Odvolání v případu ovlivňování svědků v takzvané kauze Zadeh začne Krajský soud v Brně projednávat první zářijový týden. ČTK to řekla mluvčí krajského soudu Eva Angyalossy. V plánu je zatím blok tří jednacích dní.
Městský soud v Brně poslal Shahrama Abdullaha Zadeha za ovlivňování svědků v kauze daňových úniků, v níž je hlavním obviněným, do vězení na 3,5 roku. Čtyři další obžalovaní dostali podmíněné tresty. Odvolal se státní zástupce a čtyři obžalovaní.
Íránského podnikatele s českým občanstvím městský soud na začátku března potrestal za křivé obvinění, nadržování a podplácení. Před soudem stáli také Eva Halamková, advokáti Ondřej Kučera a Záviš Löffelmann, bývalý policista Jan Šebek a Martin Veselý.
Podle státního zastupitelství se na popud Zadeha snažili, aby někteří svědci v Zadehově trestní věci vedené u krajského soudu vypověděli nepravdivě v neprospěch obžaloby. Dalším cílem bylo podle zastupitelství to, aby byli křivě obviněni policisté, případně pracovníci justice.
Halamková a Löffelmann dostali trest 20 měsíců s podmíněným odkladem na 2,5 roku, Šebek 20 měsíců s odkladem na tři roky. Kučera dostal trest 28 měsíců s odkladem na tři roky. Veselý odešel bez trestu vzhledem k tomu, že ho loni Krajský soud v Praze odsoudil k trestu vězení v nesouvisejícím případě. Odvolání ve věci krajský soud naplánoval na 4. až 6. září.
Zadeh sám už dříve označil trestní řízení za komedii a soud za brněnskou justiční mafii. Obžalobu označil za nesmysl. Jeho a dalších 14 lidí v hlavní kauze státní zastupitelství viní z daňových úniků. Jsou podezřelí z toho, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda je 2,5 miliardy korun. Hlavní líčení v této věci se protahuje, rozsudek by mohl zaznít podle odhadu předsedy senátu na konci roku či v roce 2020.
Související
Ústavní soud odmítl stížnost Zadeha ve sporu o odškodnění za dobu, kterou strávil ve vazbě
Brněnský soud schválil Zadehovi dohodu v daňové kauze na devět let vězení
Shahram Abdullah Zadeh , soudy , Brno
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Průlom v mírových jednáních? Ukrajina zvažuje vznik ekonomické zóny na východě
před 1 hodinou
Ukrajinské město dalo světu nejslavnější vánoční koledu. Rusové ho srovnali se zemí
před 2 hodinami
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
před 4 hodinami
Předpověď počasí na svátky: Budou letos bílé Vánoce?
včera
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
včera
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
včera
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
včera
Top 5 jídel na silvestrovskou party: rychle a chutně
včera
Trump jmenoval nového vyslance pro Grónsko. Má obyvatele přesvědčit, aby se připojili k USA
včera
Trump také sdílí naši lásku k mladým dívkám, píše se v dopise, který zřejmě poslal Epstein
včera
Ukrajinští muži riskují smrt v horách, aby se vyhnuli frontové linii. Nikdo podle nich už nechce mír
včera
USA zveřejnily nové dokumenty z vyšetřování Epsteina. O Trumpovi se v nich píše víc než dřív
včera
Putin odvolal den před Vánoci ruského velvyslance v Česku. Nahradí ho Ponomarjovová
včera
Počasí na Vánoce bude mrazivé, místy napadne 20 cm sněhu. Meteorologové vydali výstrahu
včera
Vzdám se Agrofertu navždy, tvrdil Babiš. Ukázalo se, že to není pravda
včera
Jsme ochotni právně zakotvit, že nezaútočíme na EU a NATO, tvrdí Rusko. Pak si ale nadiktovalo podmínky
včera
Trumpův účet, Trumpův institut, teď třída Trump. Prezident USA po sobě nechal pojmenovat i Kennedyho centrum
včera
Trump oznámil plány na vybudování "zlaté flotily". Třída Trump mají být největší lodě na světě
včera
Počasí zase začne připomínat zimu, ukazuje dlouhodobý výhled
22. prosince 2025 21:58
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
Cestující v železniční dopravě si musí dát pozor. Také o letošních Vánocích budou jezdit vlaky Českých drah podle svátečních jízdních řádů. Dopravce proto žádá cestující, aby věnovali zvýšenou pozornost informacím o omezení provozu vlaků v tomto období.
Zdroj: Jan Hrabě