Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí o pokutě 23.000 Kč pro Českou asociaci satelitních operátorů, kterou jí předloni udělil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran. ČTK to zjistila z databáze soudních rozhodnutí. Asociace v květnu 2017 po začátku kampaně do podzimních sněmovních voleb zveřejnila inzerát s karikaturou tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v buldozeru. Úřad to posoudil jako nedovolenou účast ve volební kampani, dal za to sankci. Její zrušení asociace vítá. Mluvčí úřadu Linda Hrubešová ČTK řekla, že je to první rozhodnutí úřadu, které soud zrušil.
Asociace pokutu odmítá s odůvodněním, že kritizovala novelu zákona o elektronických komunikacích. "Mám radost. Ani jsme nečekali, že by to mohlo dopadnout jinak, protože podle našeho názoru to úřad neposoudil dobře. Zatím nemáme to rozhodnutí a nevíme, na základě čeho to soud zrušil, ale je to rozhodně dobře. Nebylo to o penězích, ale o principu," řekl ČTK člen představenstva asociace Patrik Brom. Úřad zatím podle Hrubešové nemá oficiální rozhodnutí, a proto se nemůže vyjádřit. Hrubešová však uvedla, že je to první ozhodnutí úřadu, které soud zrušil, v dalších třech případech úřad uspěl. Jiné věci soud ještě řeší.
Soud vrátil věc úřadu k dalšímu řízení, úřad musí asociaci uhradit náklady řízení přes 15.000 korun. Proti rozhodnutí se může bránit kasační stížností. "Zatím nám žádné rozhodnutí nepřišlo, takže do té doby se nemůžeme oficiálně vyjádřit," uvedla Hrubešová.
Odůvodnění soud ve zkráceném vyhotovení rozsudku neuvedl. "Rozsudek dosud nebyl doručen účastníkům řízení, a proto nelze nic bližšího sdělit," napsala ČTK zastupující mluvčí soudu Miroslava Klusová.
Úřad vytkl asociaci účast na volební kampani bez předchozí registrace ve zvláštním registru třetích osob.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
před 1 hodinou
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
před 2 hodinami
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
před 4 hodinami
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno před 4 hodinami
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
před 5 hodinami
Česko pošle Ukrajině bojové letouny, slíbil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
před 6 hodinami
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
před 7 hodinami
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
před 7 hodinami
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Aktualizováno před 7 hodinami
OBRAZEM: Předsedou ODS se stal Martin Kupka
před 8 hodinami
Zavřené školy, teploty hluboko pod nulou. Ukrajinci čelí jedné z nejnáročnějších zim za poslední desetiletí
před 10 hodinami
ODS se nesmí smířit s udržovacím stylem, prohlásil Kupka. Ivan v projevu nešetřil Fialu, zkritizoval porušování slibů
před 10 hodinami
Fiala mluvil bez obav, že mu nedají hlas. Bilancoval i nastínil, jak vidí novou ODS
před 11 hodinami
Piráti volí nové vedení. Hřib se chce zaměřit na dostupné bydlení a levnější potraviny
před 11 hodinami
Ve Francii se rodí návrh na okamžité vystoupení z NATO
před 13 hodinami
Trump pohrozil uvalením cel na státy, které nesouhlasí s anexí Grónska
před 14 hodinami
Kdo nahradí Fialu a Hřiba? ODS a Piráti si dnes zvolí nové vedení
před 15 hodinami
Mrazivé počasí se vrátí do Česka. V noci se připravte na tuhou zimu
včera
Pekarová Adamová má po odchodu z politiky novou práci. Pomáhá známé firmě
Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová je od listopadu mimo vrcholnou politiku. Bez práce ale není. Podle nejnovějších informací se jedna z velkých nadnárodních firem rozhodla využít jejích zkušeností a kontaktů z politiky.
Zdroj: Jan Hrabě