Olomouc - Soud dnes otevřel případ tragické nehody, při které předloni zemřela dvouletá dívenka po pádu z vlaku na Olomoucku. Z usmrcení z nedbalosti se zodpovídají vlakvedoucí a průvodčí. Podle žalobce zaměstnankyně drah porušily povinnosti vyplývající ze svého zaměstnání. Hrozí jim až šest let vězení.
Neštěstí se stalo na trase z Luhačovic do Prahy na konci července 2016. Obžalované se podle žalobce před vypravením vlaku z hlavního nádraží v Olomouci nepřesvědčily o uzavření dveří. "V důsledku zrychlování vlaku na trati mezi hlavním nádraží a Štěpánovem došlo k prudkému a neočekávanému otevření dveří. Z nich vypadla dívka, která stála v té době na přestavku, kde čekala na svou matku a sestru, které se nacházely v prostoru WC," uvedl žalobce Jaroslav Rašendorfer.
Vlak byl poté zastaven ruční brzdou. Dívenku našla vlakvedoucí, která ji běžela zhruba kilometr po trati s lékárničkou hledat. Na místo letěl ještě vrtulník, pomoci dítěti už záchranáři nemohli.
Souprava měla šest vozů. Vlakvedoucí, která se z dnešního jednání omluvila, měla na starosti první dva vozy, obžalovaná Jana Stejskalová v roli průvodčí zbylé vagony. Dítě vypadlo z třetího vagonu. "V té době nám předpis nenařizoval znovu přebouchnout dveře, měly jsem povinnost dveře kontrolovat jenom vizuálně. Od té doby je nový pokyn projít celou soupravu a všechny dveře otevřít a znovu zavřít," uvedla Stejskalová.
Osudné dveře prý zavřela před odjezdem vlaku, když postupovala směrem dozadu. Poté nastoupila do posledního vagonu a vlakvedoucí dala signál, že je vlak připraven k odjezdu. "Pohledem jsem zkontrolovala, že jsou dveře pozavírané. Žádné se mi nezdály nedovřené," dodala žena.
Dění na peronu těsně před odjezdem vlaku měla podle ní kontrolovat už vlakvedoucí. Z podchodu v té chvíli vyběhl podle kamerových záznamů těsně před odjezdem vlaku poslední cestující, který nastoupil právě do třetího vagonu. Ženy si ho však zřejmě nevšimly, průvodčí již byla podle svých slov ve voze a vlakvedoucí v té chvíli dávala signál strojvedoucímu k odjezdu. "Když jí dám souhlas, ona se otočí a komunikuje se strojvedoucím," dodala Stejskalová. Soud případ odročil na 22. ledna.
Související
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
Vlaky v Praze zastavila tragická nehoda. Žena srážku nepřežila
Vlaky , olomouc , soudy , děti
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Trump razantně odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem
před 1 hodinou
Pohonné hmoty v úterý zdraží. Vláda zvýšila strop
před 2 hodinami
EU by mohla schválit 90miliardovou půjčku Ukrajině už ve středu
před 2 hodinami
Magyar měl první telefonický hovor s Ficem. Nadiktoval si podmínky, za jakých může spolupracovat se Slovenskem
před 3 hodinami
Aplikace na ověřování věku stála EU sto milionů. Za dvě minuty byla prolomena
před 4 hodinami
Už nejsou spolehlivý spojenec. Ukrajina definitivně odepsala USA, Zelenskyj zásadně mění rétoriku
před 5 hodinami
EU se raduje. Po odstranění maďarské překážky nic nebrání v masivní půjčce Ukrajině
před 6 hodinami
Kuba tajně jedná s USA. Zmítá se v hluboké krizi
před 6 hodinami
Hnutí Duha poslalo Macinkovi předžalobní výzvu. Pokud se neomluví, jde k soudu
před 7 hodinami
CNN: Příměří s Íránem se zhroutilo kvůli Trumpovi. Jeho chování vadí i lidem kolem něj
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: Čeká nás teplá sobota, v neděli se ochladí
včera
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
včera
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
včera
Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO
včera
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
včera
Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci
včera
Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude
včera
„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý
včera
Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU
Nově zvolený maďarský premiér Péter Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s polským předsedou vlády Donaldem Tuskem. Cílem tohoto partnerství je využít polských zkušeností s obnovou vztahů s Evropskou unií po letech vlády, která byla označována za neliberální. Oba politici, kteří se řadí ke středopravicovému a proevropskému proudu, stojí před podobným úkolem, jímž je náprava právního státu a fungování státních institucí po období demokratického úpadku a četných konfliktů s Bruselem.
Zdroj: Libor Novák