Verdikt v kauze Zadeh by mohl zaznít v roce 2020, soud zatím přehrává odposlechy

Rozsudek v takzvané daňové kauze podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha by u Krajského soudu v Brně podle předsedy soudního senátu mohl zaznít v závěru roku či v roce 2020. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Eva Angyalossy. V hlavním líčení pokračují výslechy svědků, soud přehrává odposlechy. Termíny jednání hlavního líčení jsou aktuálně rozepsány do konce června. Podnikatel vinu popírá.

Íránce s českým občanstvím Zadeha a dalších 14 lidí žaloba viní z daňových úniků. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda je 2,5 miliardy korun. Hrozí jim až 13 let vězení. Hlavní líčení mělo začít na podzim 2015, obhájci se ale opakovaně omlouvali, proces reálně začal v březnu 2016. Do léta 2017 soud vyslýchal obžalované, výslech některých z nich si vyžádal hned několik jednacích dní.

Například Zadeh asi tři jednací dny za sebou četl svoji námitku na podjatost soudce. Na podzim 2017 začali vypovídat první svědci, výslechy těch stěžejních zabraly tři, někdy i čtyři jednací dny, především kvůli důkladným dotazům obhajoby. Výpovědi svědků stále pokračují, vyslechnuto by mělo být celkem asi 90 lidí. Pokračuje také přehrávání odposlechů, kterým se soud věnuje i v momentech, kdy se nějaký ze svědků omluví.

Nařízeno dosud bylo asi 230 termínů hlavního líčení, asi 100 jich bylo odvoláno. Týká se to i termínů hlavních líčení, které byly vypsané od začátku tohoto roku. Hlavní líčení reálně pokračuje od dubna. "Důvod zrušení jednání je ten, že spis byl na Vrchním soudě v Olomouci a bez něj se nemohlo jednat," uvedla mluvčí. Olomoucký soud řešil podané opravné prostředky ve věci.

Rozsudek už zazněl u městského soudu v takzvané vedlejší Zadehově kauze, kdy jej obžaloba vinila z ovlivňování svědků v daňové věci. Zadehovi soud uložil trest 3,5 roku do věznice s ostrahou, čtveřici spoluobžalovaných uložil podmíněné tresty, jeden odešel bez trestu, protože jej loni Krajský soud v Praze odsoudil v nesouvisejícím případě. Rozsudek je dosud nepravomocný.

Související

Soudy, ilustrační fotografie.

Brněnský soud schválil Zadehovi dohodu v daňové kauze na devět let vězení

Až napodruhé dnes Krajský soud v Brně schválil dohodu o vině a trestu, kterou podnikatel Shahram Zadeh uzavřel se žalobcem v kauze miliardových daňových úniků. Za přiznání si Zadeh vyjednal trest devět let vězení a peněžitý trest 17,5 mil. Kč. Dohodou mezi Zadehem a žalobcem se soud zabýval už v první polovině října, tehdejší návrh kvůli chybám v dohodě neschválil. Rozsudek soud vyhlašoval přes hodinu a půl, je pravomocný.

Více souvisejících

Shahram Abdullah Zadeh soudy Brno

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

Počasí: Česko zasáhnou další vydatné deště, varovali meteorologové

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy