Kydání špíny na soupeře ve volbách? Normální, tvrdí politologové

Praha - Že se kampaň prezidentských kandidátů před druhým kolem voleb proměnila v kydání špíny, české politology nepřekvapuje. Úřad hlavy státu podle nich vždycky vyvolával vášně a přitahoval emoce.

Pár dní před tím, než si Češi poprvé zvolí svého prezidenta přímo, gradují kampaně obou kandidátů. Odehrávají se především v duchu nasazování psí hlavy. Z Miloše Zemana (SPOZ) je mafiánský poskok a rusofil, z Karla Schwarzenberga (TOP 09) ospalý stařík, který neovládá ani český jazyk ani hymnu. Podle politologů, které tn.cz v pondělí oslovilo, se takový průběh dal očekávat.

„Problém je v tom, že funkce prezidenta je v podstatě bezobsažná. Lidé si myslí, že hlava státu může všechno, ona ale nemůže skoro nic. Je to vlastně volba krále krásy, nezáleží na vybavení v tom nebo onom směru, ale na celkovém dojmu. Že je někdo škaredý, se dokazuje mnohem snadněji," vysvětluje si útočný ráz kampaní politolog Bohumil Doležal.

V tom se shoduje se svým kolegou Josefem Mlejnkem mladším. „Jde o souboj osobností, takže se dalo čekat, že dojde na ostrou osobní kampaň. Navíc ta negativní je vždycky účinnější než pozitivní," uvedl odborník. Podle něj by navíc pozitivní sebeprezentace byla těžko proveditelná, protože český prezident má minimální pravomoci. „To pak lehko sklouzne k tomu, kdo má jakou manželku, jakého tchána, kdo mluví portugalsky," dodal.

Nejvyhrocenější kampaň po roce 1989

Mlejnek ohodnotil probíhající prezidentskou kampaň jako tu nejvyhrocenější v českých polistopadových dějinách. „Například to, že se tvůrci seriálu Zdivočelá země distancovali od Martina Dejdara, protože volí Miloše Zemana. To svědčí o tom, že emoce jsou opravdu vyhrocené," uvedl.

Kolem prezidentských voleb se skutečně kumulují vášnivé reakce, dosvědčují to debaty na sociálních sítích i obsahy různých webových portálů. Vzniká paradoxní situace – v České republice leží moc v rukou vlády a parlamentu, ale parlamentní volby tak bouřlivé projevy neprobouzejí. Politologové to zdůvodňují historickým významem hlavy státu v českém prostředí.

„Český prezident je prestižní a emocionální funkce, a to i v době, kdy byla ještě nepřímá volba. Češi si do něj promítají emoce, postoje, hodnoty, funguje tu napojení na osobnosti králů a na českou státnost," shrnul Mlejnek.

Stejně to vidí i Jiří Pehe. „Kromě symboliky úřadu, která je u nás nejprestižnější, se to promítá i na mocenské bázi. Vidíme to na příkladu novoroční amnestie. Vidíme, že prezident může lidově řečeno vyrvat ze spárů justice osoby, které měly být deset let za mřížemi," popsal.

Nenáviděná hlava státu

Pehe se zároveň obává, že vyhrocené pocity a výrazná polarita kandidátů budou mít dohru i po volbách. „I ve vyspělejších demokraciích na sebe kandidáti vylévají kýble špíny, když dojde na jeden na jednoho, ale tady to přerostlo do oživování národních běsů. To je kontraproduktivní, hloubí to společenský příkop. Pokud bude zvolen Zeman, přívrženci Schwarzenberga budou příštích pět let nenávidět prezidenta. Podle mě, kdyby bylo použito v kampani noblesnějších prostředků a zvláště kdyby zvítězil Miloš Zeman, mohl se stát prezidentem-sjednotitelem. Takto budeme pokračovat v klausovské linii, kdy půlka národa prezidenta miluje a půlka nesnáší," zhodnotil Pehe.

Znechucení voliči

Všichni tři odborníci se shodují na tom, že voličská účast ve druhém kole nebude o moc nižší než v tom prvním. Vesměs se domnívají, že o něco klesne, ale dramatický propad nepředpokládají. Podle Bohumila Doležala platí, že vyšší voličská účast nahrává Schwarzenbergovi a nižší Zemanovi.

Podle Josefa Mlejnka negativní kampaň část voličů znechutí a část naopak popožene k urnám. „Právě to, jak emočně vyhrocená koncovka kampaně je, může účast zvednout. Naopak další objem lidí si řekne ̀to je strašné, mně už je z toho špatně, nikam nejdu.́ Sám jsem zvědavý," podotkl politolog.

Podobně dvojsečný efekt útočného rázu kampaní předpovídá i Jiří Pehe. „Část voličů mobilizuje nacionalistická kampaň Klause a Zemana, budou mít pocit, že se Schwarzenbergovi děje příkoří, a přikloní se na jeho stranu. Ti, kterým jsou oba kandidáti ukradení, volit už nepůjdou," míní odborník.

Podle něj roli sehrají i voliči, kteří v prvním kole hlas sice Zemanovi nedali, ale teď „to budou chtít nandat Schwarzenbergovi", knížete zase půjdou podpořit ti, kdo ho v prvním kole nechtěli, ale ponouknou je populistické útoky proti němu.

Související

Petr Pavel

Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru

Pražský hrad prochází zásadními personálními změnami. Od pondělí 3. srpna se novým ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky stane Daniel Štech. Ve funkci vystřídá Jaroslava Zajíčka, který byl jmenován mimořádným a zplnomocněným velvyslancem České republiky v Portugalské republice. Kancelář o tom informovala na webu. 

Více souvisejících

prezident čr prezidentská kampaň Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sucho, ilustrační fotografie.

První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa

Ve Strakově akademii se v pondělí sešla na prvním zasedání obnovená Národní koalice pro boj se suchem. Jednala o navýšení prostředků na financování opatření proti suchu a o naplňování Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky na období 2023–2027. Premiér po jednání zdůraznil, že ministerstva společně s Českým hydrometeorologickým ústavem sestaví mapu míst, která jsou suchem zasažena nejvíce. Zároveň byla na pondělí 24. srpna svolána Ústřední komise pro sucho. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Plavání

Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato

Úspěšné léto českých sportovců pokračuje. Po tenistce Lindě Noskové (Wimbledon), šermíři Aleanderu Choupenitchovi  a motocyklistovi Filipu Salačovi zažili zlatý úspěch další z nich. Konkrétně jde o plavce Barboru Seemanovou a Miroslava Knedlu, kteří se rozhodně neztratili na své letošní vrcholné akci v podobě mistrovství Evropy v plavání v Paříži. Barbora Seemanová potvrdila dobře načasovanou formu v závodě na 200 metrů volným způsobem, kterou ovládla. Její reprezentační kolega Miroslav Knedla pak triumfoval v závodě na 50 m znakem. Zatímco Seemanová si ve svém finále vylepšila svůj osobní rekord o 74 setin na 1:54,38 sekundy, tak také Knedla vylepšil rekord a to ten český, když zaplaval čas 24,11. Celkově

včera

Vlaky

Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy

Vláda na pondělním zasedání schválila Dílčí územní rozvojový plán (DÚRP) VRT PRAHA, který vymezuje koridory pro vysokorychlostní trať na území hlavního města. Jde o významný krok v přípravě nové železniční infrastruktury, která má zvýšit kapacitu pražského železničního uzlu a vytvořit podmínky pro budoucí provoz vysokorychlostních vlaků.

včera

Karel Havlíček

CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo

Ministerstvo pro místní rozvoj v úzké součinnosti s Ministerstvem průmyslu a obchodu zahajuje proces přesunu exekutivní a marketingové agentury CzechTourism pod resort průmyslu a obchodu. Cílem tohoto kroku je lépe propojit propagaci České republiky v zahraničí s podporou podnikání, investic a exportu služeb. Výkon agendy, legislativy a podpory regionů v oblasti cestovního ruchu zůstává zajišťován Ministerstvem pro místní rozvoj. 

včera

včera

Josef Vávra

Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard

České pivovarnictví zasáhla smutná zpráva. Ve věku nedožitých 67 let zemřel po těžké nemoci Josef Vávra, vrchní sládek, generální ředitel a spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard, který stál spolu se Stanislavem Bernardem u zrodu úspěšné firmy a byl autorem jejích receptur. Firma o tom informovala na webu. 

včera

včera

Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper

Armáda se chystá na návrat amerických vrtulníků Venom a Viper do provozu. Stroje byly odstaveny po červencové nehodě, kterou nepřežila jedna armádní příslušnice. Vyšetřování tragédie mezitím pokračuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy