Policie stíhá čtyři lidi a tři firmy kvůli podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu se způsobenou škodou 300 milionů korun. Jejich jednání podle kriminalistů směřovalo k neoprávněnému vylákání peněz z rozpočtů evropských fondů a českého státního rozpočtu v rámci šesti dotačních projektů strojírenského podniku. ČTK to dnes sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Obviněným hrozí trest odnětí svobody od pěti do deseti let.
Kriminalisté se případu ve spolupráci s Finančním analytickým úřadem a Finančním úřadem pro Středočeský kraj věnovali od roku 2017, prověřovali nákupy mimo jiné strojního vybavení a úhrady za tyto transakce s podezřením na několikanásobné nadhodnocování skutečných nákladů.
Žadatel podle Ibeheje vědomě a ve spolupráci se spřátelenými společnostmi předkládal k vyplacení dotace hrubě zkreslené doklady o pořízení mimo jiného strojního vybavení, ve kterých byly uváděny až desetinásobně nadhodnocené částky oproti skutečným pořizovacím cenám.
Materiály důležité pro trestní řízení zajistili detektivové v minulém týdnu, kdy provedli 14 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Jako výnos z trestné činnosti bylo podle Ibeheje zajištěno několik nemovitostí v hodnotě asi 35 milionů korun a dále 22 milionů korun na účtech i v hotovosti.
Čtyři lidé a tři společnosti policie stíhá pro podezření ze spáchání zvlášť závažných zločinů poškození finančních zájmů Evropské unie a dotační podvod. Trestní stíhání obviněných lidí je vedeno na svobodě. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.
Související
Policie odhalila mnohamilionový podvod s covidovými dotacemi pro podnikatele
Agrofert bude vyzván, aby vrátil dotace, potvrdil Výborný. Kvůli Babišovi
dotace , podvod , Národní centrála proti organizovanému zločinu , Praha
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
před 2 hodinami
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
před 3 hodinami
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
před 4 hodinami
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
před 4 hodinami
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
před 5 hodinami
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
před 6 hodinami
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
před 7 hodinami
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
před 7 hodinami
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
před 8 hodinami
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
před 9 hodinami
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
před 10 hodinami
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
před 11 hodinami
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
před 11 hodinami
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
před 11 hodinami
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
před 12 hodinami
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
před 13 hodinami
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
před 14 hodinami
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
před 15 hodinami
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
před 17 hodinami
Počasí bude do konce března chladné. Teploty citelně klesnou
Závěr března přinese do Česka výrazné ochlazení a návrat zimního počasí, zejména do východních částí republiky. Podle aktuálních předpovědí nás čekají dny plné srážek, které budou už od středních poloh sněhové. Zatímco v Čechách bude oblačnosti méně, Morava a Slezsko se musí připravit na citelný severní vítr a v horách i na novou sněhovou pokrývku.
Zdroj: Libor Novák