Jarní prázdniny Čechy nerozhází. Polovina rodin bude s dětmi doma

Zhruba dvě pětiny rodin s dětmi pojedou o jarních prázdninách na hory. Naopak polovina rodičů ale zřejmě s potomky zůstane doma, a to nejčastěji kvůli nedostatku dovolené nebo peněz. Za pobyt na horách hodlají rodiče o prázdninách utratit asi 15.000 až 25.000 korun. Vyplývá to z lednového průzkumu pro portál Sportvokoli.cz, sdělila ČTK mediální zástupkyně Michaela Vrbová. Týdenní jarní prázdniny začnou v některých částech ČR v pondělí, jejich cyklus potrvá do 17. března.

Výsledky průzkumu ukázaly, že v prázdninovém týdnu zůstane kolem 48 procent rodin s dětmi doma. Na české hory se chystá asi 30 procent rodičů a dalších osm procent hodlá odjet s dětmi na hory do ciziny. Do exotických zemí se o jarních prázdninách chtějí vypravit přibližně čtyři procenta rodin. Asi desetina rodičů využije možnosti svěřit děti babičkám a dědečkům. Průzkumu se zúčastnilo přibližně 500 rodičů z celé ČR.

Jako hlavní důvody, proč se svými ratolestmi nikam nepojedou, uvedli dotazovaní nejčastěji nedostatek peněz či dovolené. Volné dny si lidé často šetří na letní měsíce, někteří rodiče se proto během jarních prázdnin v hlídání potomků vystřídají.

Za týden prázdnin na českých horách plánují rodiče utratit většinou asi 15.000 až 20.000 korun, v zahraničí pak přibližně 20.000 až 25.000 Kč, ukázal průzkum. Za dovolenou o jarních prázdninách podle něj zaplatí nejvíce lidé z Prahy a větších měst, kteří vydělávají zpravidla více než v menších obcích.

Při výběru sportovní aktivity pro děti volí lidé o jarních prázdninách nejčastěji lyžování, kterému se s potomky věnuje kolem 78 procent z nich. K jízdě na snowboardu se přiklání asi osm procent rodičů. Procházky a jiné aktivity upřednostňuje 14 procent dotazovaných.

Průzkum také ukázal, že lidé z Čech a z Moravy mají odlišný přístup k pořízení sportovní výbavy. Zatímco rodiče z Prahy dětem lyže a snowboardy půjčují, rodiče z Moravy vybavení častěji kupují.

Týdenní jarní prázdniny se liší podle okresů. Letos začínají ve 13 okresech v pondělí 4. února, ostatní okresy je mají postupně v následujících týdnech. V posledních 14 okresech skončí jarní prázdniny v neděli 17. března.

Související

Více souvisejících

děti rodina, děti, těhotenství

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy