Kroměříž - Muž, který letos v červenci surově napadl své příbuzné, do vězení nepůjde. Je schizofrenik a trpí bludy. Kroměřížský okresní soud ho dnes poslal do detenčního ústavu.
Muž (40) trpí bludy, které v jeho případě vedou k agresi vůči sobě samému i okolí. "U tohoto konkrétního nepříčetného pachatele bylo na místě uložení zabezpečovací detence, a nikoliv toliko ústavní ochranné léčby. Ta by nezajistila účinnou ochranu společnosti," uvedl žalobce Roman Kafka.
Rozhodnutí soudu není pravomocné. Muž se sice dnešního jednání nezúčastnil, jeho obhájce Miroslav Michajlovič si však ponechal lhůtu pro případné podání stížnosti ke krajskému soudu.
Podle právníka byla u muže, který trpí schizofrenií od roku 2004, v minulosti zanedbána léčba. "Nevíme, jak se projevuje pod řádnou medikací, kterou mu lépe poskytnou v ochranné léčbě než při jeho umístění v detenci," sdělil obhájce, který prý proto nadále zvažuje podání stížnosti.
Muž podle spisu napadl své dva příbuzné 14. července v bytě na jednom z kroměřížských sídlišť. "Kopal je mimo jiné do hlavy, ohrožoval je nožem a vyhrožoval jim smrtí. Napadení naštěstí neutrpěli vážná zranění," řekl Kafka. Agresivní muž skončil ve vazbě, kde si vypíchl oko, následně byl hospitalizován v psychiatrické nemocnici. V případě příčetnosti by útočníkovi hrozilo až desetileté vězení.
Potíže se zákonem nemá muž poprvé. Už v minulosti byl v České republice opakovaně soudně trestán, zejména pro násilnou trestnou činnost. Poté žil dlouhá léta ve Francii, kde byl odsouzen na deset let vězení za pokus o vraždu. V dalších třech případech mu pak soud podle státního zástupce uložil nižší tresty za útěk z vězení či ozbrojené násilí vůči vězeňské službě. Letos byl muž z francouzského vězení propuštěn a vyhoštěn ze země.
Související
Muž útočil sečnou zbraní v obchodním centru v Hradci Králové. Zranil několik lidí
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
napadení , schizofrenie , Kroměříž , psychiatrie , soudy
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
včera
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
včera
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
včera
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
včera
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
včera
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
včera
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
včera
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
včera
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
včera
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
včera
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
včera
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
včera
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
včera
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
Česko se připravuje na mimořádné astronomické úkazy. Už dnes v podvečerních hodinách zasáhne region velmi výrazné částečné zatmění Slunce, které nabídne skvělé pozorovací podmínky díky zcela jasné obloze. Unikátní podívaná bude k vidění nízko nad západním až severozápadním horizontem přibližně hodinu před západem slunečního kotouče a v průběhu samotného západu. V tuzemsku zprostředkuje sledování veřejnosti řada hvězdáren, zatímco za úplným zatměním v pásu totality zamířily výpravy do Grónska, na Island či do Španělska.
Zdroj: Libor Novák