Polovina statutárních měst už skládá koalice. Primátora má Karviná, Opava i Teplice

Zástupci vítězné ČSSD a hnutí ANO podepsali dnes v Karviné koaliční smlouvu. Opavu povede v příštích čtyřech letech koalice ANO a uskupení Občané městských částí Opavy (OMČO) a Zelená pro Opavu. Alespoň předběžně domluvenou koaliční spolupráci má týden po volbách 15 z 27 statutárních měst. Koalice dnes vznikly i v některých okresních městech. Chrudim by měla vést koalice ANO, Chrudimáků a Pirátů, z větší části obdoba dosavadního vedení. V Chebu budou zřejmě spolupracovat vítězné ANO, Volba pro kraj (VOK) a ODS. Litoměřice povede vítězné ANO s uskupením Naše Litoměřice, jedná se ještě o vstupu třetího do koalice. V Jeseníku se na koalici opět domluvilo vítězné uskupení Jeseník srdcem a PRO Jeseník. V Teplicích dnes večer podepsalo koaliční smlouvu vítězné ANO s druhou ODS, která kandidovala s TOP 09.

V Karviné se na koalici dohodly ČSSD a ANO již ve čtvrtek, dnes ji stvrdily podpisem. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít dvojkoalice převahu 33 hlasů. Primátorem bude znovu sociální demokrat Jan Wolf. V jedenáctičlenné městské radě bude mít ČSSD sedm zástupců a hnutí ANO čtyři. Sociální demokraté by mohli ve městě díky nadpolovičnímu zisku mandátů vládnout sami. Wolf ale už po volbách naznačoval, že touto cestou jít nechce.

Opavská koalice bude mít 22 míst v zastupitelstvu, které má 39 členů. Z toho 17 mandátů připadne hnutí ANO, jehož lídr Tomáš Navrátil bude pokračovat jako primátor. Hned po volbách řekl, že se předběžně bavili s dosavadními koaličními partnery a chtěli by pokračovat ve stejné sestavě, protože mají zahájené strategické investice. Některé subjekty, které byly součástí dosavadní koalice (ČSSD), se ale do zastupitelstva nedostaly.

V Pardubicích koalice teprve vzniká. Uskupení Spolu, které bylo druhé v pořadí, chce nadále jednat o spolupráci s vítězným hnutím ANO. Koalici by v Pardubicích mohly vytvořit tři nebo čtyři strany, řekl dnes ČTK náměstek primátora Jan Mazuch (ODS). Pardubice tak jsou stále jedním z 12 statutárních měst a devíti krajských měst, které ještě nemají nové vedení. V krajských městech se zatím politici domluvili pouze v Ostravě, Plzni, Karlových Varech a v Liberci.

Statutární města mají v čele primátora, ostatní města vede starosta. Například v Chrudimi jím zůstane František Pilný (ANO). Zástupci ANO, Chrudimáků a Pirátů dnes podepsali memorandum o spolupráci. Koalice bude disponovat 15 mandáty ve 27členném zastupitelstvu. Koaliční smlouva a programové prohlášení by měly být hotové do ustavujícího jednání zastupitelstva, které je naplánované na 24. října.

V Chebu by koalice ANO, Volby pro kraj (VOK) a ODS měla mít v 29členném zastupitelstvu 16 křesel. Strany dnes podepsaly dohodu o společném postupu. Na starostu bude kandidovat lídr ANO Jan Vrba. Oba koaliční partneři ANO by pak získali po jednom místu místostarosty.

Starostou Litoměřic bude lídr ANO Radek Löwy. ČTK to dnes řekl člen vyjednávacího týmu z ANO Jiří Adámek. Zastupitelstvo má 27 členů, dvojkoalice ANO a uskupení Naše Litoměřice má 14 mandátů, tedy nejtěsnější většinu. Jedná se proto ještě o vstupu třetího subjektu, podle Adámka by jím mohlo být hnutí Více pro Litoměřice nebo Severočeši, oba získaly ve volbách po dvou zastupitelích. ODS po dvaceti letech odchází do opozice.

Koalice uskupení Jeseník srdcem a PRO Jeseník bude mít v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů. Starostkou by měla zůstat Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem). Oproti předchozím volbám trvalo vyjednávání v Jeseníku déle, k dohodě podle dosavadní starostky přispělo nakonec společné setkání všech zvolených zastupitelů obou uskupení.

V Teplicích dnes večer podpsalo koaliční smlouvu vítězné ANO s druhou ODS, která kandidovala s TOP 09. Primátorem bude Jiří Štábl z ANO, náměstkem Hynek Hanza za ODS. ČTK o tom informoval po podpisu smlouvy o spolupráci Štábl, který byl v uplynulých letech Hanzův náměstek. V zastupitelstvu o 27 členech budou mít subjekty většinu sedmnácti hlasů. Teplice, kde v uplynulých letech vládli občanští demokraté, jsou v Ústeckém kraji prvním statutárním městem, v němž byla koalice stvrzena podpisem.

Litomyšl po volbách nadále povede koalice sdružení Generace 89, lidovců, ODS a Nestraníků, kteří dnes podepsali dohodu. Změní se ale některá jména v radě města. V devítitisícové Nové Pace na Jičínsku bude dál vládnout ve volbách jasně vítězné sdružení Paka navždy! - STAN v koalici s Volbou pro město (VPM) a ODS. Starostou by měl být dosavadní místostarosta Pavel Bouchner z Paky navždy!. V Milovicích na Nymbursku se na povolební spolupráci dohodlo hnutí ANO a zastupitelé zvolení za STAN a Milovice+ s hnutím Milovice Sobě. Starostou by měl být kandidátky lídr ANO Milan Pour.

Ve většině velkých měst vyhrálo v letošních obecních volbách ANO. Ze 13 krajských měst zvítězilo hnutí bývalého premiéra Andreje Babiše v osmi z nich, v pěti uspěly vládní strany. Z dalších 14 statutárních měst získalo ANO nejvíc mandátů v devíti z nich.

Související

Více souvisejících

Opava Tomáš Navrátil Teplice Karviná

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy