Praha – Z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) o životních podmínkách domácností vyplývá, že každý dvanáctý člověk v důchodu v Česku žije pod hranicí příjmové chudoby. V Česku bylo loni celkem 4,35 milionu domácností, z nich 1,48 milionu byly ty důchodcovské. Je to víc než třetina. Žilo v nich 2,46 milionu obyvatel, tedy 24 procent.
Ze seniorů a seniorek nad 65 let, kteří zůstali sami, pod hranicí příjmové chudoby žije dokonce každý pátý. Podíl v posledních letech roste, je nejvyšší za posledních šest let. Téměř v polovině seniorských domácností totiž žijí důchodci a důchodkyně sami. Dvě pětiny domácností penzistů jsou dvoučlenné. Ve zbytku bydlí společně tři a více lidí. Domácností důchodců postupně přibývá. V roce 2011 tvořily necelých 33 procent všech domácností, loni přes 34 procent.
Život v Česku se díky moderní medicíně, změně životního stylu i lepšímu životnímu prostředí postupně prodlužuje. S tím se protahuje také doba, kterou lidé tráví v penzi. Zatímco v roce 2000 byli muži v důchodu ani ne 17 let a ženy ani ne 23 let, v roce 2015 to bylo 19 let, respektive 27,5 roku.
Na konci roku 2016 starobní důchod pobíralo bezmála 2,4 milionu lidí. Z nich 600.000 pobíralo sníženou penzi, protože na odpočinek odešli před stanoveným termínem. Předčasný důchod činil v průměru 10.216 korun, běžný důchod pak průměrně 11.460 korun. Hranice příjmové chudoby podle statistiků loni pro jednotlivce odpovídala 10.691 korunám. Pro dva dospělé dosahovala 16.036 korun.
Příjmová chudoba loni hrozila 8,1 procenta důchodců. V roce 2013 to bylo o dva procentní body méně, tedy 6,1 procenta. Podíl byl v minulém roce nejvyšší od roku 2011, v posledních letech se zvedal.
V mnohem horší situaci jsou domácnosti jednotlivců. Chudoba loni hrozila pětině lidí nad 65 let, kteří žili sami. V roce 2013 ohrožovala zhruba 13 procent starších lidí. Demografové poukazují na to, že ve stáří zůstávají samotné mnohem častěji ženy. Žijí totiž déle. Seniorkám také hrozí chudoba mnohem víc než seniorům. Ženy totiž pobírají nižší penze než muži, a to průměrně zhruba o pětinu.
Do důchodů se promítají výdělky. Ženy v Česku vydělávají v průměru přibližně o pětinu méně než muži. Třetina seniorských domácností má příjem od 10.000 do 12.000 korun čistého, další víc než třetina pak mezi 12.001 a 15.000 korunami. Nad 20.000 korun čistého mají jen tři procenta důchodcovských domácností.
Celkem 27 procent domácností penzistů má obtíže vyjít s penězi, menší problémy pociťuje 38 procent domácností. Snadno s příjmem hospodaří jen každá dvanáctá domácnost. Pro čtvrtinu důchodcovských domácností jsou náklady na bydlení velkou zátěží.
Většina příjmů důchodcovských domácností pochází právě z penze. Stát loni na důchodovém pojištění vybral 372,86 miliardy korun. Na důchody se vyplatilo o 16,31 miliardy víc, tedy 389,17 miliardy. V roce 2015 výdaje dosahovaly 385,52 miliardy. Vyplatilo se tehdy o 33,54 miliardy víc, než se vybralo. V roce 2014 do systému na odvodech přiteklo 333,01 miliardy korun, na penze se vydalo 376,41 miliardy.
Související
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
důchodci, senioři , důchody , chudoba
Aktuálně se děje
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
včera
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
včera
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
včera
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
včera
Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi
včera
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
včera
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
včera
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
včera
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
včera
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
včera
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
včera
Trump poslechl vedení armády. Přestal bombardovat Írán
včera
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
včera
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
včera
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
včera
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
včera
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
Nejméně dva lidé nepřežili nedělní střelbu na gastronomickém festivalu v americkém Seattlu. Dalších pět osob utrpělo zranění. Zatím nejmenovaného pachatele se policistům podařilo zadržet, informovala americká stanice NBC News.
Zdroj: Lucie Podzimková