Praha – O více než šest tisíc korun by se podle odborářů v maloobchodu měla zvýšit minimální mzda pokladních. Navíc by měla vzrůst odměna za pracovní pohotovost z dosavadních deseti procent průměrného výdělku na 20 procent. Odbory to dnes uvedly v tiskové zprávě.
Minimální mzda pokladních by se měla zvýšit z nynějších 12.100 korun měsíčně na 18.150 korun. Průměrná mzda na pozici pokladní v Česku se podle dřívějších údajů odborů pohybuje mezi 13.000 až 14.000 Kč hrubého měsíčně při plném pracovním úvazku.
V rámci jednání o kolektivní smlouvě vyššího stupně Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO) požaduje nejméně 1,5násobek nejnižší zaručené mzdy stanovené nařízením vlády pro jednotlivé pracovní pozice v obchodě.
Třeba řezníci či skladníci by si podle návrhu místo současných 10.900 korun vydělali minimálně 16.350 korun. Podle návrhu OSPO by se měly v řádu desítek procent zvýšit rovněž příplatky za práci přesčas, ve svátek či v noci.
Odboráři jsou přitom optimisté a věří, že dokáží navýšení dojednat. „Jsme přesvědčeni, že vzhledem k velmi dobré ekonomické situaci řetězců se s naším sociálním partnerem, jímž je Svaz obchodu a cestovního ruchu, dohodneme," uvedla předsedkyně OSPO Renáta Burianová.
Na základě uzavřené kolektivní smlouvě vyššího stupně se poté budou dojednávat konkrétní podmínky v jednotlivých řetězcích, které ovšem nesmějí být pro zaměstnance horší, než stanoví tato smlouva.
Související
Obchody byly o svátcích v červenci k dispozici. Podzim nabídne jiný obrázek
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
Obchody , Minimální mzda , Odbory
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
před 1 hodinou
Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4
před 2 hodinami
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
před 3 hodinami
Zemětřesení, které nebylo. Experti objasnili údajné silné otřesy v Česku
před 4 hodinami
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
před 5 hodinami
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
před 6 hodinami
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
před 7 hodinami
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
před 8 hodinami
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
před 9 hodinami
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
před 9 hodinami
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
před 10 hodinami
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
před 11 hodinami
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
před 12 hodinami
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
před 12 hodinami
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
před 14 hodinami
Počasí o víkendu příliš tropické nebude. Teploty třicetistupňovou hranici nakonec nepřekonají
včera
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
včera
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
včera
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
včera
Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán
Americká a íránská strana se opět střetly v rámci vzájemného ostřelování, což vedlo k opětovnému nárůstu napětí na Blízkém východě. Podle informací íránského ministerstva zdravotnictví si útoky z úterý a středy vyžádaly čtrnáct lidských životů. Úterní události představovaly nejvážnější narušení vzájemné dohody od 17. června, kdy obě země podepsaly memorandum o porozumění. Vojenské akce pokračovaly také během středeční noci a další údery byly hlášeny i během čtvrtka.
Zdroj: Libor Novák