Praha - Pro zvýšení dávek v nezaměstnanosti a zachování životní úrovně jsou především voliči levice a hůře zabezpečení lidé. Více než polovina Čechů se domnívá, že podpora musí být tak nízká, aby motivovala k hledání práce i za cenu přestěhování, říká výzkum, který ve čtvrtek zveřejnila agentura STEM.
Přestože se zvyšuje míra nezaměstnanosti, podíl těch, kdo podporují zvýšení dávek, narostl od roku 2010 pouze o tři procenta. Dvě třetiny obyvatel České republiky se dlouhodobě domnívají, že dávky pro nezaměstnané by měly být tak nízké, aby nutily k aktivnímu hledání práce. Zároveň se šestapadesát procent lidí přiklání k názoru, že současná úroveň podpory není v tomto směru dostatečně motivující. O jedno procento je větší skupina těch, kteří tvrdí, že by stát dávky neměl navyšovat. Postoje ohledně motivačních efektů dávek zůstávají už dva roky ve stejné hladině.
Podle průzkumu si nadpoloviční většina lidé myslí, že výše dávek by měla popohánět nezaměstnané k hledání zaměstnání, a to i za cenu rekvalifikace, přijetí méně kvalifikované pozice nebo stěhování. Třetina obyvatel si přeje, aby podpora zajistila, že lidem bez práce neklesne životní úroveň. Takové názorové rozpoložení je podle dat STEM stabilní již od roku 1998.
Současná výše podpory nemá dostatečný motivační potenciál podle většiny respondentů, podle STEM se v letech 2004 až 2007 se podíl takto smýšlejících udržoval na čtvrtině populace. Rok na to se číslo zhouplo mírně směrem nahoru, na dvě pětiny, setrval tak i v následujících letech.
Od většinového mínění se výrazně liší ti, kteří zároveň přiznávají velké obavy z nezaměstnanosti. Až tři pětiny z nich chtějí navýšení podpory. Agentura upozornila na to, že tento postoj posílil zvláště u těch, kteří se "spíše obávají", že budou bez práce, a to o deset procent. Respondenti s vysokou mírou strachu věří, že stávající dávky motivují k aktivnímu hledání práce dostatečně, ale musejí mít takovou hodnotu, aby příliš nepropadla životní úroveň nezaměstnaných.
Po zvýšení podpory a uchování životní úrovně jsou především respondenti z řad stoupenců levicových politických stran, aktuálně nezaměstnaní a lidé, kteří se hlásí k nižší střední nebo dolní společenské vrstvě. Na opačné názorové straně stojí přívrženci ODS a TOP 09, podnikatelé a živnostníci a dobře zabezpečení jedinci.
Výsledky vyplývají z průzkumu, který agentura STEM provedla ve dnech od 27. října do 5. listopadu na vzorku 1062 respondentů.
Související
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
průzkumy , Sociální dávky , Úřad práce
Aktuálně se děje
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
včera
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
včera
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
včera
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
včera
Zemřel známý herec Jan Potměšil
včera
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno 16. dubna 2026 23:41
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
16. dubna 2026 21:40
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do řešení napjaté situace v Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním pražském jednání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem potvrdil, že Praha má vypracovanou konkrétní nabídku na zajištění bezpečnosti v této strategické námořní cestě. Tento návrh hodlá česká vláda oficiálně představit na páteční mezinárodní videokonferenci.
Zdroj: Libor Novák