Pravěká venuše i pozůstatky pruské války. U budoucí dálnice D11 se našly tisíce artefaktů

Archeologické nálezy z výzkumu na trase budoucí dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří jsou zpracované asi z jedné čtvrtiny. Zpracování a vyhodnocení tisíce artefaktů od pravěku po novověk potrvá vědcům zhruba dva roky. ČTK to dnes v Archeoparku ve Všestarech na Královéhradecku řekl Radomír Tichý z hradecké univerzity, která se na výzkumu podílela. Součástí víkendového programu v archeoparku byla prezentace nálezů získaných při výzkumu.

"Některé nálezy se ještě myjí, jiné jsou už laboratorně zpracované. Tak, jak postupuje zpracování nálezů, zpřesňuje se i jejich interpretace," řekl Tichý. Nejčastěji jde o zlomky keramiky, zlomky vypálené hlíny, takzvané mazanice, kamenné nástroje. Špatně se z období pravěku dochovaly kosti, ať už lidské či zvířecí. Pro určení stáří je část nálezů v laboratořích, kde bude zkoumána radiokarbonovou metodou.

Nálezy začínají mladší dobou kamennou, tedy zemědělským pravěkem, nechybějí domy a pohřebiště z doby bronzové, pohřebiště raného středověku či pozůstatky polních opevnění armád z 18. století či z prusko-rakouské války z roku 1866. Nejvíce nálezů je ale z mladší doby kamenné, z doby bronzové a velmi silně je zastoupen i raný středověk.

"Na dvou úsecích byla velice významná pohřebiště, ať z pozdní doby kamenné, tak z raného středověku, bylo to u Holohlav a Semonic. Koncentrované nálezy z období neolitu byly u Jaroměře, Rodova a na úrovni Lochenic. U Všestar byla zachycena takzvaná císařská cesta z období novověku," uvedl Tichý.

Mezi nejpozoruhodnější nálezy považuje dvě pohřebiště u Semonic a nálezy nejméně dvou zřejmě náčelnických hrobů, to vše ze sklonku mladší doby kamenné. Tyto nálezy pravděpodobně patří kultuře se šňůrovou keramikou, o které si donedávna vědci mysleli, že ve východních Čechách není.

Archeology překvapil také nález kusu nohy z pálené hlíny s naznačenými prsty, která mohla být dolní částí hliněné sochy, takzvané venuše, nebo součást antropomorfní nádoby. Tento nález vědci datují do období neolitu a řadí ho do šáreckého stupně kultury s lineární keramikou, tedy do období kolem 5000 let před naším letopočtem. "Výjimečnost spočívá ve velikosti nožky a ve stáří nálezu, v Čechách jde v tomto časovém horizontu o největší takový nález," řekl Tichý.

Výzkum v trase dálnice byl z pohledu archeologů obrovskou sondou do krajiny. Na více než dvacetikilometrové trase od jara 2017 do letošního léta pracovalo na 15 úsecích několik týmů archeologů kromě hradecké univerzity i z Archeologického centra Olomouc a z pražské společnosti Archaia. Záchranný archeologický výzkum mezi Hradcem Králové a Jaroměří byl dosud největším výzkumem v ČR.

Související

Více souvisejících

Archeologie Dálnice D11 Královéhradecký kraj Dálnice

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

před 20 minutami

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 5 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 5 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy