Tisíce lidí se dnes zapojily v obchodech do Národní potravinové sbírky. Podle organizátorů byl zájem nakupujících darovat potraviny a drogerii velký. Akce skončila v 18:00. Zákazníci mohli přímo v 660 prodejnách po celé republice věnovat trvanlivé jídlo či drogistické potřeby pro lidi v nouzi. Nejčastěji plnili košíky rýží a těstovinami.
"Letošní potravinou sbírku hodnotíme velmi pozitivně, máme radost, že se zapojilo ohromně moc lidí. Vybralo se velké množství potravin i trvanlivého zboží," řekl ČTK Tomáš Gajdošík ze společnosti Byznys pro společnost, která sbírku organizuje. Kolik zboží lidí darovali, bude jasné v neděli. Minulý rok sbírka vynesla 370 tun potravin a 41,5 tuny věcí z drogerie. Vybrané zboží poputuje do potravinových bank, z nichž je neziskové organizace rozdělí seniorům, chudým rodinám či dětem z dětských domovů.
V pražském nákupním centru Černý most dnes někteří zákazníci kromě jednotlivých výrobků darovali i velká balení, například cukru. "Snažila jsem se vybrat to nejpotřebnější," řekla ČTK starší žena, která přinesla dětské pleny a další drogerii. Dobrovolníci u východu z hypermarketu darované zboží třídili a ukládali do připravených krabic. Hypermarket Globus letos označil logem sbírky potraviny, které jsou pro darování vhodné.
Do sbírky dnes přispěl také premiér Andrej Babiš (ANO). "Já jsem ráno byl v Čestlicích nakoupit zboží. Byli tam mladí lidé, co tam čekali s letáčky, takže tam nosili seznam potravin, který jsem nakoupil. A samozřejmě je to skvělá akce," řekl novinářům před odletem do Paříže.
Do potravinové sbírky se letos se svými vybranými prodejnami zapojil také Albert, Billa, dm drogerie, Makro, Penny Market, Rossmann, Tesco a Lidl. Ten letos navýšil počet prodejen, kde se sbírka koná, na 36. "Dnes lidé od rána všude přispívají. Věříme tedy, že díky většímu počtu prodejen, ale i čím dál většímu povědomí o sbírce, se letos v našich prodejnách vybere opět více potravin, ale i drogerie," uvedla Zuzana Holá z Lidlu.
Letos má akce upozornit na nelehkou situaci samoživitelek a jejich dětí. Podle ředitelky Klubu svobodných matek Dany Pavlouskové jedna třetina matek samoživitelek nemá měsíční příjmy vyšší než 10.000 korun. To je i případ dvaatřicetileté Denisy z Prahy, která se stará sama o svého syna. "Aktuálně bydlím v Praze 4 ve startovacím bytě, vychovávám dvouletého Kubu, a to v podstatě od narození úplně sama. Měsíčně mi zbývá asi 3500 korun," popisuje svůj napjatý rozpočet. Díky sbírce jí mohou zbýt prostředky třeba na zeleninu nebo maso.
Cílem celonárodní charitativní akce je nejen pomoci potřebným, ale také dát lidem možnost projevit solidaritu s těmi, kterým nezbývá dost prostředků na základní trvanlivé potraviny či drogistické zboží. V nákupním seznamu, který pořadatelé sestavili, jsou třeba konzervy, kompoty, paštiky, těstoviny, luštěniny, koření, olej, čaj, med, mouka, dětské výživy, piškoty či sladkosti pro děti. V drogerii mohou lidé zakoupit prací prášky, mýdla, šampony, zubní pasty a kartáčky, potřeby na holení, krémy, houbičky na nádobí či dětské pleny. Hned večer se materiál převeze do potravinových bank. Odtud se dostane do dobročinných organizací, které ho rozdají potřebným.
Související
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
češi , Obchody , Národní potravinová sbírka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno včera
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
včera
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
včera
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
včera
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
včera
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
včera
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
včera
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
včera
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
včera
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
včera
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
včera
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
včera
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
včera
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
Izraelská armáda během čtvrtého dne konfliktu s Íránem zahájila další vlnu rozsáhlých úderů zaměřených na Teherán a Bejrút. Podle prohlášení Izraelských obranných sil jsou tyto současně probíhající operace cíleny na vojenské objekty v obou metropolích. Mluvčí armády Avichay Adraee potvrdil, že útoky směřují proti velitelským centrům a skladovacím prostorám.
Zdroj: Libor Novák