V Teplicích se sešli lidé kvůli úmrtí Roma. Akce skončila před policejní stanicí

Pieta k uctění muže, který před týdnem zemřel krátce poté, co proti němu zasahovala policie, skončila demonstrací před policejní stanicí. Původně se měla u pietního místa uskutečnit smuteční náboženská akce. Změnila se ale v demonstraci, stovky lidí se nakonec vydaly na pochod před policejní stanici u teplického nádraží.

Organizátoři původní piety v čele s Miroslavem Brožem a Jozefem Mikerem ČTK řekli, že nad akcí ztratili kontrolu. Demonstranti se nakonec kolem 16:00 rozešli.

Zhruba od 12:00 se scházeli lidé, většinou Romové, v ulici U Hřiště, kde se minulou sobotu incident odehrál. K pietnímu místu pokládali květiny a zapalovali svíčky. Policisté dění na místě monitorovali, k místu konání kvůli bezpečnosti uzavřeli příjezdové silnice.

Organizátoři pietní akce zhruba ve 14:00 při chystání ozvučení zjistili, že jim vypověděla technika službu. Tím podle Brože ztratili kontrolu nad akcí. Shromáždění se ujaly jiné skupiny s megafony. Do nich vykřikovali přítomní různá hesla, například "Pojďte nás zabít", čímž chtěli vyjádřit nesouhlas se zásahem policistů 19. června. Vystoupil i kněz a pronesl modlitbu, zazněla také romská hymna.

Skandující dav se na popud jednoho z řečníků vydal zhruba v 15:30 na pochod před policejní stanici u teplického nádraží. Lidé skandovali hesla jako Policejní vrazi či Stop rasismu. Na místě byli těžkooděnci. Poté, co policie vyzvala shromáždění k rozchodu a začalo pršet, se dav rozešel. Podle policejního mluvčího Daniela Vítka demonstranti uposlechli výzvu, nemuseli být použity žádné donucovací prostředky.

Rodina zesnulého muže bude podle Brože, který je s ní v kontaktu, usilovat o to, aby se jeho úmrtí řádně vyšetřilo. Pravděpodobně bude chtít i oponentní pitvu, řekl. Míní, že se zřejmě posune i pohřeb.

Kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta, zasahovali policisté v Teplicích v sobotu 19. června odpoledne. Když na místo přijela hlídka, ležel podle policie jeden z nich na zemi a měl zjevná zranění. Když se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní a napadl je, uvedla policie. Policisté použili donucovací prostředky a přivolali sanitku, ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval smrt šestačtyřicetiletého muže. Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem, pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, uvedl už dříve policejní mluvčí. Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství ve čtvrtek řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku. Zatím však jde o předběžné výstupy vyšetřování odboru vnitřní kontroly, nejsou konečné. Pitva zemřelého podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Zemřel na selhání srdce. Policisté trvají na tom, že smrt nesouvisela se zákrokem.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení. K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální.

Související

Záběry z policejního zákroku v Teplicích.

Policisté při zákroku v Teplicích nechybovali, uvedla GIBS

Při loňském červnovém zákroku v Teplicích, po němž zemřel Rom, policisté nespáchali trestný čin. V tiskové zprávě to dnes uvedla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která případ prošetřovala. Podle inspekce se neprokázalo, že by zákrok s úmrtím muže souvisel, příčinou smrti muže bylo podle znaleckého posudku selhání srdce při intoxikaci pervitinem.

Více souvisejících

smrt muže v Teplicích po policejním zákroku (červen 2021) Teplice Demonstrace

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy