Zlín - Před Krajským soudem ve Zlíně dnes stanul Pavel Sousedík (53) z Vizovic, který je obžalován z vědomého šíření viru HIV. Muž vinu odmítá, hrozí mu až 12 let vězení.
Podle státního zástupce Lea Foltýna obžalovaný nakazil v červnu roku 2013 ve svém bydlišti muže (34) a předloni v říjnu měl nechráněný pohlavní styk s mužem (45) v hotelu v Brně. Podle státního zástupce druhý z mužů nebyl nakažen jen shodou šťastných náhod, což nezáleželo na vůli obžalovaného.
Obžalovaný je HIV pozitivní od roku 2005, dříve byl léčen i na syfilis. U soudu řekl, že se HIV nakazil, když poskytoval první pomoc při dopravní nehodě. Vinu na nakažení mladšího z poškozených odmítl, žádný sex s ním prý neměl.
Nechráněný pohlavní styk s druhým z mužů přiznal. "Už při prvním setkání jsem ho informoval, že jsem HIV pozitivní. Bylo to jeho svobodné rozhodnutí," hájil se Sousedík.
Psali jsme: Lék na HIV je na světě. Vědci umí nemoc zcela zničit Rusko nezvládá epidemii HIV. Blud o "západní nemoci homosexuálů" se vymstil HIV se šíří Českem: Letos přibylo už 244 pacientů, o třetinu více než loniMladší z mužů ale u soudu potvrdil, že s obžalovaným nechráněný pohlavní styk měl. O nemoci mu Sousedík však řekl až následující den, uvedl muž. Podle Sousedíka muž poskytoval sex za peníze a bere drogy. Poškozený potvrdil, že za peníze chodil. Uvedl ale také, že drogy brali i na společných schůzkách s obžalovaným, což Sousedík odmítl.
Starší z mužů dnes u soudu řekl, že mu Sousedík o svém nakažení virem HIV řekl při jejich první schůzce a že provozovali chráněný styk. Při dřívějším výslechu na policii ale uvedl, že spolu nechráněný styk měli. Hlavní líčení pokračuje 16. ledna.
Sousedík čelí obžalobě i u Okresního soudu ve Zlíně. Podle policie bral jako komisař, který měl na starost zkoušky odborné způsobilosti žadatelů o zbrojní průkaz, úplatky. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu v této věci až deset let vězení. Hlavní líčení zatím nařízeno nebylo.
Související
Vědci hlásí přelomový objev v boji proti HIV
Dopad Trumpových škrtů: O život může přijít půl milionu lidí
hiv , soudy , Homosexuálové
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 1 hodinou
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 1 hodinou
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 3 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 4 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 4 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 4 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 5 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 5 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 6 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 7 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 8 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 8 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 9 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 9 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 10 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 11 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 12 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.
Zdroj: Jakub Jurek