Brno - Při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku zemřely v noci na dnešek tři děti. Bylo jim od jednoho roku do devíti let, ročníky 2009, 2014 a 2017. Záchranáři se je pokoušeli resuscitovat, avšak bez úspěchu. Čtyři dospělí utrpěli zranění.
U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči přibližně od 04:00. Plameny zlikvidovali po více než dvou hodinách. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky požár kompletně zničil jednu místnost, ve které byly děti. Kouř a sálavé teplo poškodily další místnosti včetně chodby.
"Na místě byli jako první dobrovolní hasiči," sdělil starosta Oleksovic Zdeněk Koukal. "Za jejich zásah jim patří dík," dodal.
Dospělí s výjimkou invalidní nejstarší obyvatelky domu už byli venku. Hasiči pak vynesli ze zakouřeného objektu děti a seniorku. Dvě z dětí se záchranáři ještě pokoušeli resuscitovat, ale bez úspěchu.
"Čtyři dospělé jsme rozvezli do zdravotnických zařízení. Zasahovala tam i letecká záchranná služba. Ženu staršího věku jsme přepravili vrtulníkem na urgentní příjem do Brna. Další tři dospělé jsme vezli do znojemské nemocnice," uvedla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová. Žena převezená do Brna se podle mluvčího Fakultní nemocnice Pavla Žáry nadýchala zplodin, ale byla mimo ohrožení života.
Příčinu požáru zatím vyšetřovatelé neurčili, čeká se na příjezd specialisty na elektroinstalace.
Vícegenerační rodina měla domek pronajatý, pocházela odjinud. Podle starosty rodina v Oleksovicích žila asi dva roky. Podle informací ČTK šlo o ženu s dětmi a partnerem plus její matku a babičku. Starosta nyní jedná s charitou o hmotné pomoci.
Přehled požárů v ČR podle počtu obětí
Devět mrtvých:
27. října 2010 - Při nočním požáru drážní budovy u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět lidí. Všechny oběti se udusily. Šlo o tři ženy a šest mužů, všichni byli ve věku mezi 19 a 44 lety. V objektu často přespávali bezdomovci. Shořelá budova, jež dříve patřila Českým drahám, byla určena k demolici. Požár podle policie z nedbalosti způsobil čtyřicetiletý muž, který se posléze stal jednou z jeho obětí. Kriminalisté proto vyšetřování případu odložili.
Osm mrtvých:
26. května 1995 - Při požáru pražského hotelu Olympik zemřelo osm hostů (tři Belgičanky, dvě Finky, dvě Američanky a jeden Němec) a 34 lidí bylo zraněno. Požár vznikl v provozní místnosti v 11. patře na chladicím systému ledničky (vznícení textilií odložených na chladničce). Z hotelu bylo evakuováno téměř 600 osob, škoda byla podle závěrečné zprávy krizového štábu z června 1995 odhadnuta na 50 milionů korun.
Čtyři mrtví:
30. ledna 1996 - V Brně uhořeli dva dospělí a dvě děti při požáru třípokojového bytu v Bratislavské ulici.
8. října 1996 - Oheň zachvátil noční klub African Safari v Praze 5. Přímo na místě zemřel jeden člověk, další tři lidé podlehli v následujících dnech svým zraněním v nemocnici.
3. března 2004 - Dva mladí muži ze Slovenska a žena s druhem z Moravy uhořeli při požáru ubytovny v Brně-Bystrci. Požár patrně založil podnapilý dělník.
2. února 2006 - Životy čtyř lidí si vyžádal požár bytu v panelovém domě na sídlišti Opatov v Praze 11. Tři lidé uhořeli v bytě, čtvrtý těžce popálený muž zahynul, když se zřítil z 11. patra domu. Za založení požáru poslal pražský městský soud v říjnu 2006 dva pachatele do vězení na 15 a 12 let, vrchní soud tresty potvrdil. Za založením požáru byla msta.
30. listopadu 2006 - Při požáru statku v Jakubovicích na Orlickoústecku zahynula matka a tři děti staré čtyři, tři a necelý rok. Příčinou požáru byla nedbalost při používání infrazářiče.
9. ledna 2009 - V Ostravě při požáru zahradní chatky u staveniště dálničního přivaděče uhořeli čtyři lidé, zřejmě bezdomovci.
19. prosince 2009 - Čtyři životy si vyžádal požár bytu v Brně-Zábrdovicích, dvě z obětí byly děti. Oheň vznikl od svíčky. Přímo na místě zahynula žena (58), její syn (24) a rok a půl stará holčička. Šestiletý chlapec krátce poté zemřel v nemocnici.
18. listopadu 2010 - Čtyři oběti si vyžádala exploze a následný požár v bytě panelového domě na sídlišti Špičák v České Lípě. Na místě zemřela mladá žena, její pětiletá dcerka zemřela na následky popálenin po převozu do nemocnice. Později jim podlehli ještě dva muži, kteří se v bytě v době požáru nacházeli. Příčinou požáru byl výbuch toluenu při výrobě pervitinu.
20. ledna 2018 - Požár v hotelu Eurostars David v Náplavní ulici nedaleko Masarykova nábřeží na Novém Městě si vyžádal čtyři oběti. Dva mladí cizinci zemřeli na místě, dvě ženy podlehly těžkým zraněním v nemocnici.
Tři děti zemřely při požáru i v letech 1995 a 2006
30. srpna 1995 - Tři děti (sourozenci), které si hrály se zápalkami, zahynuly při požáru zemědělského objektu ve Slezských Pavlovicích na Bruntálsku. Dvě děti ve věku deset a 11 let byly na místě mrtvé, čtyřleté dítě zemřelo v ostravské nemocnici. Škoda na majetku byla odhadnuta na dva milióny korun.
30. listopadu 2006 - Při požáru statku v Jakubovicích na Orlickoústecku zahynula šestatřicetiletá matka a tři děti staré čtyři, tři a necelý rok. Příčinou požáru byla nedbalost při používání infrazářiče, který byl umístěn v blízkosti obývací stěny, textilií a koberce, které se postupně vzňaly. Škoda byla stanovena na 200.000 korun. Rodina měla dalších sedm dětí, které se uchýlily k příbuzným a známým ve vsi.
Související
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
Požáry , neštěstí , Jihomoravský kraj , Hasiči , požár rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku (12.3.2018)
Aktuálně se děje
včera
Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries
včera
Britské zemědělství je kvůli počasí v hluboké krizi. Bude chybět jídlo, varují farmáři
včera
Trump opět blafoval? Tvrdí, že údery odvolal kvůli prosbám Teheránu o dohodu, podle Íránu je to lež
včera
ISW: Rusko veřejnosti lže. Za minimální posun na frontě platí enormními lidskými ztrátami
včera
Lesní požáry zasáhly i Řecko. Při hašení se srazily dvě helikoptéry
včera
Detaily výbuchu v Moskvě: Bombu do restaurace přinesla žena, mezi mrtvými je jeden z hostů
včera
Trump znepokojil svět. Kvůli válce s Íránem varuje před návratem Velké hospodářské krize
včera
Právo na opravu je tady. Rozbité spotřebiče už nemusíte vyhazovat, výrobci je musí opravit
včera
Ukrajina sestřelila od začátku války téměř půl milionu ruských raket a dronů
včera
Nůžky se rozevírají. Kongo čelí masivnímu šíření eboly, Uganda hlásí úspěšné zvládnutí nákazy
včera
Bílý dům se opřel do Sáncheze. Pokud chcete proti Španělsku zakročit, podpoříme vás, vzkázal Evropě
včera
Trump: Odvolal jsem úder proti Íránu. Měl být tak silný, že ho svět nezažil od konce druhé světové
včera
Počasí: Extrémní teploty budou pokračovat, vlna veder se příští týden vrátí
1. srpna 2026 22:09
V kavárně v Moskvě došlo k výbuchu. Na místě údajně slavili ruští hlavouni
1. srpna 2026 21:40
Jak má probíhat odzbrojení Pásma Gazy? Bílý dům chce začít do měsíce, podle expertů jde o práci na rok
1. srpna 2026 20:22
Coca-Cola, Mondelēz, Danone, Ferrero a další firmy bojkotují snahy o potlačení obezity, varuje WHO
1. srpna 2026 19:19
Počasí: Moravu zasáhly silné bouřky, mohou padat kroupy
1. srpna 2026 17:59
Proti FIFA se bouří světové fotbalové organizace. Současný způsob řízení je neudržitelný, vzkazuje UEFA
1. srpna 2026 16:47
Rusko mění strategii. Místo energetické infrastruktury si na Ukrajině vybírá nový typ cílů
1. srpna 2026 15:35
Záchranáři převezli na Bulovku ženu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje dnes na síti X informovala, že speciální posádka biohazard týmu provedla transport osoby s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc. Cílem byl převoz z Fakultní nemocnice Hradec Králové do pražské Fakultní nemocnice Bulovka.
Zdroj: Libor Novák