Shahram Abdullah Zadeh

Soudy, ilustrační fotografie.

Brněnský soud schválil Zadehovi dohodu v daňové kauze na devět let vězení

Až napodruhé dnes Krajský soud v Brně schválil dohodu o vině a trestu, kterou podnikatel Shahram Zadeh uzavřel se žalobcem v kauze miliardových daňových úniků. Za přiznání si Zadeh vyjednal trest devět let vězení a peněžitý trest 17,5 mil. Kč. Dohodou mezi Zadehem a žalobcem se soud zabýval už v první polovině října, tehdejší návrh kvůli chybám v dohodě neschválil. Rozsudek soud vyhlašoval přes hodinu a půl, je pravomocný.
Soud, ilustrační fotografie.

Soud Zadehovi kvůli chybám neschválil dohodu s žalobcem

Krajský soud v Brně dnes neschválil dohodu o vině a trestu pro podnikatele Shahrama Zadeha souzeného za miliardové daňové úniky. Důvodem je podle soudu navrhovaná devítiletá výše trestu vězení, v dohodě také byly chyby. Zadeh s žalobcem se dohodli kromě devítiletého vězení pro Zadeha také na tom, že souzený zaplatí peněžitý trest 17,5 milionu Kč.
Soud, ilustrační fotografie.

Podnikatel Zadeh si v daňové kauze po přiznání dohodl trest 9 let vězení

Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh si v daňové kauze s žalobcem vyjednal po přiznání souhrnný trest devět let vězení a peněžitý trest 17 milionů korun. Dohodou o vině a trestu se bude Krajský soud v Brně zabývat 11. října. ČTK to dnes řekl státní zástupce Aleš Sosík. Zadeh už za mřížemi strávil asi 6,5 roku, část ve vazbě, následně si začal odpykávat osmiletý trest v související věci.
Nejvyšší soud České republiky

NS potvrdil tresty pro Zadeha a další za ovlivňování svědků

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání podnikatele íránského původu Shahrama Zadeha v kauze ovlivňování svědků. Neuspěli ani další odsouzení. Soud zároveň zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou v jejich prospěch podávala ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Uložené tresty jsou tak potvrzené. Výsledek řízení u NS sdělila ČTK Petra Hovorková, mluvčí Městského soudu v Brně, který případ řešil jako první instance.
Soud, ilustrační foto

Zadeh chce vyjednat dohodu o vině a trestu, daňová kauza se chýlí ke konci

Podnikatel Shahram Zadeh projevil v daňové kauze, kterou projednává brněnský krajský soud, zájem dohodnout se na vině a trestu. Záležet ale bude na tom, do jaké míry dozná vinu a bude akceptovat trest, a zda případnou dohodu schválí soud. ČTK to dnes řekl dozorující státní zástupce Aleš Sosík. Termíny hlavních líčení v případu jsou nyní vypsány do konce března 2021. Zadeh vinu dosud popíral.
soudy

Ústavní soud zjistil další pochybení při rozhodování o vazbě Zadeha

Ústavní soud (ÚS) zjistil další dílčí pochybení při rozhodování o vazbě podnikatele Shahrama Zadeha, zrušil proto usnesení Krajského soudu v Brně. Obhajoba dostala příliš krátký časový prostor na vyjádření k přípisu státního zastupitelství. Zadeh, souzený za daňové úniky a ovlivňování svědků, už ve vazbě není, odpykává si osmiletý trest vězení.
soudy

Podnikatel Zadeh nevzdává boj o odškodnění za vazbu, podal ústavní stížnost

Podnikatel Shahram Zadeh podal ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za dobu, kterou strávil v cele při své první vazbě. Justice označila žalobu na stát za předčasnou, trestní řízení v kauze miliardových daňových úniků dosud neskončilo. Podání stížnosti je patrné z justiční databáze. Ústavní soud o ní podle mluvčí Miroslavy Sedláčkové zatím nerozhodl.
Marie Benešová

Benešová podala stížnost v Zadehův prospěch, navrhuje rozsudek zrušit

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podala k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona v případu ovlivňování svědků kolem podnikatele íránského původu Shahrama Zadeha, stížnost je ve prospěch všech šesti odsouzených. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na webu ministerstva.
Ústavní soud ČR

Kauza Zadeh: Justice nechybovala při zadržování rekordní kauce, rozhodl Ústavní soud

Justice nechybovala při zadržování rekordní kauce 150 milionů korun složené v roce 2016 za podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Podnikatelovi blízcí a přátelé nedostali peníze zpět poté, co se Zadeh dostal znovu do vazby kvůli dalšímu obvinění. Stížnost složitelů kauce odmítl bez veřejného jednání Ústavní soud, usnesení zpřístupnil ve své databázi.
Nejvyšší soud České republiky

Ovlivňování svědků kolem Zadeha? Verdikt přezkoumá Nejvyšší soud

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek v kauze ovlivňování svědků kolem podnikatele íránského původu Shahrama Abdullaha Zadeha. Odsouzení postupně doručují svá dovolání k Městskému soudu v Brně, který následně všechny podněty předá spolu se spisem nejvyšší instanci k rozhodnutí, zjistila ČTK z databáze InfoSoud.
Nejvyšší soud České republiky

Zadeh nedostane odškodné za postup policie a žalobce, NS zamítl dovolání

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha, který se domáhal odškodnění 330.000 korun za postup státního zastupitelství a policie. Zadeh čelí obžalobě z daňových úniků. V únoru 2016 se měl dostat po složení rekordní kauce 150 milionů korun z vazby na svobodu. Ještě ve věznici jej však policie znovu zadržela, a to kvůli žádosti o vydání do Íránu.
Ministerstvo spravedlnosti ČR

Zadeh žádal po Česku majlant za zpřísněnou vazbu, vysoudil pár tisíc

Stát musí odškodnit odsouzeného podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha za to, že ho 41 dní nezákonně ponechal v přísnějším režimu vazby. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud, který muži přiznal 10.250 korun s úroky. Zadeh se neúspěšně domáhal celkem 410.000 korun a také veřejné omluvy od ministerstva spravedlnosti. Stát mu nicméně bude muset zaplatit také náklady soudního řízení v řádu několika desetitisíců korun.
Soud, ilustrační foto

Podnikatel Zadeh je vinen. Soud mu zpřísnil trest za ovlivňování svědků

Odvolací Krajský soud v Brně dnes zpřísnil trest podnikateli íránského původu Shahramu Abdullahu Zadehovi na osm let vězení za ovlivňování svědků v souvisejícím případu daňových úniků za 2,5 miliardy Kč, kde je hlavním obviněným. Městský soud ho původně potrestal 3,5 lety vězení. Soud uznal vinnými i zbylých pět obžalovaných, do vězení poslal čtyři z nich, původně dostali podmíněné tresty. Rozhodnutí je pravomocné.
Soud, ilustrační fotografie

Zadeh ve vazbě? Krajský soud pochybil, případ bude muset řešit znovu

Krajský soud v Brně se musí znovu zabývat vazbou podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha souzeného za daňové úniky a ovlivňování svědků. Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl Zadehově stížnosti, na svobodu se ale podnikatel íránského původu zatím nedostane. Ve vazbě zůstává od prosince 2016.
Nejvyšší soud České republiky

Zadeh žádá odškodnění za vazbu, obrátil se na Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) přezkoumá rozhodnutí, podle kterého podnikatel Shahram Abdullah Zadeh zatím nemá nárok na odškodné od státu. Žádal od ministerstva spravedlnosti 2,8 milionu korun za dobu, kterou strávil v cele při své první vazbě. U pražských soudů neuspěl, podal však ještě dovolání, zjistila ČTK justičních databází.
Soud, ilustrační foto

Verdikt v kauze Zadeh by mohl zaznít v roce 2020, soud zatím přehrává odposlechy

Rozsudek v takzvané daňové kauze podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha by u Krajského soudu v Brně podle předsedy soudního senátu mohl zaznít v závěru roku či v roce 2020. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Eva Angyalossy. V hlavním líčení pokračují výslechy svědků, soud přehrává odposlechy. Termíny jednání hlavního líčení jsou aktuálně rozepsány do konce června. Podnikatel vinu popírá.
Věznice, ilustrační fotografie

Zadeh zůstane ve vazbě, rozhodl brněnský krajský soud

Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh zůstane ve vazbě. Městský soud v Brně vazbu po odsuzujícím rozsudku na začátku března sice ukončil, z vazby ale Zadeh nevyšel, protože státní zástupce proti usnesení podal stížnost. Odvolací Krajský soud v Brně nyní této stížnosti vyhověl a usnesení městského soudu zrušil. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Eva Angyalossy. Rozhodnutí je pravomocné.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy