Opava - Lékaři infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě hospitalizovali devětapadesátiletou ženu, kterou v sobotu při procházce mezi Vítkovem a Klokočovem na Opavsku pokousala liška. Žena kvůli možnému ohrožení vzteklinou musela podstoupit preventivní léčbu. Její zdravotní stav je ale dobrý a brzy by mohla být z nemocnice propuštěna, řekl dnes ČTK mluvčí zdravotnického zařízení Jiří Krušina. Obdobný případ lékaři nepamatují.
Žena si při procházce na chvíli lehla do trávy a najednou ucítila kousnutí. Všimla si, že jí z nohy teče krev. "Ve vysoké trávě jsem uviděla uši a čumák. Tak jsem hledala majitele toho psa. Nikde v okolí nikdo nestál a já jsem spatřila, že kousek ode mne sedí liška. Snažila jsem si ji zahnat, ale neutíkala a koukala na mě," uvedla žena, která je zdravotní sestrou.
Hned ji napadlo, že by zvíře mohlo mít vzteklinu. Ránu si umyla, vydezinfikovala a zamířila do nemocnice. Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel se s podobným případem nikdy nesetkal. "Napadení liškou za bílého dne je skutečně raritní záležitostí. Vezmeme-li navíc v potaz, že lišku nevyprovokoval žádný mazlíček, bylo nutno předpokládat, že by mohla být liška infikována vzteklinou. Inkubační doba vztekliny je i šest až 12 měsíců," řekl Kümpel.
Lékaři Slezské nemocnice k léčbě využili speciální sérum v kombinaci s běžnou vakcínou. "Pacientce bylo potřeba podat okamžitě protilátky. V případě, že nemoc vypukne, je vždy smrtelná. Proto jsme ještě v sobotu vyslali pro sérum sanitku do Prahy. To jsme pacientce podali v co nejkratší možné době. Následně absolvovala očkování běžnou vakcínou, která zajistí, že i po vyprchání protilátek ze séra bude žena proti vzteklině 12 měsíců imunní," doplnil Kümpel.
Vzteklina je virovým onemocněním teplokrevných živočichů, které napadá nervový systém. Přenosná je i na člověka. Šíří se slinami, nejčastěji právě po pokousání nakaženým zvířetem. V Česku byla sice vzteklina u lišek vakcinací vymýcena, ale zejména v severní části republiky hrozí zavlečení nemoci ze sousedního Polska.
Související
Vzteklina po devíti letech v ČR. Nakažený netopýr pokousal zoologa
Mladou Norku na Filipínách škráblo štěně, zemřela na vzteklinu
vzteklina , Zvířata , napadení , Opava
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 22 minutami
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
před 2 hodinami
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
před 3 hodinami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 4 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 4 hodinami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 5 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 5 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 6 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 6 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 7 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 8 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 8 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 9 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 10 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 11 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 12 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera