Olomouc - Králem letošního olomouckého majálesu, který se zaměří na sté výročí republiky a na společnou česko-slovenskou historii, bude zpěvák, skladatel a bubeník David Koller. Korunu krále vysokoškolských studentů si nasadí ve středu 9. května na Horním náměstí v Olomouci. ČTK to dnes řekl pořadatel akce Ondřej Martínek. Samotné korunovaci bude předcházet průvod městem, slavnostní akt pak završí společné zpívání československé hymny. Olomoucký majáles ponese letos motto ČeskosLOVEnsko aneb 100 let spolu.
"Pro rok 2018, osmý ročník Majálesu Univerzity Palackého, jsme oslovili jako krále zpěváka, skladatele a bubeníka Davida Kollera. Nadšeně s tím souhlasil. Ten výběr byl poměrně logický, a to i vzhledem k tématu letošního majálesu. Navíc on má Olomouc velice rád. Je to člověk známý a má coby korunovaný král co říci," uvedl Martínek. Poukázal i na to, že název Kollerova alba z roku 2015 ČeskosLOVEnsko je navíc neplánovaně shodný s podtitulem letošního majálesu.
Na trůně vystřídá Koller dosavadní královnu, ředitelku univerzitní knihovny Helenu Sedláčkovou, která žezlo loni přebrala od herce a moderátora Marka Ebena. Průvod, který bude samotné korunovaci předcházet, vyjde ve 13:00 od Zbrojnice, korunovace na Horním náměstí se uskuteční zhruba ve 13:20. Dřív králové kynuli davu z balkonu radnice, která je však nyní pod lešením. Letos pořadatelé využijí pódia, které zde bude stát při Dnech Evropy. "Po skončení korunovace zhruba osmdesátihlavý sbor společně s účastníky průvodu zazpívá celou verzi československé hymny. Král se poté odtud poveze do Bezručových sadů v kabrioletu Škoda Felicia z roku 1960," doplnil Martínek.
Na trůnu krále studentů v Olomouci seděl v předešlých ročnících hudebník a autor komiksů Jaromír Švejdík, první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab, herečka Ivana Plíhalová či fotograf Jindřich Štreit. V dřívějších dobách se stali králi olomouckého majálesu také Václav Klaus, ale i americký básník Allen Ginsberg.
Na rozdíl od loňska program pořadatelé vtěsnali do jednoho dne. Nabídne divadelní představení, filmy, výstavy, besedy, workshopy, interaktivní prezentace desítek neziskových organizací a sportovní program. Program čítá zhruba 50 bodů včetně vystoupení deseti kapel.
Hlavní program majálesu se odehraje v Bezručových sadech, další dva koncerty se uskuteční v Jazz Tibet Clubu. Novinkou budou programové bloky v Pevnosti poznání, kde budou diskuse a filmové projekce. Bližší informace o programu jsou na stránkách www.majalesolomouc.cz.
Související
David Koller odchází z Lucie, letos odehraje poslední koncerty s kapelou
Koller, Mirai a další osobnosti české kultury pomáhají Ukrajině
David Koller , Majáles , Univerzita Palackého , olomouc , studenti
Aktuálně se děje
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
včera
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
včera
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
včera
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
včera
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
včera
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
včera
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
21. března 2026 22:02
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel.
Zdroj: Lucie Podzimková