před 1 hodinou
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
před 2 hodinami
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
před 2 hodinami
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
před 3 hodinami
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
před 4 hodinami
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
před 4 hodinami
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
před 5 hodinami
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
před 6 hodinami
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
před 7 hodinami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 8 hodinami
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 9 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 9 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 10 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 11 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 12 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 13 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
Evropa se připravuje na výjimečnou astronomickou událost. Ve středu 12. srpna zasáhne pás severního Španělska úplné zatmění Slunce, které promění den v noc. Půjde o vůbec první úplné zatmění Slunce viditelné z kontinentální Evropy za poslední dvě desetiletí. Tento úkaz přiláká tisíce pozorovatelů z celého světa, kteří se sjedou do zóny takzvané totality.
Zdroj: Libor Novák