Nově osazené kameny zmizelých v Polné na Jihlavsku připomínají další čtyři židovské obyvatele zavražděné nacisty. Mosazná destička vložená do chodníku na Sezimově náměstí je věnovaná šestnáctileté Věře Baschové, tři kameny na Karlově náměstí Marii Dürheimové a jejím dcerám Alžbětě a Dagmar. V závěru slavnosti zazněla jména tří desítek místních lidí, kteří skončili v transportech do koncentračních táborů.
"Zvolili jsme toto datum kvůli tomu, že jsme vzpomínali z 8. na 9. března vyvraždění rodinného tábora," řekla ČTK Anna Mirjam Wagnerová z pořádajícího spolku Polin. V noci na 9. března 1944 nacisti v koncentračním táboře Osvětim - Březinka usmrtili na 3800 židovských obyvatel z takzvaného terezínského rodinného tábora.
Kámen Věry Baschové byl umístěn k již položeným kamenům jejích rodičů, bratra a sestry. Věra byla zavražděná v květnu 1942 v Lublinu, tak jako většina polenských Židů. Zemřela tam i Marie Dürheimová a její dcery, dvacetiletá Alžběta a patnáctiletá Dagmar. Jejich otec ,který byl obchodníkem, zemřel v Polné v roce 1940 a je pochovaný na místním židovském hřbitově.
První kameny zmizelých, které mají podobu dlažební kostky s mosazným povrchem, byly v Polné osazeny loni v dubnu a v říjnu. Nyní jich je podle Wagnerové rozmístěno osm.
V Polné bývala významná židovská komunita. Nejpočetnější byla ve 30. letech 19. století, kdy v ghettu podle dostupných údajů žilo přes 700 lidí. Synagoga a rabínský dům na Karlově náměstí byly opraveny před pěti lety, sídlí v nich Regionální židovské muzeum. Připomíná i kauzu obyvatele ghetta Leopolda Hilsnera nespravedlivě odsouzeného za vraždu křesťanky Anežky Hrůzové. Na polenském židovském hřbitově je přes 1100 náhrobků.
Spolek Polin kromě pietních akcí začal ve městě pořádat i festival židovské kultury. Třetí ročník bude v červnu.
Související
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný
židé , Stolpersteine , Kraj Vysočina , holocaust
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě