Praha - Hudební divadlo Karlín kvůli preventivním protipovodňovým opatřením zrušilo dnešní vyprodané představení muzikálu Aida, které mělo začít v 15:00. Pracovníci divadla vyklízejí sklady v suterénu a přízemí. ČTK to oznámil mluvčí divadla Tomáš Matějovský. Karlínské divadlo silně poškodila povodeň v roce 2002.
"Do divadla byli povoláni všichni zaměstnanci a budova, především její suterénní a přízemní skladové prostory s kostýmy, kulisami a rekvizitami, jsou již vyklízeny a stěhovány do vyšších pater," uvedl Matějovský.
Lidem, kteří dnes mířili na Aidu, nabídne divadlo vstupenky na zářijové termíny. Případně mohou požádat o vrácení vstupného na místě, kde lístky zakoupili. Podle webových stránek divadla se neuskuteční ani pondělní a úterní představení Včera tě zabiju!
Národní divadlo dnes kolem 15:00 ještě žádné omezení provozu v historické budově na vltavském nábřeží nepřipravovalo. Odpolední představení Zkrocení zlé ženy začalo podle plánu, představitelé divadla předpokládají, že budou stejný titul hrát i večer od 19:00.
Kvůli hrozbě záplav se uzavřelo i pražské Klementinum. Rozhodla o tom povodňová komise Národní knihovny ČR poté, co hladina Vltavy v hlavním městě dosáhla třetího stupně povodňové aktivity.
Povodňová komise posílila ostrahu Klementina. Knihovna se připravuje také na řízené odpojení energie a datových systémů, pokud by hladina vody dále stoupala. Knihovní fondy podle Maňákové nejsou přímo ohrožené.
Povodňová komise Národní knihovny se znovu sejde nejpozději v pondělí ráno, podle potřeby i dříve. Studovna centrálního depozitáře v Hostivaři bude nadále fungovat bez omezení.
Povodně z roku 2002 poškodily v Praze 169 domů, z toho 138 jich bylo v osmé městské části. Voda v Karlíně způsobila škody přes 7 miliard korun. Místní lidé se tehdy báli, že se tato městská část úplně vylidní. Povodeň jí ale paradoxně prospěla. "Karlín se po povodních proměnil v moderní rezidenční čtvrť, která je vyhledávána nejen pro bydlení, ale i podnikateli," uvedl tehdy starosta Jiří Janků (ODS).
Ihned po 500leté vodě začalo město budovat protipovodňové zábrany. Karlín teď chrání sypané hráze a mobilní stěny. V důsledku povodní v roce 2002 byl schválen také zákon o výjimečném stavu a zákon o integrovaném záchranném systému.
Velká voda z roku 2002 značně poškodila také pražskou zoo, zejména její dolní část. Povodeň nepřežilo 14 savců a 135 ptáků. Utraceni museli být například lev a medvěd, utonula jedna gorila a dva hrošíci liberijští. Lachtan Gaston zemřel vysílením poté, co se po rozvodněné Vltavě a Labi dostal až do Německa. Pracovníci zahrady museli evakuovat celkem 1 010 zvířat.
Související
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
Novinky o počasí. Meteorologové rozšířili varování před povodněmi
Aktuálně se děje
včera
První jméno pro letošní StarDance. Tančit bude Marta Jandová
včera
Zemřel Jaroslav Feyereisl. Dlouhá léta šéfoval Ústavu pro péči o matku a dítě
včera
Kongresmani poslali dopis do Británie. Jde o vyšetřování Epsteinových zločinů
včera
Připravuje se úprava valorizace důchodů. Systém nezatíží, tvrdí ministerstvo
včera
Počasí bude proměnlivé. Na horách připadne sníh, na víkend se má oteplit
včera
Po boji a nervech sen o MS stále žije. Češi při Koubkově premiéře porazili Iry na penalty
včera
Už je jich pět. Policie potvrdila zadržení dalších osob kvůli požáru v Pardubicích
včera
Vláda jednala o cenách pohonných hmot. Chystá zastropování marží, pokud se s pumpaři nedohodne
včera
Trumpovi došla trpělivost: Pokud Írán nepřistoupí na naše podmínky, vyhodíme do vzduchu jeho infrastrukturu
včera
Inspekce varuje před bramborovým salátem způsobujícím listeriózu. Prodával jej i Globus
včera
Start mise Artemis II se blíží. Svět za pár dní zažije milník v novodobém dobývání vesmíru
včera
Prezident Pavel udělil čtyři milosti
včera
Babiš se kvůli vysokým cenám paliv sešel s pumpaři. Popírají umělé zvyšování cen
včera
Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?
včera
Průlom v blokádě: Trump naznačil, že umožní ruskému ropnému tankeru doplout na Kubu
včera
Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen
včera
Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili
včera
Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg
včera
Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů
29. března 2026 21:22
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
Březen roku 2026 se zapíše do historie finančních trhů černým písmem. Válka mezi Íránem na jedné straně a USA s Izraelem na straně druhé uvrhla světové trhy do naprostého chaosu. Cena ropy Brent, která je mezinárodním měřítkem, směřuje k rekordnímu měsíčnímu nárůstu, jaký moderní historie nepamatuje.
Zdroj: Libor Novák