Ředitelem Horské služby ČR se dnes stal Patrik Jakl. O jeho jmenování rozhodla správní rada Horské služby ČR. Jakl chce zlepšit materiální zázemí horské služby. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. Ministerstvo je zřizovatelem horské služby. Jakl ve funkci vystřídal Františka Hadáčka, který dal k 30. červnu výpověď.
Jakl má podle ministerstva bohaté zkušenosti s řízením společností působících v cestovního ruchu a při konkurzu prokázal znalost horského prostředí. Je také dlouholetým členem Českého spolku horských průvodců, pracoval v soukromém i neziskovém sektoru.
"Věřím, že pan Jakl uspěje, pokud bude otevřeně komunikovat uvnitř organizace i se zakladatelem. V organizaci má vedle sebe zkušeného ústředního náčelníka Pavla Antla, který je profesionálem s bohatými záchranářskými zkušenostmi," uvedla ministryně pro místní rozvoj a předsedkyně správní rady Horské služby ČR Klára Dostálová (ANO).
Novým ředitelem Horské služby ČR, o.p.s., jejímž jsme zakladatelem, se dnes stává Patrik Jakl. O jeho jmenování rozhodla správní rada Horské služby. Ve funkci střídá Františka Hadáčka. Do funkce ho slavnostně uvedla ministryně @DostalovaK https://t.co/ho9yr4z0OM pic.twitter.com/CPEBeNP3ow
— MMR ČR (@mistnirozvoj) 3. července 2019
Jakl uvedl, že se chce zaměřit na efektivní řízení, ekonomickou stabilizaci horské služby, na spolupráci s ostatními složkami integrovaného záchranného systému a na přípravu nové legislativy. "Mým cílem je záchranářům zajistit odpovídající materiální zázemí pro výkon jejich nelehké práce," uvedl.
Podle údajů v obchodním rejstříku je Jakl vlastníkem a jednatelem cestovní kanceláře CK HORY CZ z Jesenného na Semilsku, která se zaměřuje na horské zájezdy. Je také jednatelem a vlastníkem společnosti Go2fly a jednatelem a spoluvlastníkem společnosti Cho oyu. V Českém spolku horských původců podle dat obchodního rejstříku zastává funkci pokladníka a člena rozhodčí komise.
K Jaklovu podnikání mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman ČTK řekl, že dneškem Jakl řízení cestovní kanceláře předal svému kolegovi. Společnosti Go2fly a Cho oyu podle něj téměř žádnou činnost nevykonávají. Dodal, že žádná z Jaklových firem nepobírá evropské či státní dotace a ani se státem neobchoduje.
Ředitel Horské služby ČR je jejím statutárním orgánem a nejvyšším představitelem. Má především na starosti její finance a administrativní chod. Ústřední náčelník odpovídá za hlavní činnost horské služby, což je záchranářství a prevence. Antl je ústředním náčelníkem od srpna 2018.
U Horské služby ČR, jejímž zřizovatelem je stát, je zaměstnáno asi 100 lidí, dalších 360 záchranářů je dobrovolných. Horská služba působí v sedmi českých pohořích. Předloni Horská služba ČR hospodařila s příjmy 170 milionů korun, z nichž provozní dotace od státu činila 141 milionů korun.
Horská služby ČR zejména organizuje a dělá záchranné a pátrací akce na horách, poskytuje první pomoc a zajišťuje transport zraněných. Také informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, hlídkuje na hřebenech, sjezdových tratích. Spolupracuje s ostatními záchrannými organizacemi v ČR i v zahraničí.
Související
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
Horskou službu zasáhla tragédie. Záchranář prohrál boj se zdravotními potížemi
horská služba , Patrik Jakl (Horská služba) , Klára Dostálová
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
před 1 hodinou
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
před 2 hodinami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 4 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
Kreml již neuvažuje o navrácení žádného okupovaného ukrajinského území v rámci případné mírové dohody. Namísto toho trvá na úplném ovládnutí Doněcké oblasti, tvrdí agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
Zdroj: Libor Novák