Zlín - V pondělí to budou tři měsíce ode dne, kdy kvůli metanolem kontaminovanému alkoholu zemřeli na severu Moravy první dva lidé. Otrava si v následujících týdnech v celém Česku vyžádala téměř čtyři desítky mrtvých.
Po 17 dnech kriminalisté objevili zdroj a poté zadrželi i hlavní podezřelé, kteří smrtící směs údajně uvedli do oběhu. Vlna otrav ale neustala, což dokazuje listopadová vlna sedmi zemřelých. Policie netají obavy, že v době předvánočních trhů a samotných svátků mohou přibýt ještě další oběti.
Podle mluvčí policejního prezidia Štěpánky Zatloukalové přišlo v České republice od září do konce listopadu po požití otráveného alkoholu o život celkem 38 lidí. Policie ale do této statistiky zahrnula i muže, který zemřel před dvěma týdny na Hodonínsku. Našli jej mrtvého doma, kde měl množství nejrůznějších destilátů. Pitva ukázala, že měl v krvi metanol, ale bylo ho méně, než u ostatních obětí. Zda byl metylalkohol příčinou smrti také tohoto muže, tak s konečnou platností stanoví soudní znalci.
Zřejmě klíčovým dnem pro objasnění celého případu je 20. září, kdy policie při razii v Opavě zajistila tisíce litrů tekutiny, kterou tvořil z poloviny etanol a z druhé metanol. Policie množství vyrobené otrávené směsi odhadla celkem na 15.000 litrů. Náměstek zlínského krajského ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Jindřich Kučera na listopadové tiskové konferenci uvedl, že kriminalisté nemají zatím povědomí asi o 4000 až 5000 litrech. Policie se obává, že lahve s metanolem mají lidé ještě doma a otevřou si je o svátcích.
"Hrozně se bojíme Vánoc. Je třeba lidi velice varovat. Toto období vyzývá k tomu, aby kontroly byly ve zvýšené míře. Policisté jsou ale aférou už tak 'postižení', že k nim mnohdy přistupují v rámci své práce automaticky," uvedla Zatloukalová. Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy by se lidé nadále měli vyvarovat konzumace alkoholu bez kolku či etikety a také toho "s pofidérní kulturou prodeje". Inspekce má od září na kontě asi 33.000 kontrol a zhruba 900 odebraných vzorků.
"Z toho bylo 42 nevyhovujících a sedm vysoce toxických. Sortiment lihovin je stále naší prioritou číslo jedna," přiblížil Kopřiva. Kvůli metanolu se na své vánoční trhy zaměřují i města. Například Valašské Meziříčí podle místostarosty Jiřího Pernického zvažovalo, zda vůbec prodej oblíbeného punče povolit. Nakonec se rozhodlo, že ano. Prodejce ale čekají přísné kontroly, musejí být především schopni předložit doklad o původu alkoholu. Některá města ale tvrdý alkohol na vánočních trzích tolerovat nebudou, zřejmě včetně Prahy.
Podle Zatloukalové bylo dosud v metanolové kauze obviněno celkem již téměř sedm desítek osob, z toho jich je asi 30 ve vazbě. Většina je stíhána pro ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle policie jde o distributory na různých stupních úrovně. Tři hlavní původci jsou stíháni pro obecné ohrožení. Hrozí jim 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Podle zlínských státních zástupců, kteří kauzu celorepublikově dozorují, jsou ale další dva lidé z obecného ohrožení obviněni v Moravskoslezském kraji.
Související
Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Alkohol , metylalkohol , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 54 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 1 hodinou
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 6 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák