Stovky lidí dnes odpoledne znovu vyšly demonstrovat na různých místech České republiky proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové, kterou vnímají jako ohrožení nezávislosti justice. Na některých místech země se demonstruje od 17:00, další demonstrace začínají v 18:30. Stovky protestujících jsou v Karlových Varech, Jihlavě i Zlíně.
Několik stovek lidí dorazilo na českobudějovické náměstí, účastníci demonstrace žádali demisi ministryně spravedlnosti Benešové a odchod premiéra. Na akci iniciativy Milion chvilek pro demokracii vystoupili třeba ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek nebo českobudějovický zastupitel za Piráty Jan Piskač. Protestní akce podobného charakteru se dnes na jihu Čech konaly například v Prachaticích, Třeboni nebo Vodňanech.
V Karlových Varech se odpoledne sešlo asi 250 lidí. Účast na demonstracích se v tomto městě podle zpravodaje ČTK na místě zjevně při každé další zvyšuje. Kromě obvyklých transparentů vyzývajících k demisi premiéra a "Konci vlády jedné straky" si dnešní transparenty utahovaly i z nedávného Babišova výroku z výroční schůze Česko-německé obchodní a průmyslové komory, kde při projevu o ekologii a zemědělství prohlásil, že v Česku "chceme zase motýle". Vpodvečer se protestní shromáždění očekává v Karlovarském kraji i v Sokolově.
Na Masarykově náměstí v Jihlavě demonstrovalo za odstoupení premiéra podle odhadu ČTK až pět stovek lidí, víc než 28. května. Demonstrující zaplnili prostor mezi morovým sloupem a obchodním centrem. V davu byly české vlajky i transparenty. Jeden z nich hlásal: "Jihlavě to není jedno, přijedeme na Letnou". Právě na pražské Letné se má 23. června konat další demonstrace. V metropoli dnes žádná akce není.
LETNÁ. pic.twitter.com/OsNtHJiV26
— Milion chvilek pro demokracii (@milionchvilek) 5. června 2019
Princip svěřenských fondů, do kterých premiér kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svého holdingu Agrofert, se z pódia snažila vysvětlit jihlavská advokátka Eva Decroix. Četlo se i z rozbory advokátky Anny Dolejské, zda je Babiš jako veřejný činitel ve střetu zájmů.
Desítky lidí se sešly před městským úřadem v Benešově. Lidé si přinesli vlajku České republiky nebo Evropské unie, k vidění byly transparenty "Ano, teď už jdou dotace Agrofertu z naší kasy!" nebo "Demisi!". Další desítky demonstrovaly v Říčanech u Prahy. Zde byly vidění nápisy "Chceme méně parazitů, méně udavačů". Sešli se opět na Masarykově náměstí. Desítky lidí se sešly také v Kutné Hoře u morového sloupu. Další demonstrace se konala v Horních Břežanech.
Stovky lidí zpola zaplnily náměstí před radnicí v Liberci. Nad jejich hlavami se objevila hesla jako "Marie, Andreji, lidi vás tu nechtějí", "Kdo nemá dvě promile, chce demisi, ne motýle", "Svobodu a demokracii ti neprodáme Bureši", "Babiš vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí". Demonstrace za demisi ministryně Benešové a odchod premiéra se v Libereckém kraji uskutečnily například i v Jablonci nad Nisou, České Lípě, Turnově, Novém Boru nebo Semilech, a v dalších 12 městech a obcích. "Chceme žít v demokratické zemi, chceme politiky, kteří budou občanům naslouchat a mluvit s nimi a nikoli je ignorovat a zesměšňovat," zaznělo dnes mimo jiné na hlavním libereckém náměstí.
Na zlínském náměstí Míru se dnes sešlo zhruba 400 lidí. Někteří měli vlajky a transparenty. Hlavní transparent na pódiu byl "Demisi vlády zlodějů!" Lidé drželi také nápisy "Nejsme ovce, Bureši!", "Stop Babišovi!", "Kdo chce víc, nemá nic", "Všetci kradnú, iba ja čerpám", "Udavači StB stydíme se za tebe", "Bureši, Zlín si nekoupíš!".
Na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové demonstrují proti Babišovi stovky lidí. Na transparentech účastníků se objevily například nápisy: "Demisi, Nezávislou justici, Nechceme Babišistán nebo Andreji, náš si nekoupíš".
"Odhaduji tak 1400 (lidí), celé náměstí od Masaryka je plné," sdělila ČTK SMS zprávou v 19:11 Radka Hübnerová z pořadatelského týmu. Podle ní se koná podobná demonstrace v Hradci Králové počtvrté. Demonstraci pořádá iniciativa Milion chvilek pro demokracii.
Mluvčí krajské policie Ivana Ježková ČTK v 19:30 řekla, že podle odhadů přišlo na Masarykovo náměstí okolo 450 lidí.
V davu vlály vlajky ČR i Evropské unie. Jeden z řečníků, kteří se střídali pod sochou prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, například řekl do mikrofonu: "Náš stát není majetkem nenasytného miliardáře".
V Královéhradeckém kraji se dnes konaly protesty také v Jičíně, Hořicích, Nové Pace, Lázních Bělohrad nebo v Náchodě. Podle odhadů policie přišlo v Jičíně 300 lidí, v Hořicích 140, v Nové Pace 70 a Lázních Bělohrad okolo pěti desítek. "Všude byl klid bez narušení veřejného pořádku," sdělila ČTK SMS zprávou v 19:44 Ježková. Organizátoři protestu v Náchodě uvedli, že přišlo na demonstraci zhruba 140 lidí.
Související
Čaputová podporuje demonstranty? Srovnala situaci v Praze s protesty v Bratislavě
Ivan Langer: Babiš se lidí na náměstích a v ulicích bojí, má z nich panickou hrůzu
demonstrace proti Babišovi (11. června 2019) , Andrej Babiš , Marie Benešová , Zlín , Karlovy Vary , české budějovice , Hradec Králové , Liberec
Aktuálně se děje
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
včera
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
včera
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
včera
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
včera
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
včera
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
včera
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
včera
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
včera
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
včera
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
včera
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
včera
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
včera
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
včera
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
včera
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
včera
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
včera
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
včera
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
včera
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
28. února 2026 23:11
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
Americký prezident Donald Trump v sobotu večer potvrdil, že íránský nejvyšší vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, byl zabit při rozsáhlém společném úderu Spojených států a Izraele. Trump tuto zprávu oznámil prostřednictvím své sociální sítě Truth Social, kde Chameneího označil za jednoho z nejhorších lidí v historii. Podle prezidenta je jeho smrt spravedlností nejen pro íránský lid, ale i pro Američany a občany mnoha dalších zemí.
Zdroj: Libor Novák