Teplický primátor Hynek Hanza (ODS) a mluvčí teplického islámského centra Abbas Jahaf se shodli na tom, že vztahy centra s ostatními obyvateli lázeňského města jsou po peripetiích z minulých let v pořádku. "S obyvateli města máme vztahy vynikající. Samozřejmě, najdou se výjimky, ale těch je opravdu málo," řekl ČTK lékař Mostecké nemocnice Abbas Jahaf. V severních Čechách žije několik desítek muslimů, další přijíždějí na lázeňské procedury a v takovém případě využívají islámského centra k setkávání a k modlitbám.
Někteří lidé z Teplic si v minulých letech stěžovali na Araby, kteří se do města jezdí léčit. Podle nich někteří návštěvníci z arabských států narušovali při svých piknicích noční klid, nechávali v parcích odpadky a ohrožovali bezpečnost při jízdách auty z půjčovny.
"Situace se výrazně uklidnila, určité problémy jsme zde v minulosti zaznamenali, to bylo v případě, kdy sem přijelo najednou velké množství návštěvníku z Kuvajtu. Loňská sezona proběhla úplně v poklidu," řekl ČTK teplický primátor.
"Muslimové žijící v Teplicích se snaží udělat všechno pro to, aby Tepličané vnímali naši přítomnost pozitivně. Pořádáme různé společenské akce, když přijedou lázeňští hosté z ciziny, děláme mezi nimi osvětu, jak by se měli v Teplicích chovat. Nedávno jsme chodili po parku a rozdávali letáky v češtině a arabštině a snažili jsme se návštěvníky z jiných krajů seznámit s místními zvyky a specifiky. Akce měla skvělý ohlas zejména mezi místními," řekl Jahaf.
Centrum podle něj místní muslimové vybudovali proto, aby se lidé měli kde setkat a kde se modlit. "Kolik lidí do islámského centra dochází, není možné odhadnout, někteří přijdou jednou, jiní docházejí pravidelně," uvedl. S islámem se tu mohou seznámit i ostatní. "K přijetí islámu ale nikdo nikoho nutit nebo přemlouvat nebude," dodal mluvčí. V centru není žádný imám (muslimský duchovní) ani jiná obdobná autorita. Modlitbu může vést skoro každý muslim, důležité je, aby uměl správně recitovat korán.
Financování chodu centra je podle Jahafa dobrovolné. Kdo se sem chodí modlit a chce, tak dává pravidelně peníze do kasičky na zaplacení plynu, elektřiny a dalších věcí potřebných pro chod.
V České republice se k islámu hlásí přibližně 22.000 lidí. Islámská centra se kromě Teplic nacházejí také v Praze a Brně, kde místní muslimové vybudovali mešitu, dále v Hradci Králové, Plzni, Karlových Varech a Liberci.
Související
Polovina statutárních měst už skládá koalice. Primátora má Karviná, Opava i Teplice
V Teplicích se sešli lidé kvůli úmrtí Roma. Akce skončila před policejní stanicí
Teplice , Hynek Hanza (ODS) , Muslimové
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě